Hlavní navigace

Facebook si vysloužil kritiku za blokování stránek v Pákistánu

 Autor: Isifa
Daniel Dočekal 10. 6. 2014

Provozovatel sociální sítě Pákistáncům znepřístupnil stránky populární rockové skupiny a několika levicově orientovaných hnutí. V Česku Facebook blokuje jen výjimečně.

New York Times informuje o dočasném zablokování Stránky populární pákistánské rockové skupiny a dalších politicky levicově orientovaných stránek. Vysloužil si za to silnou kritiku jak od aktivistů v oblasti svobody projevu, tak od pákistánských uživatelů. Podle nich se Facebook stal nástrojem pákistánských vládních cenzorů. Ti ale prý později, právě na základě tlaku médií, rozhodnutí změnili a Stránka je opět přístupná.

Ne všechny zablokované stránky Facebook odblokoval. Mají přitom společného hlavně to, že kritizují pákistánský režim a staví se kriticky i k Talibanu. Podle některých to svědčí o tom, že tvrzení Facebooku, jak podporuje svobodu slova a chrání politické názory, jsou nepravdivá. Na což Facebook klasicky reaguje tím, že se podřizuje lokálním zákonům a k zablokování Stránek došlo na základě oficiálního požadavku.

Zajímavé na blokací je to, že v odpovědi tiskové mluvčí zaznělo, že Facebook „nikdy neodstraňuje tento typ obsahu kompletně“. Místo toho volí cestu, kdy zabrání přístupu k obsahu jen lidem z dané země. Odpověď tiskové mluvčí New York Times je absurdní i v tom, že si tisková mluvčí odmítla uvést své jméno.

Připomeňme, že před několika lety byl Facebook v Pákistánu zakázaný na základě kontroverze vzniklé okolo Stránky, která vyzývala uživatele, aby kreslili vtipy Proroka Mohameda.

Facebook prý pravidelně blokuje Stránky, které propagují nenávist či extrémismus. Jenom v Pákistánu mezi červencem a prosince 2013 zamezil přístup k 162 příspěvkům, v Indii v tom samém období omezil přístup k více než 4 700 stránkám. V Česku máme s neochotou Facebooku rušit rasistické a nenávistné Stránky dlouholeté zkušenosti, které lze shrnout v zásadě do několika slov: „absolutní neochota cokoliv dělat“.

O peníze jde v prvé řadě

Facebook je samozřejmě ve svých aktivitách motivován hlavně penězi. A stejně jako nedávno Linkedin, i Facebook půjde především na ruku vládám či těm, kdo „platí“, než aby řešil nějaké otázky svobody slova. Navíc platí, že o lokálním obsahu má zcela minimální ponětí. Hodně tomu napomáhá nedostatek zodpovědnosti (Facebook na rozdíl od dalších podobně velkých celosvětových firem ignoruje nutnost mít zastoupení v dalších zemích) a před lety nastavené zdi, znemožňující s Facebookem jakkoliv komunikovat.

Z dění okolo blokování v Pákistánu nicméně plyne, že když už se například v Česku podaří dosáhnout „zrušení“ některé z mnoha silně rasistických či extrémistických Stránek, tak je nyní diskutabilní, zda jsou opravdu rušeny, nebo jen znepřístupněny pro české uživatele. 

Našli jste v článku chybu?

11. 6. 2014 23:03

Duplet (neregistrovaný)

Bohužel bez nadsázky konstatuji apolitycky > internetový svět jen započal pokračování ve virtuální válce která byla globem koncem 90 let mnoha oboustrannými kompromisy v dobré víře rozvoje internetu přerušena > tedy klíče jsou opět rozdány < vítejte ve ,,válce,, uživatelé internetu identity (né uživatelé soc. sítí) tiché dohody neporušili !!! Internetová kontrakultůra se probouzí a internetem to třese !!! Snad těm hloupým velikánům z chamtivosti ještě špetka rozumu zůstala ... Kus dobré…

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu