Hlavní navigace

Facebook se snaží vysvětlovat, že Facebook Home není ohrožení soukromí

Daniel Dočekal

Několik otázek a odpovědí v dokumentu „Answering Your Questions on Home and Privacy“ je snaha Facebooku předejít problémům v podobě obav z další ztráty soukromí

Facebook Home (viz Facebook neuvedl vlastní telefon, přišel s vlastní domovskou obrazovkou) v podobě náhrady domovské obrazovky („launcheru“) pro mobilní telefony s Androidem vyvolává pochopitelně řadu otázek týkající se soukromí. V Answering Your Questions on Home and Privacy se  je Facebook snaží s předstihem řešit.

Několik věcí z tohoto dokumentu je podstatných, víceméně potvrzují to, co bylo očekáváno. Především to, že Facebook Home je volitelná náhrada domovské obrazovky (na HTC telefonech, kde bude Home předinstalováno, by tedy měl jít vypnout). Také ale to, že jde opravdu jenom o „launcher“ (a samozřejmě také o náhradu pro uzamykací obrazovku).

Co se shromažďovaných informací týče, tak je potvrzeno, že Home bude shromažďovat informace o tom, jaké aplikace používáte – Facebook tyto informace bude používat v identifikovatelné podobě po dobu 90 dní. Všimněte si „identifikovatelné“ podobě, tedy žádný anonymní (anonymizovaný) sběr dat. Dobré je vědět, že Facebook neví nic o tom, co v ostatních aplikacích děláte (s výjimkou těch, které tyto informace o vás Facebooku ochotně předávají).

Facebook ale také bude mít přístupné notifikace jiných aplikací (ty notifikace, které dostáváte jako součást systému fungování Androidu). V zmíněném dokumentu ujišťuje, že nebude uchovávat jejich obsah, ale bude pracovat s informace o tom, které aplikace je posílají a bude je anonymizovat a uchovávat po dobu 90 dní.

Co se lokačních informací týče, tak dokument pouze potvrzuje to, že Facebook již lokační informace používá - logicky, protože lokační informace jsou již nyní používány přímo mobilní aplikací Facebooku. A ano, Facebook všechno tom, kde jste kdy byli, a neváhá tyto informace používat čistě dle vlastního uvážení.

Poznámka: „When we get your GPS location, we put it together with other location information we have about you (like your current city). But we only keep it until it is no longer useful to provide you services, like keeping your last GPS coordinates to send you relevant notifications.“ je velmi vágní určení toho, jakým způsobem pracuje Facebook s lokačními informacemi. 

Závěr?

Facebook Home je náhrada domovské obrazovky a uzamčení telefonu. Oproti tomu k čemu již Facebook má přístup (prostřednictvím své mobilní aplikace, jiných aplikací podporujících Facebook a vašeho používání webu na mobilu) získá Facebook navíc přístup hlavně k informacím o tom, jaké používáte na mobilu aplikace, jaké notifikace (upozornění) vám posílají aplikace ve vašem mobilu.

Vše ostatní (zejména geolokační informace, vaše osobní údaje, informace o tom o co máte zájem, s kým komunikujete, fotografie vás i vámi pořízené fotografie, atd), už Facebook má  (a měl) k dispozici.

Našli jste v článku chybu?

6. 4. 2013 13:49

comodoro (neregistrovaný)

Ty ostatní věci jsou i tak dost hrozné, je to jako mít v ložnici zapnutou cizí webovou kameru a spoléhat na to, že se na to nikdo nebude dívat (někomu by to taky možná jako ohrožení soukromí nepřišlo), ale předávat někam obsah notifikací? Na mém telefonu to jsou mj. informace o mailech, prvních několik řádků SMS, upozornění kalendáře atd, to je jako by se mi někdo koukal přes rameno. Obávám se, že HTC klesnou prodeje (jestli to ještě jde).

6. 4. 2013 12:12

shneck (neregistrovaný)

Tak Facebook se to snaží sice vysvětlit, ale co jsem pochopil z článku já, tak mu to moc nevyšlo. Já vím, že ty informace jsou pro ně zajímavé, ale sbírat je zakaždou cenu, včetně toho, kde jsem byl co používám za aplikace...To fakt ne!!! Proto nenám ani FB aplikaci

Navíc se může stát, že někdo za pár měsíců zjistí, že si FB "omylem" posílá ještě další informace, které teď nepřiznává...

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)