Hlavní navigace

Facebook týden: Microsoft a statistiky aneb škádlíme Google

 Autor: 21971
Vojtěch Bednář

V Americe se rozhodli využít Facebook při výuce sociologie. Facebook Lite po půl roce končí, pravděpodobně kvůli malému zájmu uživatelů. Sopka, nevyslovitelného jména, má už téměř tři desítky tisíc fanoušků. Statistiky Insight pomohou správcům získat celou řadu informací o chování uživatelů. Online verze kancelářského balíku Office umožní na FB sdílet soubory a podle potřeby je editovat i spoluvytvářet.

Na jedné americké vysoké škole si pravděpodobně všimli, že studenti více než přednášejícímu, věnují pozornost surfování po Facebooku a rozhodli se v rámci kurzu, nazvaného „Ve věku Facebooku“, analyzovat sociologické koncepce a pokusit se je aplikovat v prostředí sociálních sítí. Podobné snahy o budování vědeckých, respektive studijních oborů založených na aktuálních společenských trendech mají ve světě tradici a většinou nepříliš dlouhou životnost.

Tento pokus o využití Facebooku jako základu studia „sociologie na Internetu“ je zjevně další takovou snahou. Těžko říct, nakolik bude tento kurz studentům užitečný, už jen z toho důvodu, že v době, kdy dokončí svá studia, mohou Internet ovládnout úplně jiné trendy.

Virtuální erupce

Erupce sopky Eyjafjallajökull a následný oblak prachu, který vyřadil z provozu leteckou dopravu po celé Evropě, měly zajímavý vedlejší efekt. Na letištích po celém světě zůstali lidé, kteří sice nemohli cestovat, ale měli mobilní přístup k Internetu. Sopka tak v podstatě sjednotila tisíce lidí s podobným problémem, což mnoho z nich ventilovalo na stránce, kterou sopce na Facebooku založil jeden z uživatelů.

Sopka, která v posledních dnech opanuje přední místa na zpravodajských portálech a jejíž jméno představuje pro mnoho reportérů nepřekonatelný slovní rébus, zažila též erupci, v tomto případě však naštěstí pouze virtuální. Jestliže v pondělí měl dýmící vulkán devět tisíc fanoušků, o víkendu se toto číslo vyšplhalo až ke třiceti tisícům. Islandský vulkán si zasloužil ale také svůj účet například na mikroblogovací službě Twitter.

<fb:fan profile_id=„83767­868289“ stream=„0“ connections=„10“ logobar=„1“ width=„300“></f­b:fan>
Lupa.cz on Facebook

Lite verze se neujala

Zjednodušená verze webového rozhraní Facebooku, pojmenovaná Facebook Lite, po více než šesti měsících od svého spuštění, končí. Provozovatelé komunitního serveru oznámili ukončení podpory pro Facebook Lite přes zprávu na stránce pro své fanoušky, ovšem nepřidali žádné vysvětlení. Spekuluje se o malém zájmu ze strany uživatelů či inzerentů. Ale také například o tom, že udržovat obě verze mohlo být pro Facebook příliš náročné.

FB Lite

Optimalizovaná verze Facebooku pro uživatele s pomalým připojením končí.

Facebook Lite byl specifickou verzí Facebooku pro uživatele s pomalým připojením a pro některé mobilní uživatele. Nezdá se, že by ukončení Lite verze, postihlo příliš mnoho uživatelů. Je to dáno především snadnou dostupností rychlého a laciného Internetu ve většině zemí, kde se Facebook používá a to včetně Internetu mobilního. Mobilní přístroje pak spíše než na webovou verzi sázejí na specifické klientské aplikace, které jsou pro práci se sítí výhodnější.

Spolupráce s Microsoftem, co na to Google?

Facebook ve středu oznámil spolupráci s Microsoftem , resp. Microsoft oznámil spolupráci s FB, na online verzi kancelářského balíku Office nazvané Docs.com. Ten umožní sdílet soubory mezi přáteli z Facebooku podle potřeby, editovat i spoluvytvářet. Nutná je podpora Silverlight. Web zatím registruje betatestery a umožňuje osahat první funkce. Dokumenty lze ihned otevřít i v Office 2010.

Docs.com

Facebook spolupracuje na online verzi Office 2010

Do služby se můžete přihlásit také pomocí Facebook Connect a pokud jste na Facebooku už přihlášení, funkce autologin vás ihned k webu přihlásí bez zadávání hesla. Bude zajímavé sledovat, jak se k tomuto oznámení postaví Google a zdali i on přijde s podporou online dokumentů pro Facebook.

Insight alias Analytics

A aby toho nebylo málo, tak Facebook „leze do zelí“ Google i v jiné oblasti. Facebook totiž přichází s celou řadou novinek pro tvůrce webových prezentací. Statistiky Insight umožní správcům webových stránek a aplikací s integrací Facebooku dostat se k řadě informací o chování uživatelů na jejich stránkách.

FB Insight

Facebook nabízí novou, grafickou a přátelskou analýzu toho, co dělají uživatelé na vašich aplikacích.

Takové informace jsou velmi významné pro hodnocení úspěšnosti, pro cílení reklamy a pro optimalizace. Facebook by tak mohl skutečně svým způsobem konkurovat Google, který nabízí bezplatnou službu Analytics jako doplněk k inzertnímu systému Adwords/Adsen­se.

Anketa

Využijete nové Docs.com?

Našli jste v článku chybu?

25. 4. 2010 21:28

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Proti seznamu nic nemám, ale je nezpochybnitelný fakt, že do pozice ve které je se dostal pouze díky tomu, že byl v minulosti masově nastavován jako domovská stránka v prohlížečích (tehdy tedy především v majoritním IE) a většina BFU si tak při svém prvním styku s internetem vytvořila asociaci, že Seznam.cz = internet. Takže především setrvačnost a neochota BFU cokoliv měnit udělala Seznam "úspěšným". O žádnou "preferenci" nejde.
Samozřejmě, že Seznam v průběhu let aktivně př…

28. 8. 2010 22:17

spooky (neregistrovaný)
mám je jeden dotaz, co je to ta neomezená schránka? můžu si do ní nahrát třeba 100 TB dat a pořád se tam toho ještě mnoho vleze? a proč když někomu na seznam z gmailu posílám něco o velikosti víc než 8 MB tak se mi to vrátí že soubor je moc velký a poskytovatel seznam.cz to odmítl přijmout?
120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy