Hlavní navigace

Fantóm druhého výstřelu

Vojtěch Bednář 11. 5. 2009

Když jsem před léty na svůj první PC instaloval – dnes už si to povězme – naprosto ilegální Windows 95, skončila první instalace beznadějným zatuhnutím. Na druhý pokus ale šlo vše již jako po drátku – bez mého zásahu. Od té doby mne pronásleduje něco, čemu říkám „fantóm druhého výstřelu“.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Nevěřím v paranormální jevy. Nevěřím v ně dokonce ani s ohledem na to, že jsem o nich nějakou dobu připravoval poměrně čtený seriál (odkaz pro masochisty je zde). Přesto mne jeden už velmi dlouho pronásleduje. Není bez zajímavosti, že se týká výhradně elektroniky, informatiky a Internetu. Je velice frustrující, tedy přinejmenším z počátku byl. Nyní si z něj již jen dělám legraci. Říkám mu „fantóm druhého výstřelu“. Ale posuďte sami, omezím se na několik příkladů z mnoha.

Když jsme s kamarádem spouštěli prozatím nejnovější inkarnaci našeho online časopisu o politice, to bylo někdy v roce 2005, byla možnost nechat si na čerstvý server za pár set korun nainstalovat redakční systém. Jelikož však jsme odborníci na slovo vzatí, provedli jsme akci sami. United Nuke se poslušně spojil s databází, proběhlo načtení ne moc hezkého, ale účelného grafického tématu, vše bylo připraveno pro první článek. Pak však – z mne neznámého důvodu a pochopitelně až poté, co jsme změnili mnoho uživatelských nastavení – došlo k poškození struktury databáze, patrně chybou na straně RS. Následoval výmaz, reinstalace a od té doby vše funguje bez jediné chybičky.

Velmi obdobná věc mne potkala o rok později při nutné (re)instalaci domácí sítě, byla však hardwarové povahy. Všechny součástky pracovaly naprosto správně, jen počítač s na svou dobu moderním klientským Linuxem od Novellu ne a ne vidět zbytek sítě a Internet. Myslel jsem, že zešílím. Ze záchvatu holmesovských dedukcí provázených watsonovskými nadávkami mne probral až pohled na úplně nový síťový switch (noname). Svítily na něm všechny diody, ač nebyly zapojeny všechny kanály, a svítily tak trvale, že to ani zdaleka nenaznačovalo síťovou aktivitu. Switch byl promptně vrácen do obchodu a vyměněn za nový kus, je dodnes funkční.

Prakticky totéž mne potkalo při nákupu mé druhé vypalovačky CD, i když zde připouštím jistou míru škrholství (pořídil jsem nejlacinější kus v bulk provedení, následně byla vyměněna za mnohem kvalitnější, retailový a značkovější kus). Opět pracuje dodnes, i když k vypalování se již nepoužívá.

Následoval mobilní telefon Nokia E50 (dotovaný). Jeho životnost byla přesně hodinu hraní si s ním ve vlaku, pak beznadějně umřel. Jeho dvojče, vyměněné o dva dny později v obchodě po necelých dvou letech provozu slouží stále jako nové. Pak přenosný USB harddisk (zde bych chtěl poděkovat obsluze obchodu, kde jsem jej pořizoval, že se onen nerozebíratelný kousek zn. Western Digital nepokusila poslat do servisu, ale rovnou jej vyměnila za shodný typ, dokonce stejné barvy). O různých pokusech o registraci na webu, kde server v posledním kroku z osmi záhadně padá, aby na podruhé vše proběhlo bez nejmenších obtíží, se zde ani nechci roztahovat. Stejně jako o tom, že do počítače čerstvě vložená grafická karta po důsledné kontrole, zakrytování a zapojení všech kabelů nechce pracovat proto, že nemá připojeno externí napájení (přísahám, že měla).

Když se vám toto děje přes patnáct let, zvyknete si. Já jsem svého „fantóma druhých výstřelů“ začal brát s humorem. A stejně tak jsem s humorem minulý týden v pondělí odjížděl z velkého obchodu PC komponent s novým 23 palcovým LCD displejem na zadním sedadle. Poslouchal jsem děsné stresy rozhlasu o nemocech z vepřového a říkal si napůl pro sebe a napůl pro onen plochý karton, tak co, budeš fungovat? Že ano…

MIF16

Radost z velikého širokoúhlého obrazu mi trvala přesně čtyři minuty. Pak elegantní obrazovka s ještě elegantnější modrou stavovou diodou zčernala a nebylo nic, co by ji přimělo k další činnosti. Následovalo naložení a promptní výměna. Pán v servisním oddělení mi položil otázku, zda chci ještě jednou ten samý. Řekl jsem mu, že to risknu, a zatím na tento text vidím.

Jsem fanoušek kosmonautiky. Obávám se však, že bych se nemohl stát kosmonautem, když většina technických věcí u mne funguje až na druhý pokus. Ve vzduchoprázdnu a bez gravitace totiž moc druhých pokusů k dispozici nebývá. Na druhé straně mám ale k onomu fantómovi takový snad až kamarádský vztah. Za ty roky si holt zvyknete.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety