Hlavní navigace

Facebook a Microsoft natáhnou podmořskou optiku a HP se zase dělí

 Autor: Microsoft
Jan Sedlák 27. 5. 2016

Microsoft propustí další lidi z mobilní sekce. HP Inc. padají čísla. Lenovo také v problémech. Intel nakupuje. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Microsoft a Facebook společně natáhnou podmořský kabel mezi Spojenými státy a Evropou. Projekt MAREA bude měřit 6600 kilometrů, dokončen bude příští rok na podzim. Kapacita má být 160 Tb/s. Akce je důkazem toho, že poskytovatelé cloudových a internetových služeb chtějí získat větší kontrolu i nad samotnými sítěmi a nespoléhat se na providery.

Sešup Microsoftu kolem mobilních telefonů pokračuje. Po odprodeji sekce „hloupých“ mobilů nyní ruší dalších 1850 pracovních míst, dopadne to zejména na Finsko a sekci Lumií. Odepíše se rovněž 950 milionů dolarů. Microsoft se chce se smartphony věnovat pouze firmám a věrným fanouškům. To lze jinými slovy přeložit i tak, že to balí, ale ještě nechce naštvat současné zákazníky.

Brněnský Y Soft rozšiřuje partnerství s legendárním Xeroxem. Konkrétně jeho Secure Print Manager Suite poběží na Y Soft SafeQ. V Brně si od tohoto kroku slibují mimo jiné letošní slušný růst.

Takže ne dvě, ale tři. HP se před půl rokem rozdělilo na firmy HP Inc. a Hewlett Packard Enterprise (HPE) a ta druhá nyní hlásí, že se rozdělí ještě jednou. Konkrétně vyčleňuje divizi služeb a spojí ji s firmou CSC (Computer Science Company), je to obchod za 8,5 miliardy dolarů. Služby přinesly HPE v roce 2015 více než třetinu tržeb, tedy asi 20 miliard dolarů. Z firmy se tak nyní stává především výrobce hardwaru. A to v době, kdy se z něj stává značná komodita. Kritici se smějí, že jde o další porcování, ze kterého mohou vytěžit investoři. HPE říká, že díky tomu bude pružnější a pružnější. Někde v HPE cítí úlevu a mluví o zbavení se koule na noze. Firma má se službami špatné zkušenosti, po koupi EDS už odepisovala osm miliard dolarů.

Satya Nadella a Stephen Elop.
Autor: Microsoft

Satya Nadella a Stephen Elop.

HP Inc. také nic moc. Firma hlásí, že jí v posledním kvartálu spadl zisk o 38 procent, snižuje se i výhled na další období. Tržby spadly o 11 procent. HP Inc. má určité plány do budoucna, když už byznys s tradičními počítači klesá. Je to třeba 3D tisk. Více v dřívějším článku s českou šéfkou.

Také Lenovo hlásí pokles tržeb, i když zisk v posledním čtvrtletí díky škrtům a restrukturalizaci narostl o 80 procent na 180 milionů dolarů. Zase nízký prodej počítačů. Číňanům ale klesl i podíl v prodeji serverů na 7,5 procenta a firma vypadla i z pětky největších prodejců chytrých telefonů. Jsou zde plány něco udělat s Motorolou a divizi dostat do černých čísel.

Intel kupuje společnost Itseez, která se zabývá takzvaným počítačovým viděním. Umí detekovat prvky v okolí, což se hodí třeba v bezpečnosti, ale i chytrých autech a tak dále. Podobné akvizice budou u Intelu nejspíše vidět stále více. Je to součást příklonu k IoT a datacentrům.

Firma eBay kupuje španělský podnik Ticketbits. To je služba, která umožňuje nakupovat vstupenky na kulturní či sportovní akce v mnoha zemích Evropy. eBay bude chtít Ticketbits spojit se svým obdobným produktem StubHub.

Twilio, které nabízí nástroje pro cloudovou komunikaci, se chystá na burzu. Papíry pro americkou komisi cenných papírů ukazují, že firma chce při IPO získat kolem 100 milionů dolarů. Twilio nabralo investice ve výši 233 milionů dolarů. Stále je ve ztrátě.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá