Hlavní navigace

eTel obětí spekulantů s doménami

Mirek Zeman

Už jste se někdy zamysleli nad tím, proč vlastně telekomunikační operátor eTel sídlí v doméně etel-group.cz namísto logického etel.cz? Zatímco jednal s Českým Telecomem o přejmenování jeho odštěpného závodu e:tel na Imaginet, doména skončila v rukou nechvalně známého českého spekulanta s doménami Pavla Šimona.

Když jsme dávali dohromady SkrzNaSkrz Speciál týkají se hodnocení webů největších českých telekomunikačních operátorů, zadání pro porotu znělo jasně – zhodnotit internetové prezentace společností Aliatel, Contactel, Český Telecom, eTel a GTS Czech. Vše probíhalo hladce, až na několik dotazů ohledně jména domény, na které se nachází web firmy eTel. Uděláte-li totiž racionální krok a podíváte se na adresu www.etel.cz , dozvíte se, že: „www.etel.cz will be ready soon!“ Internetová prezentace eTelu se totiž nachází v doméně etel-group.cz , případně na staré adrese metropolitního telekomunikačního operátora Globix eTel Group globix.cz. Je to pravda poněkud nešikovné, ovšem podíváte-li se pomocí WHOIS ( whois.lupa.cz) na doménu etel.cz, zjistíte, že patří Pavlu Šimonovi.

eTel je vůbec velmi specifická společnost. Když jsem se při psaní článku Liberalizace – pro nedostatek zájemců zrušeno? probíral tržbami největších českých telekomunikačních operátorů, do značné míry mě překvapilo, že při obratu 0,24 miliardy korun přibližně o 30 milionů korun předstihl firmu Contactel a odsunul ji tak na páté místo. eTel je výsledkem navýšení podílu irské společnosti eTel Group z 65 na 100 procent v původním pražském metropolitním operátorovi Globix eTel Group. Specializuje se na firemní klientelu (obchodní centra, bankovní sektor apod.), vše na základě osobního jednání, tedy žádné marketingové kampaně – na vlastní oči jsem v životě viděl pouze jediný billboard (či spíše billboardek), který se nachází nedaleko Průhonic na dálnici E1. Strategie zajímavá, ale zřejmě fungující.

S prosazováním firemní identity to v České republice eTel neměl právě snadné. Když koncem minulého roku navýšil eTel Group svůj podíl v Globix eTel Group, která se následně přejmenovala na eTel, Český Telecom již tou dobou měl téměř stejnojmenný (e:tel) odštěpný závod, který zastřešoval veškeré činnosti spojené s Internetem a službami profesionálních sítí. Následovala proto jednání s Českým Telecomem, v jejichž průběhu nakonec Český Telecom ustoupil (zvláště u této společnosti poněkud neobvyklá strategie) a došlo k přejmenování e:telu na současný Imaginet (sídlící v luxusní budově Corso Karlín, kterou navrhl slavný španělský architekt Ricardo Bofill), jehož součástí je Centrade, Edinet, M.I.A či Internet OnLine a konečně i Internet Content Group provozující například internetový portál Quick.cz.

Zatímco probíhala jednání mezi Českým Telecomem a eTelem, doménu etel.cz měl už dávno zaregistrovánu známý český doménový spekulant Pavel Šimon (z naší březnové studie Webhosting a serverhosting vyplývá, že vlastní přibližně 1.500 domén). Že si svého úlovku skutečně považuje naznačuje i skutečnost, že za doménu zaplatil, což skutečně není jeho obvyklý styl. Chtělo by se říci, že v případě eTelu se jedná o učebnicový případ, kdy si někdo registruje název, ale opomene registrovat také doménu (viz Oskar apod.), tentokrát však jde spíše o administrativní chybu. Doménu registrovala přímo irská eTel Group skrze společnost Globe Internet, nicméně při platbě uvedla špatný variabilní symbol, Globe Internet nechali doménu „vyexpirovat“ a stala se obětí Šimonových skriptů.

Zdá se, že založit si v současné době firmu nebo třeba jen odštěpný závod není žádná legrace (zvláště toužíte-li mít ochrannou známku registrovánu současně pod doménami .cz a .com). Když si chtěl kupříkladu Český Telecom registrovat v doméně nejvyšší úrovně .com doménové jméno centrade.com (obchodní burza na bázi B2B), setkal se s velmi výmluvnou nabídkou. Poslední dobou se navíc zdá, že z českého problému jménem Pavel Šimon se stane problém mezinárodního charakteru, protože kupříkladu v rakouském NIC.AT má minimálně následující handly PS716220-NICAT, PS727249-NICAT, PS715851-NICAT, PS715852-NICAT, PS716219-NICAT. NIC.AT ovšem není v tomto směru příliš kooperativní, takže počet Šimonem v Rakousku vlastněných domén nám není znám.

Našli jste v článku chybu?

4. 12. 2001 23:09

Petr Kvasny (neregistrovaný)
Ach jo... ty budes asi nejakej nacista.

6. 8. 2001 17:11

Petr (neregistrovaný)
"- 18.12.2000 Dle sdělení techniků z CZ-NIC ze 17.12.2000 bude doména ETEL.CZ robotem uvolněna až 22.12.2000. Důvod nebyl uveden."
- v tom případe technický správce porušil podmínky a lze spekulovat o korupci? tak tohle by na žádném státním úřadu bez korupce nešlo. Tam můžete něco donést po lhůtě jediný den a hned vás vykopnou.

"proč doména vypadla z databáze je několik - registrační poplatek byl žadatelem uhrazen po splatnosti a na chybný účet, částka nebyla opatřena var. sy…


Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D