Hlavní navigace

Eurotel spustil veřejnou Wi-Fi, další jsou v pořadí

Mirek Zeman 21. 11. 2002

Třebaže před šesti měsíci nebylo v České republice po fenoménu bezdrátových sítí Wi-Fi ani vidu, ani slechu, nyní je z nich hit číslo jedna. Eurotel před dvěma dny spustil kvůli summitu NATO první veřejnou bezdrátovou síť Wi-Fi. Přihlásit se do ní lze pouhým nákupem dobíjecího kupónu Go a ceny jsou velmi příznivé.

Exkluzivně: Eurotel spustil Wi-Fi za lákavé ceny oznamoval titulek na Živě, pro mně dosti překvapivý. Přiznám se, že když mi před šesti měsíci Rita Pužmanová nabízela přehledový seriál o WLAN (resp. Wi-Fi), byl jsem na vážkách, neboť jsem měl dojem, že bezdrátové sítě zažívající ve Spojených státech obrovský boom v České republice nikoho nezajímají, a že podobnost termínu „Wi-Fi“ se slovem „sci-fi“ není nikterak náhodná. Nemluvilo se o nich, nepsalo se o nich. Sem tam nějaký ten nadšenecký projekt, tu a tam některý ten firemní experiment, ale po veřejné síti ani vidu, ani slechu. A ejhle. O půl roku později je z Wi-Fi hit. Před dvěma dny s ní přišel Eurotel a několik dalších bezdrátových sítí je ve stádiu výstavby.

Produkty jménem WiFi Jet jsou zatím instalovány ve třech českých luxusních hotelích a Eurotel se nijak netají tím, že jejich provoz je zatím provizorního charakteru a byly spuštěny především kvůli návštěvníkům summitu NATO. Konkrétně se jedná o Corinthia Towers (včetně Kongresového centra), Don Giovanni a českobudějovický Gomel. Pokryto je samozřejmě i okolí těchto lokalit, protože bezdrátovou síť sotva omezíte na jejich interiéry. Rychlost připojení kolísá v závislosti na počtu uživatelů od 100 do 500 kbit/s, což je sice hluboce pod fyzickými možnostmi 802.11b, ale pro tradiční služby jako pošta či surfování je to zcela postačující.

Pokud o Wi-Fi slyšíte prvně, nabízím krátké resumé: Standard IEEE 802.11b je jedním ze standardů rodiny 802.11 bezdrátových lokálních sítí (Wireless Local Area Network, WLAN) a je znám pod slovní hříčkou Wireless Fidelity či jednoduše Wi-Fi, ačkoli mezi 802.11b a Wi-Fi nelze klásti rovnítko. Jeho teoretická rychlost je 11 Mbit/s, praktická rychlost však dosahuje sotva poloviny této hodnoty. Zařízení pro provozování Wi-Fi jsou již na trhu dostupná a Mooreův zákon srazil jejich ceny proklatě nízko, takže začínají z domácností a kanceláří pronikat na veřejná prostranství (kavárny, letiště). Jejich maximální dosah nepřesahuje 500 metrů.

Cena kuponu Počet dnů Počet hodin Cena hodiny
300 korun 1/2 12 25 korun
500 korun 1 24 20,83 koruny
1.000 korun 21/2 60 16,67 koruny
2.000 korun 7 168 11,90 koruny

Eurotel sáhl k poměrně překvapivému způsobu tarifikace. Netarifikují se přenesená data, ale čas. V trafice si zakoupíte běžný Go kupón, prvních deset číslic z dobíjecího kódu použijete jako přihlašovací jméno, zbývající čtyři jako přihlašovací heslo. Od prvního přihlášení (konfigurace proběhne skrze DHCP) se vám odpočítává čas. Nejedná se však o čas „čistý“, ale o čas uběhnuvší od prvního přihlášení. Eurotel tvrdí, že tento způsob tarifikace je šit na míru klientele hotelů, která se nějakými přenesenými daty zaobírat nehodlá a prostě si koupí kupón v závislosti na délce svého pobytu. Cena za hodinu připojení se podle hodnoty kupónu pohybuje od 25 do 11,90 korun, což mi u vysokorychlos­tního Internetu přijde slušné.

MIF16

Během zimních měsíců by mělo dojít k instalaci WiFi Jet v několika desítkách dalších přístupových bodů, většinou se jedná o hotely, letiště a další lokality obchodní povahy. Eurotel zatím nechce prozradit žádnou, s výjimkou Boby Brno. Masivnější nasazení Wi-Fi by však mělo být podpořeno reklamní kampaní, takže bychom je určitě neměli přehlédnout. Některé přístupové body jsou umístěny přímo na základových stanicích sítě GSM, pro jiné musela být zbudována stanoviště. Eurotel údajně zvažuje několik dalších možností tarifikace, jako například přenesená data, měsíční paušál nebo dokonce účtování v rámci pravidelných výpisů z telefonního účtu.

Na bezdrátové síti však v současné době nepracuje pouze Eurotel, ale podle informací obsažených v článku Eurotel nabízí Internet přes Wi-Fi na Mobilu ji chystá rovněž RadioMobil, neboť nabízení Wi-Fi vedle GSM je strategií T-Mobile International. Podrobnější informace se mi však nepodařilo získat, protože zaměstnanci RadioMobilu mají kvůli summitu NATO dovolenou. V létě jsme přinesli informaci, že do budování bezdrátové sítě se pustila taktéž společnost VanCo net zabývající se bezdrátovými technologiemi, plánovaný termín spuštění však narušily povodně. V současnosti jsou v testovacím provozu dva hotspoty a bezdrátová síť by měla být uvedena do konce roku.

Anketa

Jste spokojeni s cenami Eurotel?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: OSVČ by nemusely podávat přiznání

OSVČ by nemusely podávat přiznání

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Vitalia.cz: Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: 5 příznaků, že trpíte oční vadou

5 příznaků, že trpíte oční vadou

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily