Hlavní navigace

Facebook týden: profily prý přestávají být zajímavé

 Autor: 21971
Vojtěch Bednář 23. 8. 2010

Poznámky na FB získávají funkce běžné z textového editoru. Facebook se stal v červnu třetím nejpopulárnějším videoserverem ve Spojených státech. Je tedy jen otázkou času, kdy i na něj dorazí videoreklama. Nově spuštěná funkce Places umožňuje uživatelům jednoduše informovat ostatní, kde se právě nacházejí. Ostatní hráči z oblasti služeb na zjištění polohy jsou prý zatím v klidu. Jak dlouho jim to ale vydrží?

Chcete vědět, kolik Čechů už je na FB a zdali převažují muži nebo ženy? Jak jsme na tom ve srovnání se zbytkem Evropy? Na tyto otázky vám pomůže odpovědět server CheckFacebook. Nabízí přehledné a zajímavé statistiky základních demografických charakteristik Facebooku. Dozvíte se například, že všechny sousední země, co do procentuálního podílu uživatelů FB na celkové internetové populaci, strčíme hravě do kapsy.

Vylepšené poznámky

Poznámky na Facebooku prošly změnami, které je mají přiblížit uživatelům. Podstatného vylepšení se dočkalo dosud trochu nepraktické ovládání. Poznámky tak získávají funkce běžné z textového editoru. Pro formátování textu už napříště nebude nutné ovládat základy HTML. Nově je také možné propojit text poznámek s FB stránkami prostřednictvím taggování.

Facebook poznámky

Zdroj: Facebook Blog

Poznámky jako platformu pro publikování názorů objevuje stále více uživatelů. Intenzivně ji pro komunikaci se svými příznivci využívá například Jiří Paroubek, kterého prý jinde nechtějí publikovat.

<fb:fan profile_id=„83767­868289“ stream=„0“ connections=„10“ logobar=„1“ width=„300“></f­b:fan>
Lupa.cz on Facebook

Nativní přístup pro iPad aplikace

Apple je velice opatrný v implementaci konkrétních služeb do svého aplikačního rozhraní, ale v tomto případě se pravděpodobně rozhodl být více „prosociální“. Facebook přichází s aktualizací devkitu pro iPhone, iPod Touch a iPad aplikace (původní byl určený pouze pro iPhone) jen tři měsíce poté, co uvolnil devkit pro Android.

Facebook – sociální síť nebo videoserver?

Podle statistik společnosti comScore se v červnu ve Spojených státech stal Facebook třetím nejnavštěvovanějším videoserverem, polepšil si tak oproti květnu o jedno místo. Kategorii s přehledem kraluje Google, který má pod svými křídly Youtube.

Rostoucí zájem o videa na FB vyvolává otázku, jak se firma vyrovná se zvyšujícími se nároky na hosting. Pokud nezačne generovat příjmy přímo z videí například prostřednictvím videoreklamy, může se popularita videí už brzy obrátit proti němu.

Soumrak profilů

Profily prý přestávají být zajímavé ve prospěch kanálů aktualit. Od doby, kdy Facebook představil nový koncept kanálů aktualit a změnil tak dosavadní chování uživatelů na sociálních sítích od pravidelného navštěvování profilů přátel k pouhému sledování kanálu aktualit, který se každému uživateli zobrazí po přihlášení, význam profilů neustále upadá.

Tvrdí to alespoň server Social Media Today. Anketa, uspořádaná na FB stránce, tuto tezi jen potvrzuje. Je ovšem otázkou nakolik oslovený vzorek respondentů reprezentuje preference většiny uživatelů Facebooku. Jisté ale je, že FB dělá vše proto, aby dostal kanál aktualit do popředí právě na úkor profilů.

Places jako odpověď na popularitu FourSquare

Nově spuštěná funkce Facebook Places (dostupná zatím pouze ve Spojených státech), umožňuje uživatelům jednoduše informovat ostatní, kde se právě nachází, je podle mnohých analytiků odpovědí na populární sít Foursquare. Ve skutečnosti tak nejde o žádnou převratnou novinku, ale řada uživatelů na ni už dlouho čekala.

V Česku si na novou službu ještě počkáme
FB Places FB Místa

Zatímco v USA je Facebook Places postupně spouštěna, v Česku si o ní mohou uživatelé zatím nechat jen zdát.

Zdroj: Facebook a Miloš Čermák.

Vstup Facebooku do oblasti služeb na zjištění polohy je logický. Cítí příležitost ukousnout z koláče inzertních výdajů lokálních podnikatelů, na které se v poslední době zaměřil také Google. Spíše je s podivem, že to trvalo tak dlouho. Služby typu Foursquare budou muset přijít s opravdovou a dostatečně zajímavou přidanou hodnotou, jinak pro ně spuštění Places může znamenat velké problémy.

Slunce a Facebook

Množství solární energie, které vyprodukují fotovoltaické články, roste ročně o 60 procent. Pokud by ovšem každoročně rostlo o stejné procento jako počet uživatelů Facebooku, za méně než pět let by teoreticky mohla být celosvětová spotřeba elektrické energie pokryta energií ze slunce.

CIF16

Facebook versus solární energie

Zdroj: All Facebook

Není nic veselejšího, než hypotetická a od reality odtržená statistika. Všimněte si třeba, jak málo času by stačilo při stejném tempu šíření Facebooku a solární energie k tomu, abychom žádnou jinou energii nepotřebovali. Znamená to snad, že stejně rychle nebudeme potřebovat žádné jiné webové aplikace? Ne, proto berme statistiky opravdu jen jako více nebo méně legrační porovnání neporovnatelného.

Anketa

Myslíte, že Facebook ještě letos nasadí videoreklamu?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

120na80.cz: Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže