Hlavní navigace

EUnet Czechia se mění v KPNQwest

Marek Antoš 14. 12. 1999

V duchu hesla "Tradice se mají dodržovat" mění EUnet Czechia již potřetí ve své nedlouhé historii jméno a firemní identitu. Vedle změny názvu se však chystá i řada dalších novinek, do další fáze se posunul i projekt vysokorychlostní sítě EuroRingů.

Dnešní EUnet Czechia založila poměrně záhy zkraje devadesátých let část lidí, kteří k nám – tehdy ještě na akademické půdě – zaváděli Internet. Svoji firmu pojmenovali COnet, čímž chtěli naznačit, že jsou první komerčním poskytovatelem připojení k Internetu; konkurenci v tomto ohledu získali až za nějaký čas. O něco později však tento název přestal vyhovovat a došlo k přejmenování na Internet CZ. Dobře si pamatuji, že zejména některým pracovníkům CESNETu se toto přivlastnění si českého Internetu zdálo poněkud neseriózní. Ani toto jméno však nevydrželo dlouho: po založení evropského holdingu EUnet International byl Internet CZ odkoupen a přejmenován na dnešní EUnet Czechia. Nyní se tedy historie opakuje: EUnet International byl prodán dále, stal se jádrem konsorcia KPNQwest a toto jméno ponese také EUnet Czechia. Alespoň po nějaký čas, do případné další změny názvu.

Nové obchodní jméno však není to jediné, co nová příslušnost ke KPNQwestu českému EUnetu přináší. Asi nejzajímavějším současným projektem KPNQwestu je síť EuroRingů, která by měla velmi rychlými linkami spojit „významná evropská obchodní centra“. Celá síť je členěna na šest okruhů, EuroRingů – v tomto okamžiku jsou v plném provozu první dva. Jedním z uzlů posledního, šestého okruhu, by měla být také Praha, která bude zastoupena jako jediné město z bývalé východní Evropy. Už nyní je Praha jakýmsi „falešným“ EuroRingem připojena, ale KPNQwest pro tuto linku využívá služeb SPT Telecomu. Cílovým stavem je však vlastní optická síť po celé Evropě, což znamená vlastní dráty v zemi. Také k nám se proto chystají kopáči, kteří budou tyto optické linky fyzicky klást. Podle Michaela Hartmana, nového ředitele EUnetu Czechia, bychom svůj vlastní EuroRing měli mít hotový při optimistickém předpokladu do konce roku 2000, při pesimistickém odhadu o rok později, tedy do konce roku 2001.

Strategií Qwestu v USA (a zřejmě i KPNQwestu v Evropě) je budování vlastních fyzických sítí a následně pronájem přebytečných kapacit ostatním hráčům na trhu. Pokud jde o oblast IP konektivity, KPNQwest již dnes připojuje některé české poskytovatele. Na bázi subproviderských smluv jsou to podle Hartman společnosti IPEX a České dráhy, kteří jsou připojení do pražského uzlu, do jiné kategorie spadá Internet OnLine, který je připojen přímo do Frankfurtu. KPNQwest má však už dnes i zákazníky, kteří čerpají pouze pásmo, nikoliv IP služby: sem patří například akademická síť TEN-155 CZ.

Na tiskové konferenci, kde EUnet novinky ze své stáje oznamoval, padlo i několik dotazů, které se týkaly nedávné akvizice EuroWebu společností KPN (nikoliv KPNQwest). Podle Hartmana zatím kolem této transakce není vše jasné, v každém případě by však podle předchozích smluv měl být EuroWeb vložen do KPNQwestu. Na přímý dotaz, zda se tato akvizice projeví nějak i u nás, Michael Hartman odpověděl, že alespoň v dohledné době zřejmě nikoliv. Znamená to tedy, že LUKO CzechNet, které u nás EuroWeb před časem odkoupil, zůstane patrně i nadále samostatné a nechystá se nějaké jeho začlenění do EUnetu Czechia.

EUnet Czechia má nyní, zdá se, díky svému silnému vlastníku dobře našlápnuto a pokud budou slova následovat činy, jistě se máme na co těšit.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

15. 12. 1999 22:30

MK (neregistrovaný)
Chce to mene se ridit press-releasy a vice faktickymi informacemi. Vrele doporucuji http://www.dante.net/operations/circuits.html a zjistite, na cem je sit TEN-155 CZ postavena ...
Konkretne STM-1 okruh do CR je nasmlouvan u spolecnosti Mero ... Tento okruh je plne v managementu DANTE zrovna jako ATM switch, ktery maji umisteny na sale CESNETu ...

15. 12. 1999 15:14

Milan Berka (neregistrovaný)
Jak je vidět na WEBu http://www.dante.net/ je celý projekt TEN 155 postaven na síti KPNQWEST a byl to svého času její největší kontrakt.

Pochopitelně, pokud to oddělíte a řeknete, že TEN 155 nemá s TEN 155 CZ nic společného, tak máte pravdu. KPNQWEST nemá nic společného s akademickou sítí např. v Horní a Dolní. Otázka je jen, jak se to vezme.

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu