Hlavní navigace

EURid zrušil zhruba 9 000 .eu domén na základě rozhodnutí soudu

Daniel Dočekal

Zhruba devět tisíc .eu domén bude uvolněno pro opětovnou registraci na základě rozhodnutí Evropského odvolacího soudu. Odebrány byly subjektu „Ms Zheng“ (Zheng Qingying) na základě toho, že soud dospěl k závěru, že registrace byly provedeny se „špatnými úmysly“.  K odvolacímu soudu se vše dostalo poté, co již dříve soud rozhodl o neoprávěném registrování domén a Zhen se odvolal právě k Odovlacímu soudu.

Zhruba devět tisíc .eu domén bude uvolněno pro opětovnou registraci na základě rozhodnutí Evropského odvolacího soudu. Odebrány byly subjektu „Ms Zheng“ (Zheng Qingying) na základě toho, že soud dospěl k závěru, že registrace byly provedeny se „špatnými úmysly“.  K odvolacímu soudu se vše dostalo poté, co již dříve soud rozhodl o neoprávěném registrování domén a Zhen se odvolal právě k Odovlacímu soudu.

The Court of Appeal found that these .eu domain names were registered in bad faith by a Ms Zheng and therefore the registrations were to be terminated.

Doménový kybersquatting byl prováděn ve velkém měřítku, svědčí o tom ostatně i počet uvolňovaných domén – mezi jmény jsou doménová jména odpovídající řadě názvů firem i značek. Uvolněné domény bude možné registrovat znovu zhruba od 24./25. října.

Média upozorňují na nezvládnutí zahájení provozu .eu tld – závratné množství domén bylo registrováno právě doménovými squattery. Jako příklad uvádí to, že 75% .eu domén na Britském a Irském trhu je ve skutečnosti registrováno na několik společnosti. Takových, které jsou efektivně založeny a existují jenom proto, aby mohly provozovat squatting.

Tip Content Kortanová

Samotná „kauza Zheng“ se přitom táhne už někdy od roku 2007 (viz EURid sídlí (už i) v Praze).

Zdroj: Zheng case – revoked names, Eurid Wins Against Zheng Cybersquatter

Našli jste v článku chybu?
6. 10. 2011 15:19

No, uz bylo na case, aby nekdo s timto parazitovanim neco udelal.

At uz to jsou Cinane nebo Barta, tohle je proste ubohy biznys. Zadna pridana hodnota, zadny napad, zadna inovace, zadny prinos... Jen vyuzivat toho, ze domeny jsou dnes za hubicku a branit budoucim opravdovym podnikatelum/tvur­cum ve vyvijeni hodnotnych aktivit...

Kdyz jsem hledal jmeno pro svou domenu (.com), trvalo mi 3 dny, nez jsem nasel nejakou pouzitelnou "neobsazenou" domenu... A z tech 150 "jiz obsazenych" byl nejaky obs…

25. 12. 2011 15:48
geekon (neregistrovaný)

Mám asi 8 domén, ale popravdě se okolo fungování birokracie prakticky nevyznám (přijde faktura -> zaplatím ji).

To co zde píšete je sice krásné, ale vyžadovalo by to určitý centrální registr maitelů domén, což by přineslo zase víc problémů, jak užitku .. (a určité zdražení, které by bylo při dnešních cenách zanedbatelné) (ne whois tím opravdu není)

Jen se podívejte na brajgl a úroveň registrátorů cz domén (http://www.soom.cz/index.php?name=articles/show&aid=565) .. před několika týdny bylo …