Hlavní navigace

Místopředsedkyně EK Neelie Kroes chce úplně zrušit poplatky za roaming v EU

Marek Janouš 31. 5. 2013

Nový balík opatření hodlá předložit Evropskému parlamentu do Velikonoc 2014. Zrušení poplatků za roaming by v něm bylo vyváženo zmírněním některých regulačních omezení.

Neelie Kroes [néli krus], místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za „digitální agendu“, včera ohlásila, že by ráda do pouhého roku předložila takový balík opatření, který by zavedl skutečný jednotný telekomunikační trh bez překážek — tedy by se uvnitř EU zcela odstranily vyšší ceny za „roaming“.

Prohlásila to v projevu předneseném k europarlamentnímu výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Poslance především vyzvala k podpoře svých návrhů; nepřímo jim připomněla blížící se volby do Evropského parlamentu (ty se uskuteční v roce 2014).

Prohlásila, že ucelený balík opatření musí být vyvážený a kompromisní. Předseda výboru Malcolm Harbour k tomu (podle zprávy NYT) dodává, že balík má naději projít, jestliže bude zrušení roamingových poplatků vyváženo odstraněním některých regulací, které omezují investice do odvětví.

To je přibližně postojem sdružení evropských telekomunikačních operátorů (ETNO), jehož výkonná rada se k návrhům sešla už v úterý v Miláně. Ve vydaném prohlášení tvrdí, že jednotného trhu by se mělo dosíci především zavedením prostředí podporujícího investice do nových sítí. V těch dnes Evropa za ostatním vyspělým světem údajně zaostává. Na vině je prý jak roztříštěnost trhu, tak „nepředvídatelné a nesladěné regulační prostředí“. Tlak na „jednotný digitální trh“ musí jít podle sdružení „ruku v ruce s odvážným přehodnocením regulací“ tak, aby se zjednodušily a méně zasahovaly do trhu.

Jens Rohde, místopředseda europarlamentního výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, prohlásil, že v evropském roamingu víceméně působí kartelová dohoda a s tím že musí být učiněn konec. Soudí, že Neelie Kroes návrhem na zrušení roamingových poplatků prostě tlačí na operátory, aby přišli k jednacímu stolu.

Výhrady k návrhům vyjádřil Deutsche Telekom: „Tento návrh by telekomunikační odvětví připravil o milióny eur.“ Společnost dále prohlašuje, že politici musí vyřešit rozpor s požadavkem na to, aby se investovalo do budování moderních rychlých sítí.

Odhaduje se, že roamingové poplatky se dnes na celkových tržbách operátorů podílejí asi pěti procenty a jsou pro ně významným zdrojem zisku. V některých evropských zemích jinak konkurence srazila ceny místních služeb blízko hranici ziskovosti.

Menší operátoři se kromě toho obávají, že na jednotném trhu je převálcují ti velcí.

Prozatím se výše roamingových poplatků řídí omezeními schválenými loni. Maloobchodní cena minuty hovoru v roamingu je nyní omezena na 29 eurocentů; megabajt dat na nemalých 70 eurocentů. Platnost dalšího snižování je nyní rozvržena do roku 2017.

Mnozí operátoři však nabízejí výhodnější roamingové balíčky. Od července 2014 má být kromě toho umožněno kupovat roamingové balíčky od cizích operátorů.

MIF16

Neelie Kroes by nový balík opatření ráda parlamentu předložila nejpozději kolem Velikonoc 2014. (Volby do EP se přitom mají konat začátkem června, anebo koncem května 2014.) Nyní dohodnutá pravidla by navrhovaný balík patrně z větší části zcela nahradil.

Podle The New York Times

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu