Hlavní navigace

Facebook: rozvod v přímém přenosu aneb jak v Čechách vyrábíme velkého bratra

Tomáš Jindříšek 23. 1. 2009

Nejčastěji svobodu ztrácíme hlavně v situacích, kdy si to neuvědomujeme. Před pár dny mě šokovala komunikace na Facebooku, kdy se ve výpisu novinek objevila zpráva, že jedna má bývalá kolegyně změnila stav na „nezadaná“. Během pár minut se pod touto zprávou objevila řada reakcí jejích kamarádů.

Tomáš Jindříšek - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Ukázalo se nejenom, že se dotyčná po dvaceti letech skutečně rozchází, ale navíc se ve veřejných komentářích objevila věta její dcery: Jen mě mrzí, že se to musím dozvědět z Facebooku. Následovala omluva matky se zdůvodněním přílišné impulsivnosti a doplněním, že to proberou doma večer.

Takový veřejných obnažení jsem poslední dobu na Facebooku viděl řadu, ale toto je asi největší extrém nutící k zamyšlení. Nedomnívám se, že lidé by byli takoví exhibicionisti. Jen si asi příliš neuvědomují a nechápou rozdíl mezi posíláním privátních zpráv a veřejných informací „na zdi“.

Po síti koluje pár historek o tom, jak někoho vyhodili z práce (tuším v Austrálii), protože předstíral nemoc a pak napsal na Facebook, že jde plavat. „Kamarádem“ na Facebooku byl bohužel i jeho šéf. Nevím, zda je to pravda, ale sám jsem nedávno zažil, jak si moje klientka nevinně ve statusu postěžovala na špatný den. Jiný její známý to okomentoval slovy: Nic si z toho nedělej, že máš šéfovou krávu. Komentář byl sice posléze vymazán, ale potenciálně to samozřejmě je velmi zneužitelné.

Dalším problémem je rozšířená domněnka, že cizí lidé nevidí do mého profilu (pokud si vůbec běžný uživatel tuto otázku klade). Jenže stačí být součástí stejné skupiny a implicitní nastavení (které téměř nikdo nemění) dává přístup všem skupinovým soukmenovcům. Takže stačí být součástí takových nesmyslů, jako „Kolik Čechů je na Facebooku?“ a rázem na dotyčného může téměř každý.

Vzpomínám na případ, kdy jsem se měl sejít s jednou novinářkou a díky takto přístupným informacím na Facebooku jsem nejenom zjistil, jak žurnalistka vypadá, ale i také kde byla na dovolené, co ráda dělá, jak vypadá „v náladě“ a jak se jmenuje její přítel. Ne že bych to potřeboval vědět…

Facebook zbavil internetové uživatele anonymity

Je pravda, že jsem si Facebook také trochu pohodlně naučil využívat jako svůj privátní helpdesk. Před měsícem jsem napsal do statusu, že sháníme grafika. A už ho máme. O víkendu jsem pro změnu nevěděl, jak propojit macovský program Keynote s Powerpointem. Do 15 minut jsem měl tři relevantní reakce svých známých. Božena Zbranková z portálu Bezrealitky.cz minulý rok na jedné konferenci prezentovala obchodní využití sociálních sítí. Jiří Donát ze společnosti A.T. Kearney do ní celou dobu šil, že Facebook je jen seznamka, kde si lidé tak maximálně mohou posílat pusinky.

Tady se jedná o zjevné nepochopení smyslu sítě jako je Facebook. Nespojovat se s neznámými lidmi, ale propojit se s lidmi, které známe a mít informace o nich. To byla právě ta odlišnost, kterou zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg viděl jako jeho hlavní výhodu.

MIF16

Víte, co vaši známí ze skutečného světa dělají a také můžete vědět, co si myslí. Například server Mikroblogy.cz jsme propojili s Facebookem a nyní je možno odpovídat na otázku týdne přímo na něm. Službu už má zaregistrovanou 1000 lidí a na prvních pozicích v odpovědích jsou vždy vaši kamarádi. Poslední dotazy byly, co si lidé myslí o Entropě a jaký mají názor na invazi v Gaze. Díky této funkcionalitě se trochu podařilo „zrelevantnit” internetovou diskusi, protože něco komentovat za svůj facebookovský profil, kde mám své skutečné jméno a vím, že to čtou mí známí, je úplně něco jiného, než anonymní nadávání ve standardních fórech na zpravodajských serverech.

Tahle glosa nemá být ani filipikou proti Facebooku, ani jeho obhajobou. Chtěl jsem vlastně poukázat na to, že sociální sítě berou lidem pro mnohé lákavou (i když často jen pocitovou) anonymitu chování na netu. A že jsou tam všichni odpovědni za svá slova myšlenky i ve virtuálním světě.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?