Hlavní navigace

Explorer je mrtev, ať žije Explorer!

Petr Sršeň 2. 10. 2002

Koncem září letošního roku proběhla bez velké publicity změna majitele relativně významného poskytovatele webhostingu -- projektu Explorer. Původně vlastnila Explorer společnost Emporium On Line, která se kromě poskytování webhostingu zabývala také webdevelopmentem. Nad celou transakcí se ovšem vznáší několik otazníků.

Emporium On Line, potažmo webhostingový projekt Explorer, je podle Czechwebu asi pátou největší ryze webhostingovou firmou na českém trhu (neberu-li v potaz ISP, kteří mimo jiné nabízejí i webhosting). Explorer se navíc odlišuje od konkurence relativně drahými službami, což je samozřejmě příznivé pro provozovatele, co se příjmů týče.

Od letošního jara si však brabci na střeše cvrlikají o finančních problémech, resp. dluzích ve výši statisíců až miliónů (přesná částka není zcela jasná, některé zdroje tvrdí, že by se mohla pohybovat kolem 1,5 miliónu korun, nicméně se nejedná o zcela ověřený údaj), se kterými se Emporium potýká.

Přemysl Antony, majitel Emporia On Line se snažil přibližně od začátku letních prázdnin situaci řešit. Jedním z potenciálních řešení finančních problémů mohl být prodej Exploreru konkurenční společnosti Ignum za několik miliónů korun de facto v hotovosti.

Robert Prokeš, technický ředitel Ignumu, k tomu dodává: „V průběhu letošních prázdnin jsme kontaktovali pana Antonyho, dojednali podmínky koupě, byla připravena smlouva. Těsně před podpisem si pan Antony najedou všechno rozmyslel a od obchodu odstoupil, nebyl to ani schopen sdělit osobně ne ústně (odstup vypadal tak, že poslal mému společníkovi z webu asi 10 SMS, kde sděloval důvody, proč do toho nejde). Po měsíci nás kontaktoval, že má o obchod znovu zájem, jelikož jeho záměry opět zkrachovaly a následovaly další schůzky. Nakonec to dopadlo tak, že se již vůbec neozval, telefonů za tu dobu vystřídal několik, přesto hovory prakticky nepřijímá. Po bližším seznámení s jeho firmou jsme zjistili, že stejný chaos panuje prakticky ve všem i tam. Zajímavé je, že na každou schůzku přišel pan Antony o půl až dvě hodiny pozdě, navíc v doprovodu své matky.“

Po neúspěšných jednáních s Ignumem se měl stát spasitelem Emporia podnikatel Martin Michal, který spoluvlastnil aerolinky Terrex Group (toho času v likvidaci). Pravděpodobně na základě vstupu Michala do společnosti bylo v srpnu navýšeno základní jmění Emporia na jeden milion korun. Michal se však ve firmě dlouho neohřál, během září v Emporiu z neznámých důvodů skončil (změna zatím nebyla zaznamenána oficiálně v OR).

Na konci září vznikla akciová společnost Explorer se sídlem na Praze 4. V představenstvu a dozorčí radě jsou kromě Antonyho právníka Mgr. Szaba (podle informací z OR to vypadá, že zakládá v České republice společnosti pro cizince) samí mladí lidé – ročníky 74–82, o kterých jsem v souvislosti s podnikáním v IT nikdy nic neslyšel. Velkým tajemstvím (bohužel ne však veřejným) je také majitel Exploreru; akcie jsou vydány na držitele, takže skutečný vlastník je prakticky nezjistitelný.

WT100

Dne 26.9.2002 vydala akciová společnost Explorer tiskovou zprávu, kde oznámila převzetí celého webhostingového projektu Explorer. Právě tento krok je velmi pozoruhodný. Řada lidí si klade otázku, zda proběhl převod projektu Explorer v rámci litery zákona vzhledem k věřitelům Emporium On Line. Problém je totiž v tom, že smluvní podmínky o webhostingu uzavřela část zákazníků s fyzickou osobou Přemyslem Antony a část se společností Emporium. Antony sice tvrdí, že poskytnul Emporiu licenci na provozování Exploreru, kterou letos v září zrušil, takže Emporium On Line nemá v podstatě co provozovat. Je však otázka, jak se budou na tento postup tvářit právníci věřitelů.

Domnívám se, že o kauze Explorer ještě uslyšíme. Osobně však nedokážu pochopit jednu věc – jak se mohla dostat společnost Emporium do nepříznivé finanční situace, když jen Explorer generuje příjmy ve výši několika set tisíc korun měsíčně (a náklady by neměly být moc vysoké, o Explorer se stará relativně málo lidí, servery jsou umístěny u levné Casablancy, …)?

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka