Hlavní navigace

Fantóm druhého výstřelu

Vojtěch Bednář 11. 5. 2009

Když jsem před léty na svůj první PC instaloval – dnes už si to povězme – naprosto ilegální Windows 95, skončila první instalace beznadějným zatuhnutím. Na druhý pokus ale šlo vše již jako po drátku – bez mého zásahu. Od té doby mne pronásleduje něco, čemu říkám „fantóm druhého výstřelu“.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Nevěřím v paranormální jevy. Nevěřím v ně dokonce ani s ohledem na to, že jsem o nich nějakou dobu připravoval poměrně čtený seriál (odkaz pro masochisty je zde). Přesto mne jeden už velmi dlouho pronásleduje. Není bez zajímavosti, že se týká výhradně elektroniky, informatiky a Internetu. Je velice frustrující, tedy přinejmenším z počátku byl. Nyní si z něj již jen dělám legraci. Říkám mu „fantóm druhého výstřelu“. Ale posuďte sami, omezím se na několik příkladů z mnoha.

Když jsme s kamarádem spouštěli prozatím nejnovější inkarnaci našeho online časopisu o politice, to bylo někdy v roce 2005, byla možnost nechat si na čerstvý server za pár set korun nainstalovat redakční systém. Jelikož však jsme odborníci na slovo vzatí, provedli jsme akci sami. United Nuke se poslušně spojil s databází, proběhlo načtení ne moc hezkého, ale účelného grafického tématu, vše bylo připraveno pro první článek. Pak však – z mne neznámého důvodu a pochopitelně až poté, co jsme změnili mnoho uživatelských nastavení – došlo k poškození struktury databáze, patrně chybou na straně RS. Následoval výmaz, reinstalace a od té doby vše funguje bez jediné chybičky.

Velmi obdobná věc mne potkala o rok později při nutné (re)instalaci domácí sítě, byla však hardwarové povahy. Všechny součástky pracovaly naprosto správně, jen počítač s na svou dobu moderním klientským Linuxem od Novellu ne a ne vidět zbytek sítě a Internet. Myslel jsem, že zešílím. Ze záchvatu holmesovských dedukcí provázených watsonovskými nadávkami mne probral až pohled na úplně nový síťový switch (noname). Svítily na něm všechny diody, ač nebyly zapojeny všechny kanály, a svítily tak trvale, že to ani zdaleka nenaznačovalo síťovou aktivitu. Switch byl promptně vrácen do obchodu a vyměněn za nový kus, je dodnes funkční.

Prakticky totéž mne potkalo při nákupu mé druhé vypalovačky CD, i když zde připouštím jistou míru škrholství (pořídil jsem nejlacinější kus v bulk provedení, následně byla vyměněna za mnohem kvalitnější, retailový a značkovější kus). Opět pracuje dodnes, i když k vypalování se již nepoužívá.

Následoval mobilní telefon Nokia E50 (dotovaný). Jeho životnost byla přesně hodinu hraní si s ním ve vlaku, pak beznadějně umřel. Jeho dvojče, vyměněné o dva dny později v obchodě po necelých dvou letech provozu slouží stále jako nové. Pak přenosný USB harddisk (zde bych chtěl poděkovat obsluze obchodu, kde jsem jej pořizoval, že se onen nerozebíratelný kousek zn. Western Digital nepokusila poslat do servisu, ale rovnou jej vyměnila za shodný typ, dokonce stejné barvy). O různých pokusech o registraci na webu, kde server v posledním kroku z osmi záhadně padá, aby na podruhé vše proběhlo bez nejmenších obtíží, se zde ani nechci roztahovat. Stejně jako o tom, že do počítače čerstvě vložená grafická karta po důsledné kontrole, zakrytování a zapojení všech kabelů nechce pracovat proto, že nemá připojeno externí napájení (přísahám, že měla).

Když se vám toto děje přes patnáct let, zvyknete si. Já jsem svého „fantóma druhých výstřelů“ začal brát s humorem. A stejně tak jsem s humorem minulý týden v pondělí odjížděl z velkého obchodu PC komponent s novým 23 palcovým LCD displejem na zadním sedadle. Poslouchal jsem děsné stresy rozhlasu o nemocech z vepřového a říkal si napůl pro sebe a napůl pro onen plochý karton, tak co, budeš fungovat? Že ano…

Radost z velikého širokoúhlého obrazu mi trvala přesně čtyři minuty. Pak elegantní obrazovka s ještě elegantnější modrou stavovou diodou zčernala a nebylo nic, co by ji přimělo k další činnosti. Následovalo naložení a promptní výměna. Pán v servisním oddělení mi položil otázku, zda chci ještě jednou ten samý. Řekl jsem mu, že to risknu, a zatím na tento text vidím.

Jsem fanoušek kosmonautiky. Obávám se však, že bych se nemohl stát kosmonautem, když většina technických věcí u mne funguje až na druhý pokus. Ve vzduchoprázdnu a bez gravitace totiž moc druhých pokusů k dispozici nebývá. Na druhé straně mám ale k onomu fantómovi takový snad až kamarádský vztah. Za ty roky si holt zvyknete.

Našli jste v článku chybu?

11. 5. 2009 9:38

Ba ba... Dokonce se statisticky prokázalo, že nejhorší vozy sjíždějí z Italských automobilových linek v pondělí dopoledne a v pátek odpoledne, naopak vozy vyrobené ve středu mají statisticky nejvyšší spolehlivost.

Samozřejmě to nic nemění na tom, že autorovi článku nepomůže ani svěcená voda, protože má prostě kvůli hříchům minulého života špatnou karmu a je oním příslovečným kurvítkem :-)

11. 5. 2009 9:23

Nejhorší ovšem je, kduž takoví hajzlové dělají servisáky. Instalace, zaškolení, poplácávání po ramenou (10 000 E), servisák odjede a konec. Milión telefonátů, nic nefunguje, servisák přiletí (3 000 E) a všechno je v pořádku. To aby si jeden hodil mašli.
Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony