Hlavní navigace

Email.cz pokládá karty na stůl

Marek Antoš 7. 3. 2000

Jak jsme informovali už minulý týden, nejstarší česká free-mailová služba Email.cz byla postižena rozsáhlou ztrátou dat, která však podle původních údajů měla postihnout jen 10 procent uživatelů. Včera bylo vydáno tiskové prohlášení, které potvrzuje krutou realitu: zmizelo úplně všechno!

Jak jsme informovali už minulý týden, nejstarší česká free-mailová služba Email.cz byl postižen rozsáhlou ztrátou dat, která však podle původních údajů měla postihnout jen 10 procent uživatelů. Včera bylo vydáno tiskové prohlášení, které potvrzuje krutou realitu: zmizelo úplně všechno!

V diskusi k původnímu článku na Lupě se řada lidí rozčilovala nad způsobem, jakým se správci Email.cz k věci postavili. Nespokojenost vzbuzoval zejména údaj 10 procent, protože se prakticky nenašel nikdo, komu by se nic neztratilo – a taková náhoda, že by zrovna čtenáři Lupy tvořili onu postiženou desetinu, nebyla příliš pravděpodobná. Svým včerejším tiskovým prohlášením se však Email.cz staví k problémům čelem, což se cení, přestože to bohužel znamená, že se postižení nevyhnulo nikomu:

Dne 1.3.2000 zhruba ve 13 hodin došlo k poruše jednoho disku v diskovém poli, na kterém jsou uloženy zprávy uživatelů serveru EMAIL.CZ. Vzhledem k tomu, že diskové pole je typu RAID 5 a porušený byl jeden disk, bylo možné provést restaurování dat. K obnově dat došlo bez větších problémů, a to automaticky po vložení nového disku. Po ukončení této obnovy vykazoval souborový systém několik chyb. Systém Email.cz ještě používal nový file systém REISERFS. Dle doporučení tohoto systému byl automaticky spuštěn program reiserfsck, který zcela poničil tuto strukturu. I přes tyto nesnáze pracovali programátoři na tom, aby zachránili alespoň část dat. V neděli večer bylo již jasné, že se nepodaří tato data obnovit, a tedy byla definitivně ztracena. Z původního předpokladu 10 % poničených dat se stala černá realita 100 %.

V úhrnu tedy bylo ztraceno 7.500.000 zpráv. Data z databáze (registrační údaje, nastavení, apod.) kromě dat z dopoledne 1.3.2000 byla plně obnovena.

Je chybou firmy ATC, že nedokázala zajistit alespoň inkrementální zálohu dat tak, jako dříve. Z velké části to bylo způsobeno tím, že po rozběhnutí nového serveru EMAIL.CZ se firma ATC zaměřila především na odladění systému a efektivní zálohu odsunula na pozdější dobu.

Firma ATC si je velmi dobře vědoma, jaké problémy vznikly poškozeným uživatelům, stejně jako prestiži serveru. Nikdy jsme si neuměli představit, že budeme muset napsat takové tiskové prohlášení, komentuje ředitel firmy Atlantic Tristan Company, pan Roman Franc. Data jsou pryč a je nutné k takové situaci zaujmout seriózní postoj. Tento moment nás vede k zamyšlení, jak situaci vyřešit do budoucna. Tvrzení, že nám se to stát nemůže se tudíž nezakládá na pravdě, neboť jiná než on-line záloha dat není možná.

Zařízení, které je možno použít pro tuto zálohu se cenově pohybuje nad 180.000 USD. Možná je paradoxně dobře, že se tato věc stala, neboť otázka bezpečnosti dat bude čím dál více diskutována a uživatelům nebude záležet jen na dobré dostupnosti serveru, ale hlavně na zabezpečení jejich pošty.

Ještě jednou všem uživatelům velice omlouváme a slibujeme, že do jednoho týdne přijdeme s konkrétním řešením. Pomyšlení, že by se nám tato situace přihodila ještě jednou, je nemyslitelné. S vědomím odpovědnosti za naše uživatele a s vědomím toho, že nám tito lidé dali důvěru, podnikneme kroky, abychom je už nikdy nezklamali.


Mám-li připojit svůj názor, připadá mi toto prohlášení zcela na místě. Nejcennější se mi zdá, že provozovatelé Email.cz přiznali svojí chybu a slíbili, že podniknou takové kroky, aby se již neopakovala; to v českém Internetu stále není zvykem a většinou se setkáváme spíš se snahou nechat problémy vyšumět do ztracena.

U free-mailových služeb je vedle použitelnosti nejdůležitějším faktorem právě důvěra. Právě tu si bude muset Email.cz u svých uživatelů znovu získat: někteří mu dají ještě jednu šanci, jiní raději zkusí štěstí jinde. V každém případě by však tato událost měla být poučením pro všechny, kteří podobné služby provozují. Vždyť neštěstí nechodí po horách…

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

15. 3. 2000 18:19

ZombieX (neregistrovaný)
....ale uz mi to prosimvas znova nedelejte...

9. 3. 2000 20:30

Ondrej Suchy (neregistrovaný)
trochu me zarazi, ze provozovatel verejne sluzby, ktera je zdarma, je popisovan slovy 'o co jim jde' a 'lameri'. nikdo nikoho nenuti email.cz pouzivat. a nikdo neni neomylny :)
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO