Hlavní navigace

Éra hlasu

Michal Krsek 6. 3. 2001

Tak by se dal charakterizovat následující půlrok v oblasti telekomunikací. Vzhledem k otevření trhu s hlasovými službami se dá očekávat, že většina společností napře svoje rozvojové aktivity do poskytování hlasových služeb, ač žádná z nich asi nenabídne výrazně kvalitnější služby než Český Telecom(!).

Bohužel se dá čekat, že totální majorita se zaměří na klasickou technologii přepínání okruhů, takže nastoupené trendy přepínání paketů (například v technologii VoIP – Voice over IP) budou dočasně odsunuty do pozadí. Paradoxně monopolní situace nahrávala technologickému rozvoji, neboť se operátoři (např. mobilní) snažili obejít předpisy aplikací nových technologií. Přestože technologie použité např. v Paegas Internet Call byly spíše evoluční a jediné použití Internetu bylo v názvu služby, především „politicky“ a mediálně se podařilo přijetí těchto technologií dosáhnout.

Aktuálně všichni běží za zajícem tržního podílu, který hodlají useknout z koláče Českého Telecomu. Mají v plánu to udělat rychle a ověřenou cestou – tj. klasickou ústřednou, klasickým způsobem. Neboť kdo by se zabýval implementací nových technologií v době, kdy na trhu existují řešení, aplikovatelná „přes kopírák“ – navíc „run“ na zaměstnance bývalého monopolisty již několik měsíců běží.

Většina operátorů si pořídila (nebo pořizuje) zcela novou technologii. Faktem je, že tato „nová technologie“ je stejná, jakou od roku 1994 implementuje ve své síti Český Telecom. Možná s novými verzemi software, nicméně to nic nemění na filozofii oněch kusů železa. Jen odpisy takové ústředny trvají čtyři roky – a po tu dobu se zcela jistě nebude konat žádná hlasová revoluce. Po odepsání můžete zařízení odvézt na smetiště, nicméně to nikdo neudělá – už jen proto, že postupem času získal velmi užitečné know-how a kromě jiného většina zaměstnanců nelibě nese, že po důkladném ponoření se do problematiky je velká část jejich znalostí k nepotřebě.

A to jsme v minulém odstavci úmyslně přešli otázku zisku. Žádná telekomunikační společnost na našem trhu nepodniká pro radost z budování sítě nebo z filantropie. Všechny podnikají pro zisk – pravdou je, že pro zisk za několik let, jenže ony přece nebudou snižovat návratnost svých investic tím, že začnou za čtyři roky znovu masivně investovat.

Ač se to bude zdát divné, většina operátorů nemá výrazně kvalitnější síť než bývalý monopolista. Důvodem je fakt, že pokud operujete stejnými technologiemi, prostě z principu nemůžete dosáhnout radikálně jiné kvality služby. Pokud se bude tedy někdo chtít profilovat kvalitativně, doplatí na to technologie VoIP – vůči ní se dá zcela jistě bez větší námahy vymezit kvalita.

Nicméně VoIP nezahyne. Z pozice, kdy ji uměle tlačili telekomunikační operátoři, se hlavními hybateli stanou velké a střední společnosti, které pod vlivem vlastního úspěchu plánují další expanzi – a současná infrastruktura jim nestačí.

Dalším adeptem na prosazení této progresivní technologie je státní správa. Ač to zní neuvěřitelně, právě tam, v souvislosti se Státní informační politikou a jejím Akčním plánem, nabízí prosazení VoIP obrovský prostor. Je otázkou, jak s takovou výzvou státní správa naloží. Pokud pomineme potenciál redukce investic, stojí za zmínku fakt, že pokud by státní správa dokázala navenek fungovat jako jeden celek, úspory na provozních nákladech by měly zcela jistě nejméně sedm nul každý měsíc.

Co dalšího nás v následujícím půlroce čeká? Zdá se, že adeptem na největší průšvihy je opět státní správa.

Prim bude bezesporu hrát forma a obsah přidělení licencí a frekvenčních pásem na sítě UMTS. Zatím vyjádření našich operátorů naznačují, že výnos by se mohl pohybovat na deseti miliardách korun (místo plánovaných dvaceti). Vláda přitom s uvedenými příjmy počítá a rozpočet má problémy s plánovanou výší příjmů i teď, nemluvě o Velkých třescích našich oceláren.

Zajímavé bude také vyhodnocení výběrových řízení na Český Telecom a České radiokomunikace. Zatímco u první společnosti je především otázkou, kdo bude oním šťastlivcem, který bude sdílet lože s KPN, a jestli elektronická divize nakonec nebude výpalným, které si KPN odnese, u Českých Radiokomunikací zlé hlasy naznačují, že hlavní otázkou bude, co kromě podílu v dceřiných společnostech investor získá. Aliatel snad najde někoho, kdo bude schopen z lokálních distributorů vymoci potřebné záruky na zabezpečení přenosových tras.

ČTÚ však také hodlá rozdělit frekvenční pásmo 3,5 GHz. Bohužel pro uživatele Internetu je plánováno, že přednost dostane provozování hlasu.

A Internet? V následujícím půlroce zapomeňte na „převraty“.

Našli jste v článku chybu?

7. 3. 2001 9:48

PG (neregistrovaný)
Vazeny pane Alesi certvijaksejmenujete.

Vy jste snad znalec Aliatelich lokalit? Jestli mate konkretni veci, uvedte je a podlozte dukazy, jinak jsou to plane reci bez realneho podkladu.

6. 3. 2001 22:21

Ales (neregistrovaný)
Tak jsem cekal od Aliatelu velmi razantni tah, ale zatim nic noveho. Ceniky povetsinou tajne (kolik na mobil, internet ...), reklama skoro zadna. Co se tyka technicke kvality sluzeb, tak asi dlouho nebudou dosahovat te Telecomacke. Na cem taky, na pronajate namrazove optice, na SDH rr trasach, v mistnostech s ne vzdy kvalitni klimatizaci, napajenim atd. A s tak nizkou investici cca 2 mld. rocne, no nevim, nevim. A lepsi software je asi taky nevytrhne, protoze Telecom pokud vim provadi upgrade i …
Lupa.cz: EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Avast, Jirká Král i DVTV, Kdo vyhrál Křišťálovou Lupu?

Avast, Jirká Král i DVTV, Kdo vyhrál Křišťálovou Lupu?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?