Hlavní navigace

Facebook do aktivních uživatelů počítá i pouhá kliknutí na Like mimo Facebook

Daniel Dočekal 10. 2. 2012

Nenavštívili jste dnes Facebook? Možná jste někdy klikli na Líbí, nebo máte Facebook v mobilu a automaticky se vám aktualizuje. V řadě případů jste počítáni jako „aktivní“ uživatel Facebooku. Byť jste na Facebook.com nebyli ani neviděli jediný inzerát. Velká čísla prostě prodávají.

Vstup Facebooku na burzu přinesl nejenom řadu ekonomických informací, ale také další poměrně podstatné vysvětlení toho, jak Facebook chápe „aktivní“ uživatele. Těch má podle vlastních výpočtu 845 milionů měsíčně a 483 milionů denně.

 Problém nastává v okamžiku, kdy se podíváte na definici – „aktivní“ uživatel není uživatelem, který používá Facebook. Do tohoto čísla jsou započteni i lidé, kteří kdekoliv na webu použili některý z prvků Facebook (tlačítka líbí, komentářové prvky, atd). Patří sem i automatické sdílení pomocí nového rozšíření Open Graph API, ale i automatické sdílení z jiných sociálních sítí (Twitter). atd.

Používáte web, který k přihlašování používá Facebook? Den co den tak možná  přispíváte k počtu „aktivních“ uživatelů Facebook. Ačkoliv i v tomto případě jste na Facebooku vůbec nebyli.

According to the company, a user is considered active if he or she “took an action to share content or activity with his or her Facebook friends or connections via a third-party Web site that is integrated with Facebook.”

Zdroj: Those Millions on Facebook? Some May Not Actually Visit

Do počtu aktivních uživatelů se promítají i aplikace na mobilních telefonech. Jakákoliv aktualizace obsahu v mobilní aplikaci představuje pro Facebook aktivitu. V principu to znamená, že pokud necháte Facebook na mobilním telefonu spuštěný a na obsah se nepodíváte celý den, stále budete „aktivní“ uživatel. V tomto případě Facebook tvrdí, že jde „pouze o méně než 5 % uživatelů“.

Google/doubleclick ad planner odhaduje počet unikátních návštěvníků Facebook.com na 950 milionů (celosvětově) a denní odhad se pohybuje nad 550 miliony. Další možný pohled na nepřesná čísla

Čísla Facebooku tak mohou být značně nadsazená, zejména v případě denních čísel. Měsíční mohou být nadsazená, ale pravděpodobně méně. Pro inzerenty to znamená, že nemohou vycházet z čísel, která jim Facebook předkládá a na základě kterých řeší inzerci a cílení inzerce. Pro inzerenty je neméně důležité i to, že Facebook mobilní uživatele počítá do „aktivních uživatel“ – jako celek představují 425 milionů lidí (měsíčně). A na mobilním Facebook inzerce není.

Konkurenční Google+ na tom s údaji o návštěvnosti a počtech uživatelů není o nic lépe – údaje poskytované Google jsou počtem registrovaných uživatelů, tedy počtem vytvořených účtů. Žádná čísla umožňující skutečně určit aktivitu uživatelů na Google poskytována nejsou.

Velká čísla prostě prodávají

MIF16

Určitým způsobem to dokazuje i případ počítání aktivních uživatelů Facebook aplikací. Poté co před několika měsíci Facebook zavedl nový způsob určování počtu měsíční i denních (MAU a DAU) aktivních uživatelů, čísla u řady aplikací dramaticky, až o desítky procent, klesla. Jenže to se netýkalo Facebooku, ale třetí strany. Facebooku to neuškodilo a tvůrci her (zejména Zynga, které se to dotklo výrazně) měli co vysvětlovat.

„Aktivní uživatelé“ Facebooku (v ČR jich je podle Facebooku aktuálně 3,553,720) jsou tedy poněkud účelově vytvořenou metrikou. Započtením všeho, co jenom jde, je možné dosáhnout příznivých výsledků. A to se počítá.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin