Hlavní navigace

Facebook investuje do virtuální reality, za 2 miliardy USD kupuje Oculus VR

 Autor: Oculus VR
David Slížek 26. 3. 2014

Je to nová komunikační platforma, která umožní sdílení zážitků, vysvětluje Mark Zuckerberg, proč si Facebook pořídil firmu vyrábějící headset pro virtuální realitu ve hrách.

Celkem 2 miliardy dolarů zaplatí Facebook za akvizici startupu Oculus VR, který vyrábí headset pro virtuální realitu v počítačových hrách. Z toho 400 milionů zaplatí v hotovosti a 1,6 miliardy v podobě 23,1 milionů svých akcií. Součástí smlouvy je i bonus 300 milionů USD, který Oculus dostane, pokud splní blíže nespecifikované cíle. Svůj záměr Facebook oznámil v tiskové zprávě s tím, že akvizice má být dokončena v druhém pololetí letošního roku.

Oculus vyvíjí náhlavní soupravu Oculus Rift, která umožňuje hrát hry v prostředí virtuální reality. Produkt se zatím volně neprodává, firma zatím totiž uvolnila pouze sadu pro vývojáře her – podle svých údajů na ni přijala už asi 75 tisíc objednávek. Druhou generaci zařízení jim prodává za 350 USD.

Mimochodem: Facebook s firmou „koupil“ také ikonickou postavu herního průmyslu – průkopníka 3D her a tvůrce Wolfenstein 3D nebo Doom Johna Carmacka. Ten se loni stal technickým ředitelem Oculusu, když do startupu přestoupil z firmy Id Software, kterou na začátku devadesátých let zakládal.

Facebook podle svého šéfa Marka Zuckerberga startupu v první fázi pomůže s prosazením jeho produktu v herním prostředí. Oculus podle něj bude i nadále fungovat jako samostatná jednotka. Hraní má být ale jen začátek, napsal ve svém komentáři k akvizici Zuckerberg: 

Po hrách z Oculusu vytvoříme platformu pro řadu dalších zážitků. Představte si, jak sledujete sportovní zápas přímo v hale, studujete ve třídě společně se studenty a učiteli z celého světa, nebo se tváří v tvář radíte se svým lékařem – to vše je díky tomu, že jste si doma nasadili brýle pro virtuální realitu. Je to skutečně nová komunikační platforma. Pocit reálné přítomnosti vám umožňuje sdílet se svými přáteli místa či zážitky bez jakéhokoli omezení.

Oculus VR založil před necelými dvěma lety jednadvacetiletý student Palmer Luckey, který se sbíráním a modifikováním herních konzolí zabývá od svých čtrnácti let. 

Startup získal první peníze na Kickstarteru, kde v roce 2012 od fanoušků vybral celkem 2,4 milionů dolarů. Krátce poté získal dalších 16 milionů a loni v prosinci v druhém kole financování vedeném firmou Andreessen Horowitz (mimochodem – její spoluzakladatel Marc Andreessen je členem vedení Facebooku) dostal ještě 75 milionů USD.

WT100

V herním světě se o virtuální realitě mluví už dlouhé roky, zatím žádný výrobce ale nedokázal se svým zařízením masově prorazit. Už první reakce na Oculus Rift ale naznačovaly, že by tentokrát mohlo dojít k průlomu. A před několika dny představila prototyp svého VR headsetu pro PlayStation 4 také firma Sony.

Ne každý je ovšem ze spojení Oculusu s Facebookem nadšený. Jak upozornil magazín The Verge, tvůrce hry Minecraft Markus Persson na Twitteru prohlásil, že kvůli akvizici ukončil vyjednávání o vytvoření verze Minecraftu pro Oculus Rift. „Z Facebooku nemám dobrý pocit,“ zdůvodnil to.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: O2 Sport má utkání znojemského HC

O2 Sport má utkání znojemského HC

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?