Hlavní navigace

Evropská komise žádá veřejnost o názory k reformě autorského práva

Marek Janouš

Evropská komise se napřesrok chystá uzavřít přehlídku dosavadní autorskoprávní ochrany v EU. Poté zváží předložení návrhu na novou úpravu, více zohledňující digitální technologie.

Evropská komise otevírá veřejnou poradu ke své snaze uzpůsobit autorskou ochranu novým podmínkám technologickým i společnému evropskému trhu. Komise vyzývá zainteresované, aby jí doručili své náhledy na oblasti vytyčené ve sdělení „Obsah na jednotném digitálním trhu“, jež bylo zveřejněno už v loňském prosinci.

Komise se výzvou obrací na spotřebitele a uživatele, na autory, výkonné umělce, vydavatele, producenty, vysílatele, zprostředkovatele, dodavatele, šiřitele a na jiné poskytovatele služeb, na kolektivní správce práv, na veřejné úřady a na členské státy EU.

UX17_pulpitel2

Veřejná porada se má týkat „teritoriality na vnitřním trhu EU, jeho roztříštěnosti a slaďování úprav v jednotlivých členských státech, dále omezení a výjimek z ochrany z pohledu potřeb digitálního věku, a způsobů, kterak zvýšit účinnost vymáhání práva i podpořit jeho oprávněnost v širším rámci jeho reformy“.

Komise přijímá příspěvky do pátého února 2014. Veřejná porada je součástí širší přehlídky současné autorskoprávní ochrany. Tu chce Evropská komise dokončit napřesrok, jako východisko k možnému předložení návrhu nové zákonné úpravy.

Našli jste v článku chybu?
8. 12. 2013 9:30
Pepa z depa (neregistrovaný)

Sterilní Jeníčkové,

kdyby jsme nebyli v EU, tak nás naši mafiánští politici už dávno sedřeli z kůže. Díky Bohu za to, že jsme v EU - i s jejími, mnohdy nesmyslnými, regulacemi. Ale pořád lepší Brusel, než Praha. Tak 100:1.

P.S.: Jaký že to máme vliv na ty naše politiky? Kdybyste mi jej mohli ozřejmit, páč jsem si jej nevšiml… Když si vzpomenu na Kalousově - Přesčasovou vládu, stejně jako na tu Rusnokovu, tak se mi odjišťují všechny kolty, zavěšeny (zatraceně nízko!) u pasu.

7. 12. 2013 13:50
Jiří (neregistrovaný)

Na rozdíl od našich českých politiků, kteří se názory občanů vždy řídí. Opravdu si někdo myslí, že bez Bruselu by to u nás bylo lepší?