Hlavní navigace

Firma Eolas prohrála klíčový soudní spor, web je volný

Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Patentový trol, pokoušející se získat peníze od řady firem a přivlastňující si základní mechanismy Internetu, definitivně přišel o hlavní část „interaktivních webových“ patentů.

Společnost Eolas definitivně prohrála definitivně klíčový soudní spor, ve kterém šlo o velké peníze. Americký odvolací soud potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance, který zneplatnil hlavní části „interaktivních webových“ patentů. Ty Eolas, coby exemplární patentový trol, po dlouhá léta zkoušel uplatňovat proti řadě internetových společností. Prostřednictvím „patentů“, které získala do svého portfolia, se tato společnost de fakto pokoušela zpoplatnit samotné základy Internetu.

Zejména takové, které tvoří základ interaktivity – ať už jde o tak základní věc jako spuštění a přehrání videa či online nákupy. V minulosti se společnosti podařilo uzavřít dohody o placení poplatků s internetovými giganty Apple, Google, Yahoo, Amazon, Adobe či eBay. V roce 2012 se jí tímto způsobem podařilo teoreticky získat až jednu miliardu dolarů.

UX17_pulpitel2

Podrobnosti ohledně konkrétních patentů i historie najdete v článku Eolas neuspěl s patenty na „interaktivní web“ z července loňského roku. V tomto posledním soudním sporu se dokonce u soudu objevil sám Tim Berners-Lee, jeden z otců World Wide Webu. (článek Tim Berners-Lee Takes the Stand to Keep the Web Free opravdu stojí za přečtení).

Pokud by se Eolas nepodařilo zastavit, došlo by pravděpodobně k další vlně vymáhání peněz za „interaktivní web“. V zásadě klidně od každého webu, který na Internetu najdete.

Našli jste v článku chybu?
25. 7. 2013 10:20

konečně chápu, že "korektní" anglické označení pro patentového trolla, "non-practicing entity", má svůj smysl

24. 7. 2013 10:40
Makovec (neregistrovaný)

Eolas totiž nebyl typický patentový troll - protože za ním stojí člověk který opravdu něco vynalezl, velmi pravděpodobně nezávisle, a to něco se dost podobá prvním verzím webu.

Za patentového trolla jsou obvykle označovány společnosti které nevynalezly nic, patentová práva někde skoupily a masově prudí a vynucují si tím převážně mimosoudní vyrovnání. Tohle Eolas není.

To neznamená že byl a je "v právu". Akorát je ten případ mnohem zajímavější a barevnější než zprávička (i odkazovaný starší člá…