Hlavní navigace

Facebook i Twitter chtějí předcházet sebevraždám svých uživatelů

Jan Beránek 27. 2. 2015

Obě sociální sítě dlouhodobě čelí kritice kvůli ignorování kyberšikany a problematických aktivit. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

Facebook dlouho čelil kritice za to, že necitlivě pracuje s daty. Schytal to třeba loni v říjnu, kdy v rámci své politiky používání reálných jmen vyhodnotil jména svých transsexuálních uživatelů jako falešná.

Teď se snaží svůj přístup změnit. Teprve nedávno, a jako poslední z velkých internetových služeb, například zavedl možnost posmrtného vypořádání se s pozůstalostí na Facebooku

A tento týden Facebook spustil nový nástroj, který umožňuje upozorňovat na chování uživatelů, kteří by mohli potřebovat profesionální pomoc. Celá akce probíhá diskrétně a depresivní uživatel dostane od systému zprávu, ve které se dozví, že „jeho přátelé si myslí, že možná prochází náročným obdobím a požádali Facebook, aby se podíval na jeho nedávno publikovaný příspěvek.“ 

V nabídce řešení, respektive možných způsobů pomoci, je kontaktování přátel nebo tísňové linky. Zároveň Facebook, proměněný v sociálního pracovníka připomíná svým uživatelům, že nejsou sami, protože podobné problémy řeší každý měsíc plno dalších lidí. 

Na odbornou pomoc povolal Facebook specialisty z velkých pomáhajících organizací včetně Save.org nebo Forefront a National Suicide Prevention Lifeline.

Twitter nezůstal pozadu

Kromě Facebooku vyráží „na pomoc“ potenciálním sebevrahům nebo obětím kyberšikany také Twitter. Do nahlašovacího formuláře doplnil možnost ohlásit sebepoškozování, ale také to, že někdo zveřejňuje něčí osobní údaje či důvěrné informace. 

Formulář pro nahlašování (zejména) harašení Twitter podstatně zjednodušil v prosinci 2014. Podle Update on user safety features to vyvolalo zpětinásobení počtu nahlášení a vedlo také k ztrojnásobení počtu lidí, kteří se těmito hlášeními zabývají. Twitter zmiňuje, že se mu podařilo i výrazně zkrátit reakční dobu na nahlášení; neříká sice, jak dlouhá nyní je, ale novou dobu označuje jako „zlomek“ původní.

Twitter adds “report dox” option, makes some users verify contact info uvádí, že Twitterem zmíněné „akce proti účtům, které porušují pravidla“ budou znamenat i to, že se takovéto účty setkají s požadavkem na ověření kontaktních informací – v podobě ověření e-mailové adresy nebo telefonního čísla. Teprve poté bude zablokovaný účet případně navrácen do funkčního stavu.

Stejný systém, tedy ověření e-mailu a poté ověření přes telefonní číslo používá Facebook: jde to ale jen u prvních zablokování, v dalších kolech, či v případě pochybností o používání pravého jména, přichází na řadu zaslání až dvou dokladů totožnosti. Twitter skutečná jména nevyžaduje, takže zde se zaslání dokladu totožnosti týká pouze okamžiku, kdy si stěžujete na někoho, kdo se za vás vydává.

Ověření pomocí telefonního čísla si Twitter v poslední době oblíbil v okamžiku, kdy automatická kontrola při zakládání účtu dojde k názoru, že z vašeho počítače/prohlížeče/IP adresy již bylo založeno (či je provozováno) příliš mnoho účtů. Pro založení nového budete muset zadat číslo mobilního telefonu (nebo najít jinou IP adresu a prohlížeč).

Nové možnosti nahlašování nemusí být pro váš účet dostupné okamžitě, Twitter je nasazuje postupně.

Jakým způsobem naloží Twitter s nahlášením sebepoškozování v zemi, kde nemá ani zastoupení? Těžko říct, ale v USA je jasné, proč k něčemu takovému přistupuje. Musí čelit silnému tlaku, že ignoruje projevy online násilí, kyberšikanu a další potenciálně problematické aktivity.

Jedno je ale jisté, jakkoliv nahlášení zahájíte přímo na Twitteru, jste poté stejně přesměrováni na prázdný formulář, kde musíte ručně vyplňovat jak název nahlášeného účtu, tak odkaz na nahlašovaný tweet. Možná se to v dalších verzích Twitteru podaří dotáhnout do použitelné podoby.

Našli jste v článku chybu?

27. 2. 2015 21:01

MoB (neregistrovaný)

Skvělé :) Vaši přátelé si myslí, že procházíte složitým obdobím života, a někdo z naší podpory v Indii vám rád pomůže, muhehe. Vyplňte náš sociálně citlivý formulář prosím.

2. 3. 2015 12:07

Ona to není právě legrace - vůbec totiž nemusíte jít do extrémního příkladu, kdy by dotyčný něco dokazovat či byl cíleně šikanován.

V reálu může někoho k sebevraždě nakopnout právě podobný příspěvek i když to bude míněno v dobrém. Zkuste si představit sám sebe v depresivním stádiu, kdy vás sebevražda napadla a najednou vám přijde příspěvek od "Facebooku" - může to vyvolat reflexi, ale zrovna tak to může být ten poslední kamínek, který utrhne lavinu :-(

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život