Hlavní navigace

Fenomén pojídače prostředků

Vojtěch Bednář 22. 6. 2009

Kde se vzal, tu se vzal, sem tam se najde užitečný komunikační program, který nekompromisně zkonzumuje celý počítač. Bere se bez ladu a skladu, život komplikuje, zbavit se ho nedá. Co s ním?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Možná to znáte taky. Pokud nejste IT závislými a každého půl roku zcela neobměňujete své PC, aby vyhovovalo nejnovějším trendům, znáte to spíš. Praktická a užitečná, všestranně použitelná, celkově prima aplikace se jednoho dne rozhodne, že při své další činnosti bude konzumovat sto procent dostupných prostředků hostitelského hardwaru. Tedy hodně paměti a kompletní procesor. Výsledkem je, že ač dotyčný program technicky vzato funguje, práci s počítačem (záměrně neříkám, že s PC) silně zkomplikuje. Jev to celkem běžný, vlastně nezajímavý.

Pokročilí uživatelé, mezi něž se hrdě řadím, se s tím obvykle snaží vypořádat optimalizací registrů, defragmentací disků, vypínáním zbytečných služeb, odinstalováváním méně užitečných doplňků, případně drobnými upgrady těch částí hardwaru, které mají na výkon největší vliv. Krajní možností je potom používání starších verzí software v naději, že budou méně náročné. Jak jistě a správně tušíte, nic z toho nepomáhá.

Jsa rozjařen a mírně znechucen jedním takovým pojídačem, který mi vyloženě zkazil telefonní hovor (Skype 4.0, Windows XP), a následně jsa znechucen opět tím, že stránky technické podpory mne v problému jednoduše nepodpořily, rozhodl jsem se provést podrobnou inspekci pojídačů prostředků na zařízeních, s nimiž přicházím do (víceméně) každodenního kontaktu. Následně jsem se pokusil tyto programy substituovat jinými. V několika případech se to podařilo, v několika ne. Při svém snažení jsem ovšem přišel na zajímavost. Jakou?

Logická hypotéza, totiž, že aplikace, která je pažravá na jednom zařízení, bude pažravá i na jiném (v podobném softwarovém i hardwarovém prostředí), se nevyplnila. Firefox v aktuální verzi, který je pro pár let starý Celeron s 1Gb paměti a Windows XP zabijákem, běží na o něco modernějším, avšak podobně rychlém mobilním Celeronu s 1Gb paměti a novějšími Windows zcela bez problémů. Nový Skype si na hardwaru, který je ve výše uvedeném příkladu s Firefoxem bezproblémový, ujídá vše, ale na prvně jmenovaném zvládá až několik videohovorů současně. Prohlížeč Apple Safari v poslední verzi 4 mi už dvakrát natvrdo zasekl Powermac G4 (1×733Mhz, 1,25Gb RAM, OS X 10.4.11), přičemž na obou uvedených PC šlape jako hodiny. Naproti tomu aktuální iTunes stejné firmy jsou na zmíněném Macu prakticky jedinou možností multimediálního přehrávače, zatímco na ani jednom z uvedených PC je pro enormní náročnost používat nelze.

MIF16

Ještě o něco starší Celeron, tentokrát s Ubuntu 8.04LTS a 512Mb RAM, trápí pro změnu poštovní program Thunderbird. Bohužel, z jistých důvodů musím používat jej a ne jinak vynikající Evolution. Na „primárním“ PC (prvně uvedené) pak brzdu poštovního styku nepředstavuje ani tak Outlook 2007, jako spíše jeho skvělý, leč znovu pažravý doplněk Xobni, pročež Thunderbird jede, věrný svému názvu, jako hrom.

Pokud se stejně jako já nad výše uvedeným popisem zamyslíte, nelze než zjistit jediné. Pojídačem systémových prostředků není jedna konkrétní „vadná“ aplikace, nebo její verze. Odznak „CPUžrouta“ je v podobných softwarových prostředích na různých platformách a s různými operačními systémy distribuován rovnoměrně. A co hůře. Je distribuován tak, aby co nejvíce znepříjemnil život uživateli. Tyto počítače tak vykazují syndrom škodolibosti. Škodolibost je vlastní lidem, je jedním ze znaků inteligence. Víte, co to znamená? Pojídači prostředků jsou znakem inteligence umělé!

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety