Hlavní navigace

Evropská komise dává Google na výběr. Dohodu nebo obvinění

Daniel Dočekal 30. 5. 2012

Podle EK Google znevýhodňoval konkurenční specializované vyhledávače, kopíroval a využíval jejich obsah bez svolení, zneužíval vyhledávání na partnerských webech k zvýhodnění vlastní inzerce a omezoval možnost exportu dat z AdWords. Ozývají se i požadavky na rozdělení Google na více společností.

Joaquín Almunia v tiskovém prohlášení informuje o výsledcích šetření  a hned na samém počátku navrhuje Google urychlené řešení. Dohodnout se. Pokud by na toto Google nepřistoupil, přistoupí Evropská komise k obvinění Google z porušování antimonopolních zákonů. Almunia informuje o výsledcích šetření, které začalo v listopadu 2010 a týkalo se podezření z toho, že Google zneužívá dominantní postavení na trhu.

Samotné šetření bylo zahájeno na základě tří podaných stížnosti,  pocházejících zpra­vidla od „malých společností“ (britský porovnávač cen Foundem, francouzský právní vyhledávač eJustice.fr a porovnávač cen Ciao, který byl součástí Bing.com od Microsoftu). Stížnosti těchto společností, které Google znevýhodňoval ve vyhledávání,  uváděly údajný důvod v podobě konkurenčního vztahu. Ke stěžujícím se přidal později i samotný Microsoft a celkový počet stěžovatelů se v září 2011 rozšířil na devět.

Čtyři problematické body

Podle vyjádření zjistilo šetření možné zneužívání ve čtyřech oblastech.

  • V obecném vyhledávání – v podobě zobrazování odkazů na vlastní specifické vyhledávací služby v podobě jiné, než jak zobrazoval odkazy na konkurenci.
  • V specializovaném vyhledávání – pro vlastní specializované („vertikální“) vyhledávací služby Google kopíroval obsah z konkurenčních služeb a používal ho pro vlastní účely. Kopírování se mohlo týkat například recenzí a následného využití bez předchozí autorizace.
  • Ve vyhledávání na partnerských webech – dohody s partnerskými weby týkající se vyhledávání na těchto webech vedly k faktické ex­kluzivitě
  • Ve službě AdWords – nastavení smluvních omezení zabraňujících softwarovým vývojářům nabízet pomůcky umožňující bezproblémový přenos inzertních kampaní z AdWords na další platformy

Almunia v prohlášení informuje, že odeslal dopis Ericu Schmidtovi, ve kterém navrhuje, aby Google během několika týdnů navrhl vlastní řešení těchto čtyř problémů. Pokud navrhované řešení bude přijatelné, nebude nutné přistoupit k obvinění. V případě opačném bude pokračovat běžný proces antimonopolního šetření, který zpravidla končí soudním sporem.

Google poslední vývoj komentuje takto: „Zatím se jen seznamujeme s předloženými argumenty Komise. Nesouhlasíme s konečnými závěry, ale jsme otevřeni diskuzi o otázkách, které Komisi mohou zajímat. V průběhu posledních dvou let, během kterých se Komise tímto případem zabývá, konkurence na webu dramaticky vzrostla a konkurenční tlak, kterému čelí i Google, je obrovský. A zároveň nikdy předtím nepřibylo tolik online inovací.

Pokutovat nebo rozdělit Google?

Evropská komise může v rámci porušování antimonopolních zákonů pokutovat společnosti až do výše 10 % globálních příjmů a v minulosti se tak již několikrát stalo. Miliardy Eur pokuty tak byly vyměřeny například Microsoftu či Intelu. V případě Google by výše pokuty mohla odpovídat až deseti procentům z částky okolo 38 miliard dolarů (příjmy z loňského roku).

Organizace Consumer Watchdog se domnívá, že Google s žádným vlastním návrhem nepřijde a navíc navrhuje, aby regulační orgány v Evropě i v USA začaly zvažovat řešení v podobě rozdělení společnosti. Tedy něco takového, co se dlouhé roky řešilo v případě Microsoftu. Upozorňuje i na to, že Google má v USA 65% podíl ve vyhledávání, v Evropě 90% a na mobilním vyhledávání dokonce 96%.

MIF16

Navrhované rozdělení Google by mělo oddělit vyhledávání od inzertní části, vyčlenit Gmail, YouTube, služby pro firmy a mobilní aktivity. Zároveň vyjadřuje názor, že Google by měl být brán jako „veřejná služba“ a regulován, zejména s ohledem na jeho význam coby brána ke kyberprostoru. Jedním z dalších navrhovaných řešení by bylo uvalit na Google vysoké pokuty.

Zdroj: Statement of VP Almunia on the Google antitrust investigation

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce