Hlavní navigace

EUnet/Internet CZ do zahraničí třikrát rychleji

Marek Antoš 18. 9. 1998

Jak jsem už poznamenal, novinky se na nás od nejrůznějších poskytovatelů připojení řítí neuvěřitelnou, bez přehánění nadzvukovou rychlostí (kdybych přeháněl, napsal bych nadsvětelnou). Další z těch významnějších oznámil Internet CZ zvýšil totiž svoji zahraniční konektivitu na 9 Mb/s.

Jak jsem už poznamenal, novinky se na nás od nejrůznějších poskytovatelů připojení řítí neuvěřitelnou, bez přehánění nadzvukovou rychlostí (kdybych přeháněl, napsal bych nadsvětelnou). Další z těch významnějších oznámil Internet CZ – zvýšil totiž svoji zahraniční konektivitu na 9 Mb/s.

Poslední upgrade u Internetu CZ byl oznámen někdy kolem ComNetu, tedy zhruba začátkem června. Současně s tím byl také zveřejněn posun v přístupu EUnetu k peeringu, ani jedno pochopitelně pozornosti Lupy neušlo. Další upgrade tak přichází zhruba po třech měsících a pravděpodobně zdaleka není poslední.

Internet CZ dnes tedy disponuje největším komerčním připojením do zahraničí, konkrétně 9 Mb/s (TEN-34 má pochopitelně víc, ale není určen komerčním zákazníkům). K stávajícím dvěma pozemním linkám 1 Mb/s a 2 Mb/s do Amsterodamu přibyla nová linka 6 Mb/s tamtéž. Tentokrát jde však o spoj satelitní, což představuje poměrně výrazný průlom do strategie Internetu CZ dosud totiž spoléhal především na pozemní linky z důvodu jejich nižší latence a možná i vyšší bezpečnosti, alespoň z pohledu některých zákazníků. Bohužel se nám nepodařilo zjistit, kdo je dodavatelem tohoto nového spoje, přestože zřejmě nejde o tajnou informaci; obě zbylé pozemní linky dodává Internetu CZ SPT TELECOM, přestože se podle slov zástupců Internetu CZ – pokoušeli navázat spolupráci i s ostatními hráči na tomto trhu.

V minulosti představitelé Internetu CZ v souvislosti s nasazováním satelitní technologie často zdůrazňovali, že pokud ji použijí, budou přes ni směrovat jen vybrané části provozu. Fakticky to tedy znamená, že přes satelit by šly například e-maily, news a FTP, tedy služby, které nejsou příliš závislé na okamžité odezvě (v tomto ohledu je na tom satelitní linka samozřejmě vždy hůře). Skrze pozemní linku by naopak měly jít interaktivní služby, samozřejmě především telnet. Aktuální tisková zpráva o tomto rozdělení nehovoří, ale vzhledem k tomu, co bylo řečeno dříve, předpokládám, že nějakým podobným způsobem Internet CZ nyní postupuje.

V úvodu tohoto článku jsem spojil upgrade linek s novou peeringovou politikou. Na její plody jsme sice museli čekat poměrně dlouho, což jsem ostatně před nedávnem na Lupě kritizoval, ale zdá se, že první jsou na světě. Internet CZ především zahájil v NIXu peering s GTS a InWay, což je nepochybně pozitivní zpráva, a podle dostupných informací probíhají jednání i s celou řadou dalších poskytovatelů. Mimo NIX je navíc přímo propojen s PVT po nedávném upgradu linkou 10 Mb/s – a v nejstarším českém peeringu také s CESNETem, rovněž 10 Mb/s. Jako perličku na okraj se zmíním o aktuálním problému právě v peeringu s CESNETem – z neznámých důvodů totiž funguje propojení jen s akademickým TEN-34, zatímco provoz s komerčním CESNETem létá kolem zeměkoule; jsem zvědav, kdy a zda bude tento problém odstraněn.

Celkové zhodnocení není snad ani třeba. Internet CZ patří tradičně ke špičce českých poskytovatelů připojení a aktuální upgrade to jen podtrhuje; ostatně i výsledky našich testů poskytovatelů potvrzují, že si díky němu Internet CZ posílil svou pozici. Největší – a snad bych mohl dokonce říci obrovskou – mezeru však tradičně měl v peeringu. Současné kroky však směřují k zacelení této mezery, což jistě zákazníci této firmy ocení.

Marek Antoš


Starší, související články:

* S kým peeruje EUnet?
* Peeruješ, peerujeme, nepeerujou
* EUnet a peering už nejsou antošonyma!

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky