Hlavní navigace

EUnet/Internet CZ do zahraničí třikrát rychleji

Marek Antoš 18. 9. 1998

Jak jsem už poznamenal, novinky se na nás od nejrůznějších poskytovatelů připojení řítí neuvěřitelnou, bez přehánění nadzvukovou rychlostí (kdybych přeháněl, napsal bych nadsvětelnou). Další z těch významnějších oznámil Internet CZ zvýšil totiž svoji zahraniční konektivitu na 9 Mb/s.

Jak jsem už poznamenal, novinky se na nás od nejrůznějších poskytovatelů připojení řítí neuvěřitelnou, bez přehánění nadzvukovou rychlostí (kdybych přeháněl, napsal bych nadsvětelnou). Další z těch významnějších oznámil Internet CZ – zvýšil totiž svoji zahraniční konektivitu na 9 Mb/s.

Poslední upgrade u Internetu CZ byl oznámen někdy kolem ComNetu, tedy zhruba začátkem června. Současně s tím byl také zveřejněn posun v přístupu EUnetu k peeringu, ani jedno pochopitelně pozornosti Lupy neušlo. Další upgrade tak přichází zhruba po třech měsících a pravděpodobně zdaleka není poslední.

Internet CZ dnes tedy disponuje největším komerčním připojením do zahraničí, konkrétně 9 Mb/s (TEN-34 má pochopitelně víc, ale není určen komerčním zákazníkům). K stávajícím dvěma pozemním linkám 1 Mb/s a 2 Mb/s do Amsterodamu přibyla nová linka 6 Mb/s tamtéž. Tentokrát jde však o spoj satelitní, což představuje poměrně výrazný průlom do strategie Internetu CZ dosud totiž spoléhal především na pozemní linky z důvodu jejich nižší latence a možná i vyšší bezpečnosti, alespoň z pohledu některých zákazníků. Bohužel se nám nepodařilo zjistit, kdo je dodavatelem tohoto nového spoje, přestože zřejmě nejde o tajnou informaci; obě zbylé pozemní linky dodává Internetu CZ SPT TELECOM, přestože se podle slov zástupců Internetu CZ – pokoušeli navázat spolupráci i s ostatními hráči na tomto trhu.

V minulosti představitelé Internetu CZ v souvislosti s nasazováním satelitní technologie často zdůrazňovali, že pokud ji použijí, budou přes ni směrovat jen vybrané části provozu. Fakticky to tedy znamená, že přes satelit by šly například e-maily, news a FTP, tedy služby, které nejsou příliš závislé na okamžité odezvě (v tomto ohledu je na tom satelitní linka samozřejmě vždy hůře). Skrze pozemní linku by naopak měly jít interaktivní služby, samozřejmě především telnet. Aktuální tisková zpráva o tomto rozdělení nehovoří, ale vzhledem k tomu, co bylo řečeno dříve, předpokládám, že nějakým podobným způsobem Internet CZ nyní postupuje.

V úvodu tohoto článku jsem spojil upgrade linek s novou peeringovou politikou. Na její plody jsme sice museli čekat poměrně dlouho, což jsem ostatně před nedávnem na Lupě kritizoval, ale zdá se, že první jsou na světě. Internet CZ především zahájil v NIXu peering s GTS a InWay, což je nepochybně pozitivní zpráva, a podle dostupných informací probíhají jednání i s celou řadou dalších poskytovatelů. Mimo NIX je navíc přímo propojen s PVT po nedávném upgradu linkou 10 Mb/s – a v nejstarším českém peeringu také s CESNETem, rovněž 10 Mb/s. Jako perličku na okraj se zmíním o aktuálním problému právě v peeringu s CESNETem – z neznámých důvodů totiž funguje propojení jen s akademickým TEN-34, zatímco provoz s komerčním CESNETem létá kolem zeměkoule; jsem zvědav, kdy a zda bude tento problém odstraněn.

Celkové zhodnocení není snad ani třeba. Internet CZ patří tradičně ke špičce českých poskytovatelů připojení a aktuální upgrade to jen podtrhuje; ostatně i výsledky našich testů poskytovatelů potvrzují, že si díky němu Internet CZ posílil svou pozici. Největší – a snad bych mohl dokonce říci obrovskou – mezeru však tradičně měl v peeringu. Současné kroky však směřují k zacelení této mezery, což jistě zákazníci této firmy ocení.

Marek Antoš

MIF16


Starší, související články:

* S kým peeruje EUnet?
* Peeruješ, peerujeme, nepeerujou
* EUnet a peering už nejsou antošonyma!

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Atlas jablek: 16 oblíbených odrůd

Atlas jablek: 16 oblíbených odrůd

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady