Hlavní navigace

Email.cz pokládá karty na stůl

Marek Antoš 7. 3. 2000

Jak jsme informovali už minulý týden, nejstarší česká free-mailová služba Email.cz byla postižena rozsáhlou ztrátou dat, která však podle původních údajů měla postihnout jen 10 procent uživatelů. Včera bylo vydáno tiskové prohlášení, které potvrzuje krutou realitu: zmizelo úplně všechno!

Jak jsme informovali už minulý týden, nejstarší česká free-mailová služba Email.cz byl postižen rozsáhlou ztrátou dat, která však podle původních údajů měla postihnout jen 10 procent uživatelů. Včera bylo vydáno tiskové prohlášení, které potvrzuje krutou realitu: zmizelo úplně všechno!

V diskusi k původnímu článku na Lupě se řada lidí rozčilovala nad způsobem, jakým se správci Email.cz k věci postavili. Nespokojenost vzbuzoval zejména údaj 10 procent, protože se prakticky nenašel nikdo, komu by se nic neztratilo – a taková náhoda, že by zrovna čtenáři Lupy tvořili onu postiženou desetinu, nebyla příliš pravděpodobná. Svým včerejším tiskovým prohlášením se však Email.cz staví k problémům čelem, což se cení, přestože to bohužel znamená, že se postižení nevyhnulo nikomu:

Dne 1.3.2000 zhruba ve 13 hodin došlo k poruše jednoho disku v diskovém poli, na kterém jsou uloženy zprávy uživatelů serveru EMAIL.CZ. Vzhledem k tomu, že diskové pole je typu RAID 5 a porušený byl jeden disk, bylo možné provést restaurování dat. K obnově dat došlo bez větších problémů, a to automaticky po vložení nového disku. Po ukončení této obnovy vykazoval souborový systém několik chyb. Systém Email.cz ještě používal nový file systém REISERFS. Dle doporučení tohoto systému byl automaticky spuštěn program reiserfsck, který zcela poničil tuto strukturu. I přes tyto nesnáze pracovali programátoři na tom, aby zachránili alespoň část dat. V neděli večer bylo již jasné, že se nepodaří tato data obnovit, a tedy byla definitivně ztracena. Z původního předpokladu 10 % poničených dat se stala černá realita 100 %.

V úhrnu tedy bylo ztraceno 7.500.000 zpráv. Data z databáze (registrační údaje, nastavení, apod.) kromě dat z dopoledne 1.3.2000 byla plně obnovena.

Je chybou firmy ATC, že nedokázala zajistit alespoň inkrementální zálohu dat tak, jako dříve. Z velké části to bylo způsobeno tím, že po rozběhnutí nového serveru EMAIL.CZ se firma ATC zaměřila především na odladění systému a efektivní zálohu odsunula na pozdější dobu.

Firma ATC si je velmi dobře vědoma, jaké problémy vznikly poškozeným uživatelům, stejně jako prestiži serveru. Nikdy jsme si neuměli představit, že budeme muset napsat takové tiskové prohlášení, komentuje ředitel firmy Atlantic Tristan Company, pan Roman Franc. Data jsou pryč a je nutné k takové situaci zaujmout seriózní postoj. Tento moment nás vede k zamyšlení, jak situaci vyřešit do budoucna. Tvrzení, že nám se to stát nemůže se tudíž nezakládá na pravdě, neboť jiná než on-line záloha dat není možná.

Zařízení, které je možno použít pro tuto zálohu se cenově pohybuje nad 180.000 USD. Možná je paradoxně dobře, že se tato věc stala, neboť otázka bezpečnosti dat bude čím dál více diskutována a uživatelům nebude záležet jen na dobré dostupnosti serveru, ale hlavně na zabezpečení jejich pošty.

Ještě jednou všem uživatelům velice omlouváme a slibujeme, že do jednoho týdne přijdeme s konkrétním řešením. Pomyšlení, že by se nám tato situace přihodila ještě jednou, je nemyslitelné. S vědomím odpovědnosti za naše uživatele a s vědomím toho, že nám tito lidé dali důvěru, podnikneme kroky, abychom je už nikdy nezklamali.


Mám-li připojit svůj názor, připadá mi toto prohlášení zcela na místě. Nejcennější se mi zdá, že provozovatelé Email.cz přiznali svojí chybu a slíbili, že podniknou takové kroky, aby se již neopakovala; to v českém Internetu stále není zvykem a většinou se setkáváme spíš se snahou nechat problémy vyšumět do ztracena.

MIF16

U free-mailových služeb je vedle použitelnosti nejdůležitějším faktorem právě důvěra. Právě tu si bude muset Email.cz u svých uživatelů znovu získat: někteří mu dají ještě jednu šanci, jiní raději zkusí štěstí jinde. V každém případě by však tato událost měla být poučením pro všechny, kteří podobné služby provozují. Vždyť neštěstí nechodí po horách…

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze