Hlavní navigace

Facebook vás pozná na fotce s 83% úspěchem, nemusí ani vidět obličej

Autor: Facebook
Daniel Dočekal

Budování největší databáze identifikovaných fotografií lidí na světě má něco do sebe. Pokud jste se ještě nezačali bát, teď je čas.

Software od Facebooku dokáže rozeznávat lidi na fotografiích s 83% úspěchem, takže je, popravdě, nejspíš dokonce ještě lepší, než sami lidé. Co je ale podstatnější, nové algoritmy dokáží rozpoznat člověka i v případě, že má zakrytý obličej nebo není obličej příliš dobře vidět. A dokonce i když vůbec není vidět.

Obličej prostě přestává hrát roli. Masivní zásoba fotografií, které o každém uživateli Facebook má, mu umožňuje používat další charakteristiky spojené s danou osobou – střih vlasů, oblečení, tvar i držení těla.

Nakonec nic zvláštního, lidé také dokážou rozeznat jiné lidi, aniž by viděli jejich obličej. Umí to i na dálku, některé dokáží poznat i podle siluety. A využívají k tomu vlastně velmi podobných informací, jako nové algoritmy Facebooku.

Sami autoři poněkud humorně říkají, že „Marka Zuckerberga je možné rozeznat snadno, dokonce i zezadu, nosí šedé tričko“. Při testování algoritmu autoři použili na 40 tisíc fotografií z Flickru a došli k 83% úspěšnosti v rozpoznávání.

Tip Content Machovec

Jakkoliv je pokrok vědy a techniky v této oblasti fantastický, bohužel zde zůstává velmi pozadu otázka legislativy a ochrany. Facebook má prakticky celosvětově zcela volné pole k shromažďování čehokoliv, stejně jako k činnostem, které takto shromažďované informace dále využívají a vytvářejí další citlivá data a spojení.

Zdroj: Facebook can recognise you in photos even if you're not looking

Našli jste v článku chybu?
30. 6. 2015 14:51
007 (neregistrovaný)

Vy jste se nikdy nefotografoval s ostatnimi, se svymi prateli, nejste na zadne fotografii, kterou kdy, treba i cizi clovek, nahral na FB? Nemate zadnou fotografii na internetu, v zadnem profilu, Vase fotografie/video neni v zadne databazi, ketra je nebo bude, treba jen castecne, publikovana verejne nebo poskytnuta treti strane? Tak to gratuluji :-/.

30. 6. 2015 11:56
hert (neregistrovaný)

A oznacovani sama sebe na fotkach lze zakazet, ne?

Lze zakázat, ale i když se tag nezobrazí ostatním, Facebook ho v databázi má.