Hlavní navigace

Ethernetové výboje

 Autor: 29
Pavel Satrapa 29. 6. 2006

Toto je můj stý článek pro Lupu. Téma se tudíž nabízí samo - stogigabitový Ethernet. Tedy přesněji řečeno: kde vězí stogigabitový Ethernet, kdy ho můžeme očekávat a co máme zatím místo něj? A jak jej využijeme, až bude k dispozici, na která zařízení a na jakých kabelech?

Před třemi lety byla budoucnost Ethernetu nádherně růžová. 100 Gbit/s v r­oce 2006, terabit o dva roky později a za další dva ještě desetinásobek. Potřebné čipy byly k mání a rozvoji nic nestálo v cestě. Nebo že by přece?

Současné prognózy jsou podstatně pesimističtější. Na půdě IEEE se teprve bude hlasovat o ustavení skupiny pro standardizaci „stogigového“ Ethernetu. Ještě se diskutuje, jestli by rychlost skutečně měla být 100 Gbit/s – varianty kolísají od 80 do 160 Gbit/s. Vzhledem k dosavadnímu vývoji rychlostí bych považoval stovku za velmi pravděpodobnou, ale nechme se překvapit. Věta, že tato technologie se nejspíš neobjeví dříve než v roce 2010, stručně shrnuje aktuální perspektivy.

Proti původní prognóze to vypadá na stonásobné zpoždění. České dráhy jsou proti tomu naprostá selanka. Faktem je, že předpokládaný nárůst rychlostí na desetinásobek každé dva roky byl nereálný. V historii Ethernetu nešel pokrok nikdy takhle rychle.

Jestliže stogigový Ethernet je zatím holubem na střeše sto kilometrů vzdáleného domu, čím se zatím utěšíme? Tak třeba jeho desetigigovým starším bratrem na kroucené dvojlince. Desetigigový Ethernet je s námi od roku 2002, zatím však byl dominantním přenosovým médiem optický kabel a největší vývoj prodělaly ceny, které se již dostaly ze sféry sci-fi (několik milionů korun za jedno rozhraní) do reálně dosažitelných končin.

S růstem výkonu na všech frontách ale rostl zájem o ještě dostupnější variantu této technologie, používající metalické kabely, nejlépe kroucenou dvojlinku. Ta se momentálně nachází ve stádiu schvalování jako IEEE 802.3an, k přijetí standardu by mělo dojít v létě. Setkáte se i s označením 10GBASE-T.

Z hlediska logického se nic nemění, nová je pouze specifikace fyzického rozhraní. Přenos takto vysokých rychlostí po kroucené dvojlince představuje nemalý problém, o čemž ostatně svědčí i dost dlouhá doba vývoje. Základní zdroje problémů jsou dva: přeslechy mezi jednotlivými vodiči v kabelu a interference s okolím.

Jejich koncepční řešení vyžaduje nový typ kabeláže, což je ale zase bolestivé ekonomicky. Bylo proto vypracováno několik alternativ. Desetigigový Ethernet bude možné provozovat i po stávající UTP kabeláži kategorie 5e a 6, ovšem s dosahem omezeným přibližně na 50 metrů. Druhou alternativou je nasadit novou kabeláž kategorie 7, která je ve skutečnosti plně stíněná, a dosáhnout 100 m. Chystá se také vylepšená verze kategorie 6 nazvaná 6a, která by také měla nabídnout stometrový dosah.

Řekl bych, že tyto možnosti při současném stavu technologií docela dobře vyhovují. Otázka totiž zní, jaká bude smysluplná aplikace metalické desetigigabitové sítě. Pro koncová zařízení dnes bohatě dostačuje gigabitový Ethernet. O rychlosti 10 Gb/its má smysl uvažovat u některých supervýkonných strojů, které ovšem bývají koncentrovány ve výpočetních sálech a omezení na 50 m stávající kabeláže by jim nemělo dělat problémy. Druhé možné využití je k vytvoření desetigigové páteřní sítě propojující gigabitové přepínače v budově. Těch ovšem nebude mnoho a neměl by být problém položit mezi ně spoje kategorie 7.

Čili zdá se mi, že podmínky pro rozjezd této technologie jsou docela dobré. Čeká nás – jako u každé novinky – počáteční fáze astronomických cen a jejich postupný pokles do dostupné hladiny. Během té doby se nejspíše také ukáže, jaké kabelážní variantě dá trh přednost.

Pro krátké vzdálenosti je možné sáhnout i po technologii IEEE 802.3ak (též 10GBASE-CX4) – desetigigovém Ethernetu s kabeláží převzatou z InfiniBandu. Jeho dosah je omezen na 15 m, což jednoznačně předurčuje jeho využití na propojování klastrů, serverových farem a podobných uskupení.

Přestože tedy vývoj Ethernetu neodpovídá původním nadšeným vizím, má se čile k světu. Prosazuje se i na dálkových trasách a dochází tak k dříve nevídané unifikaci drátěných sítí. Společně s rodinou TCP/IP představuje nejúspěšnější technologie v síťovém světě a tuto svou pozici stále upevňuje.

Anketa

Kdy očekáváte 100 Gbit/s Ethernet?

Našli jste v článku chybu?

16. 12. 2006 15:35

Lojza (neregistrovaný)
to, ze to vyrobci predstavuji jeste nic neznamena... oni si dost casto vymyslej sve "standarty", ktere nejsou s nicim jinym kompatibilni nez jen s jejich zarizenima

26. 11. 2006 11:59

Lukas (neregistrovaný)
Nevím odkud bral autor před několika měsící informace, ale výrobci HW již v roce 2005 - říjnu, měli a představovaly zařízení s porty 10Gb, a dokonce 40Gb, nehodlám se zabívat retorikou na tema kabel, každopádně 100G je začátku příštího roku...
DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET