Hlavní navigace

Facebook přišel na způsob, jak toho o vás zjistit více. Pomohou přátelé

Autor: Facebook
Daniel Dočekal

Chybějící informace na vašem profilu možná pomohou doplnit vaši přátelé. Facebook jim umožňuje se na informace zeptat. Získané údaje může využít při cílení reklam.

Možná jste se s tím již setkali. Vstoupili jste na profil někoho na Facebooku a chtěli vědět jeho e-mail či telefon. Místo informace jste tam ale našli možnost „zeptat se“ na chybějící informaci.

Prozatím byla tato možnost schována až na „about“ stránce profilu uživatele, ale pro Facebook je nejspíš hodně důležitá, protože ji vytahuje ven, přímo na hlavní stránku profilu.

Celé to funguje tak, že se můžete na chybějící informaci zeptat. Váš požadavek se zobrazí dotazovanému a ten vám může (ale také nemusí) odpovědět. Facebook na základě takto proběhlé komunikace ale chybějící informaci nedoplní přímo do profilu uživatele. 

UX17

Je však poměrně jasné, že má příležitosti si ji zapamatovat a používat. Zde to pro něj bude obzvlášť výhodné, protože v řadě případů bude tyto informace umět dobře využít při cílení inzerce.

Až se vás tedy někdo z přátel zeptá na informaci, kterou nemohl najít na vašem profilu, mějte na paměti, že se Facebook dívá. Byť předáváte informaci jenom mezi vámi a tazatelem, není vůbec jasné, co s ní vlastně Facebook udělá. 

Našli jste v článku chybu?
20. 5. 2014 17:37
Champion (neregistrovaný)

Myslím si, že jste dost naivní. Sice na jednu stranu jste realista a jste si vědom toho, že informace provozovatel serveru získává a uchovává, analyzuje a v rámci BI (Business Inteligence) a BD (Big Data) s nimi provádí určité operace. Na základě analýzy BD potom může cílit inzertní sdělení mnohem přesněji. To je pravda. Ale nemusí jít pouze o inzertní sdělení, tedy o cílenou reklamu. V okamžiku, kdy si Google otevře vlastní cestovní kancelář a chvíli potom, co si budete vyhledávat letenky na do…

20. 5. 2014 14:54
Tom (neregistrovaný)

Fakt si nepřipadám táák strááášně důležitej, abych dělal haló z toho, když někdo ví kde byldím, kolik mi je a co nakupuju. Já žiju v 21. století, někdo holt žije ještě ve věku vymýtání čarodějnic.

Musím říct, že cílená reklama je mnohem lepší, než spamovací. Teď se mi zobrazují reklamy na samé užitečné věci. ; pneumatiky na moje auto a ne na jiné auto; A teď když už mám po svatbě, tak už mě neotravují reklamy na snubní prstýnky; relevantní dovolné v Egyptě, kam jezdím a ne v Maroku, kam nejezdí…