Hlavní navigace

Fenomén pojídače prostředků

Vojtěch Bednář

Kde se vzal, tu se vzal, sem tam se najde užitečný komunikační program, který nekompromisně zkonzumuje celý počítač. Bere se bez ladu a skladu, život komplikuje, zbavit se ho nedá. Co s ním?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Možná to znáte taky. Pokud nejste IT závislými a každého půl roku zcela neobměňujete své PC, aby vyhovovalo nejnovějším trendům, znáte to spíš. Praktická a užitečná, všestranně použitelná, celkově prima aplikace se jednoho dne rozhodne, že při své další činnosti bude konzumovat sto procent dostupných prostředků hostitelského hardwaru. Tedy hodně paměti a kompletní procesor. Výsledkem je, že ač dotyčný program technicky vzato funguje, práci s počítačem (záměrně neříkám, že s PC) silně zkomplikuje. Jev to celkem běžný, vlastně nezajímavý.

Pokročilí uživatelé, mezi něž se hrdě řadím, se s tím obvykle snaží vypořádat optimalizací registrů, defragmentací disků, vypínáním zbytečných služeb, odinstalováváním méně užitečných doplňků, případně drobnými upgrady těch částí hardwaru, které mají na výkon největší vliv. Krajní možností je potom používání starších verzí software v naději, že budou méně náročné. Jak jistě a správně tušíte, nic z toho nepomáhá.

Jsa rozjařen a mírně znechucen jedním takovým pojídačem, který mi vyloženě zkazil telefonní hovor (Skype 4.0, Windows XP), a následně jsa znechucen opět tím, že stránky technické podpory mne v problému jednoduše nepodpořily, rozhodl jsem se provést podrobnou inspekci pojídačů prostředků na zařízeních, s nimiž přicházím do (víceméně) každodenního kontaktu. Následně jsem se pokusil tyto programy substituovat jinými. V několika případech se to podařilo, v několika ne. Při svém snažení jsem ovšem přišel na zajímavost. Jakou?

Logická hypotéza, totiž, že aplikace, která je pažravá na jednom zařízení, bude pažravá i na jiném (v podobném softwarovém i hardwarovém prostředí), se nevyplnila. Firefox v aktuální verzi, který je pro pár let starý Celeron s 1Gb paměti a Windows XP zabijákem, běží na o něco modernějším, avšak podobně rychlém mobilním Celeronu s 1Gb paměti a novějšími Windows zcela bez problémů. Nový Skype si na hardwaru, který je ve výše uvedeném příkladu s Firefoxem bezproblémový, ujídá vše, ale na prvně jmenovaném zvládá až několik videohovorů současně. Prohlížeč Apple Safari v poslední verzi 4 mi už dvakrát natvrdo zasekl Powermac G4 (1×733Mhz, 1,25Gb RAM, OS X 10.4.11), přičemž na obou uvedených PC šlape jako hodiny. Naproti tomu aktuální iTunes stejné firmy jsou na zmíněném Macu prakticky jedinou možností multimediálního přehrávače, zatímco na ani jednom z uvedených PC je pro enormní náročnost používat nelze.

Ještě o něco starší Celeron, tentokrát s Ubuntu 8.04LTS a 512Mb RAM, trápí pro změnu poštovní program Thunderbird. Bohužel, z jistých důvodů musím používat jej a ne jinak vynikající Evolution. Na „primárním“ PC (prvně uvedené) pak brzdu poštovního styku nepředstavuje ani tak Outlook 2007, jako spíše jeho skvělý, leč znovu pažravý doplněk Xobni, pročež Thunderbird jede, věrný svému názvu, jako hrom.

Pokud se stejně jako já nad výše uvedeným popisem zamyslíte, nelze než zjistit jediné. Pojídačem systémových prostředků není jedna konkrétní „vadná“ aplikace, nebo její verze. Odznak „CPUžrouta“ je v podobných softwarových prostředích na různých platformách a s různými operačními systémy distribuován rovnoměrně. A co hůře. Je distribuován tak, aby co nejvíce znepříjemnil život uživateli. Tyto počítače tak vykazují syndrom škodolibosti. Škodolibost je vlastní lidem, je jedním ze znaků inteligence. Víte, co to znamená? Pojídači prostředků jsou znakem inteligence umělé!

Našli jste v článku chybu?

22. 6. 2009 9:44

U lišky je to typický problém :) Většinou nějaký plugin - flash? nemá dobře ošetřenou alokaci paměti a firefox je schopný vyžrat během několika hodin veškerou volnou paměť.

I kvůli tomu jsem migroval na chromý chrome :)

22. 6. 2009 7:15

Brooch (neregistrovaný)
Je vic nez jasne, ze nekomu, kdo se porad hrabe v systemu, instaluje kazdou blbost, posledni verze, vsechny aktualizace a programy co vznikly primarne pro jiny OS, meni registry a defragmentuje disk, se ten pocitac nakonec musi vzeprit. Muze si za to sam.
Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů