Hlavní navigace

Facebook konečně maže fotky, které jste smazali. Doteď je nechával na webu

Daniel Dočekal 20. 8. 2012

Facebook mění dlouho kritizovanou praxi, kdy na svých serverech uchovával i ty fotografie, které uživatelé sami smazali. Nechuť mazat se ale nevztahuje jenom na obrázky. Na věčnost si Facebook pamatuje i chat a nemaže nejspíš ani e-maily.

Na Facebooku až doteď platila těžko pochopitelná praxe: pokud jste ze svého profilu smazali nějaké fotografie, Facebook je ve skutečnosti nevymazal. Jenom je „zneviditelnil“ ve vztahu k vašemu profilu, ale samotnou fotografii si ponechal. Dokonce byl schopen „chybou programátora“ staré „smazané“ fotografie používat v rámci sekce „co vaši přátelé dělali před rokem“.

Server ArsTechnica na nesmazatelný charakter fotografií upozornil někdy před třemi lety, poté co zjistil, že si Facebook smazané fotografie stále ponechává na původní adrese. Facebook to tehdy řešil výmluvami na to, že „původní adresa“ fotografie je vzácná (velmi zábavné tvrzení v době Internetu a masivního přímého sdílení fotografií z Facebooku). Poté Facebook tvrdil, že fotografie jsou dostupné na původní adrese jenom omezenou dobu (což nebyla pravda). Až po hodně dlouhé době uznal problém. A prohlásil, že prostě fotografie mazat nemůže, protože to technicky není možné.

Celé tři roky trvalo, než Facebook přišel s technickým řešením, které dokáže fotografie mazat. Ars Technicu o tom v únoru informoval mluvčí Facebooku Frederic Wolens.

The systems we used for photo storage a few years ago did not always delete images from content delivery networks in a reasonable period of time even though they were immediately removed from the site,“ uvedl Frederic Wolens, mluvčí Facebooku, v únoru pro Ars. „We have been working hard to move our photo storage to newer systems which do ensure photos are fully deleted.

Ars Technica po několika měsících testování může poměrně podstatnou změnu potvrdit, fotografie skutečně po smazání nezůstávají dostupné jako předtím. Asi byste ale měli vědět, že smazání trvá dva dny – takže pokud chcete „rychle“ smazat něco problematického, zapomeňte na to. Facebook má na smazání dokonce interní „předpis“, který operuje s termínem třicet dnů – až tak dlouho může „smazaný“ obsah na Facebooku existovat. 

Otázkou zůstává, zda Facebook skutečně fotografie maže, jestli jenom prostě nenapravil nedostatky technického řešení ve svém systému pro dodávání a ukládání obsahu a jenom je lépe neschovává. Přeci jenom, fotografie jsou velmi cenné zboží, zejména pokud je možné je používat pro identifikaci osob na nich zachycených.

Na Facebooku navíc platí, že sice můžete přístup k fotografiím omezit, tj. nastavit například „jenom pro přátele“, ale toto omezení se nevztahuje na přístup přímo na adresu samotné fotografie. Proto například kdokoliv může vidět tuto fotografii, ačkoliv má nastaveno „jenom přátele“. Stejně tak můžete vidět tuto fotografii, ačkoliv má omezen přístup jenom na vlastníka („Pouze já“).  A pokud kdokoliv z vašich „přátel“ vaši fotografii s „omezenou“ viditelností dále nasdílí, stane se z ní rázem fotografie veřejná. Až natolik, že se objeví v indexech vyhledávačů a kdekoliv jinde na Internetu.

Mimochodem – pokud jsou informace Facebooku o maximálně 30 dnech životnosti odkazů v CDN pravdivé, měly by tyto dva odkazy do měsíce přestat platit. 

Facebook v tom není zdaleka sám

ArsTechnica v článku shrnujícím tři roky zkoumání navíc upozorňuje, že problém s „nemazáním“ fotografií se vyskytuje na větším množství sociálních sítí i služeb. MySpace svého času také nemazalo fotografie, ale náprava problému tehdy trvala jenom několik měsíců. Instagram fotografie aktuálně maže, byť také s prodlevou zhruba až jednoho dne. Ale i u Instagramu bylo období, kdy vlivem chyby k mazání nedocházelo.

Co se mazáni informací z Facebooku týče, Ars upozorňuje i na další „nesmazatelnou“ záležitost – záznamy z chatů. Smazání komunikaci pouze skryje, ale vymazaná není. Stejně tak řada uživatelů Facebooku upozorňuje, že se jim záhadně vracejí zpět smazané e-maily (tedy vnitřní „mailová“ komunikace).

MIF16

Opět jako vždy je tedy vhodné si uvědomit, že pokud cokoliv publikujete na Internetu, zveřejňujete to do veřejně přístupného prostoru a kdokoli se k tomu může dostat. Sliby Facebooku (a dalších podobných služeb) o nastavení „přístupových práv“ stojí na hliněných nohou, a stejně pochybné je důvěřovat tomu, že „smazané“ bude opravdu smazané. Prostě: co Internet neví, to nepoví.

Zdroj: Three years later, deleting your photos on Facebook now actually works

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání