Hlavní navigace

Eurotroubové

Vojtěch Bednář 3. 3. 2008

Evropská komise (opět) pokutuje Microsoft, tentokrát gigantickou částkou blížící se miliardě eur. Je softwarový obr skutečně tak zpupný? Nebo komise tak neschopná? Nejspíš od každého trochu.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Bitva mezi EU a Microsoftem trvá, jak víme, již několik let. Evropští dodavatelé softwaru mají redmondské firmě dost co vyčítat. Microsoft okupuje velkou většinu trhu s klientskými operačními systémy. Většinu trhu s kancelářskými balíky, nemalou část trhu se serverovými technologiemi. Jeho produkty jsou kvalitní a hlavně naprosto bezproblémově použitelné pro většinu běžné práce s počítačem. Windows obsahují základní software – ne proto, že by ho tam Microsoft zlovolně dal, ale proto, že zákazníci jej požadují. A zákazníci jsou Evropané. Microsoft je obrovský, a proto jeho produkty všichni používáme. Protože je všichni používáme, je ještě větší.

Byrokratickému osazenstvu Bruselu se tato situace nelíbí. A to tím více, čím více přicházejí deputace čistě evropských firem, které se „monopolními praktikami“ zlého Microsoftu, jehož produkty všichni dobrovolně kupujeme a používáme, cítí dotčeny. V rámci tzv. demokratické regulace se Microsoft snažili přinutit vydat to, co by kdokoliv jiný označil za firemní tajemství. A když za to chtěl (celkem logicky) licenční poplatky, udělili mu rekordní pokutu, kterou se celková částka, jíž má Microsoft EU platit za svůj úspěch, přiblížila takřka dvěma miliardám společné měny. Jediná firma tak má EU zaplatit pokutu ve výši blížící se rozpočtu menšího státu.

Je Microsoft vinen za své monopolní praktiky? Asi to bude troufalé, ale dovolím si řícit, že ne. Shodou různých okolností, mimo jiné díky absolutnímu selhání konkurence, se Microsoft na trhu OS a kancelářských aplikací stal tím, čím je. Všichni ho přikrmujeme – ať už jako firmy, jako občané nebo jako instituce, včetně těch evropských – tak proč se divíme, že nám vyrostl? Pokuta udělená Microsoftu Evropskou komisí je spíše ukázkou něčeho jiného než přespřílišné obludnosti jedné firmy. Je to ukázka přespřílišné obludnosti úředního aparátu Unie. Aparátu, který zná pouze represi, místo toho, aby dokázal účinně podporovat domácí výrobce. Aparátu, který místo aby třeba sám začal používat Mandrivu, Operu a OpenOffice.org (ač poslední není zcela evropské), raději vymáhá peníze po Microsoftu, a vzápětí mu je za licence svých Windows a Office sám platí.

Vážené dámy komisařky a vážení pánové komisaři by si měli uvědomit, že tudy ne. Než aby pokutovali Microsoft, měli by raději podpořit domácí vývoj. A určitě ne tím, že mu násilím zpřístupní cizí API. Cesta, kterou EK postupuje nyní, je alibismus. Co víc, je to demonstrace neschopnosti a eurokomisaři s touto politikou neriskují nic jiného, než označení „eurotroubové“.

Našli jste v článku chybu?

3. 3. 2008 11:12

Tom (neregistrovaný)
Bych redakci Lupy doporučil panu Bednářovi honorář za odbytý článek nevyplácet a místo toho jej věnovat autorovi tohoto diskusního příspěvku:

http://www.lupa.cz/clanky/eurotroubove/nazory/213323/

Třeba to ctěného pana autora Bednáře přiměje k aspoň elementární autorské poctivosti a novinářské profesionalitě. Pokud se chce věnovat IT bulváru, pak je ovšem na dobré cestě.3. 3. 2008 11:14

krakonoš (neregistrovaný)
Podle vás je v pořádku, že mnohé počítače musíte koupit buď s Vistou, nebo vůbec a že do mnoha jiných nic jiného než Vista bez potíží nainstalovat nejde? Podle mne je to velmi sprosté vyděračství. Mám krabicové Win XP profi, takže nikdo nemá právo mi pod záminkou, že brání pirátění Widlí, vnucovat s novým počítačem něco, co nepotřebuji a nechci! O instalaci alternativních O. S. ani nemluvím. Pokud by u nás fungovala legislativa tak, jak má, byl by každý prodejce povinen, nainstalovat mi do počít…
Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET