Hlavní navigace

Filmovým a hudebním pirátem proti své vůli

Jiří Macich ml. 24. 5. 2007

Dnes žijeme v době, kdy se běžný spotřebitel, který se chce za své peníze bavit hudbou a filmy, dostal do kleští mezi stále drzejší piráty a stále agresivnější vydavatele. Aby toho nebylo málo, tak spotřebiteli v presu ještě šlápnou na hlavu politici se svými výtvory, kterým se někdy také říká zákony.

Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Média nás neustále utvrzují v tom, že zákony jsou plné nesmyslů. Občas to říkají i politici, tedy ti, kteří jsou zrovna v opozici. Stačí se podívat do oblasti autorského práva. Jsem člověk respektující duševní vlastnictví, i když mi tento termín přijde velmi prapodivný, ale jeho princip skutečně ctím. Za služby i zábavu jsem ochoten platit. Na druhou stranu si ovšem nechci nechat od nahrávacích společností a filmových studií kálet na hlavu.

V poslední době mám stále silnější pocit, že právo není na té správné straně. Vezměte si třeba takové výměnné sítě. Stahovat z nich filmy a hudbu pro osobní potřebu je u nás naprosto legální. Software však nikoliv. Proč? Jaký je v tom praktický rozdíl? Také přece přicházíte zdarma k něčemu, co byste měli jinak někomu zaplatit a dát mu tak vydělat. Paradox číslo jedna.

Držme se ale hudby a filmů. Dobrá tedy, stahování je povolené. Sdílení už však ne. To je přitom pokrytectví nejvyššího stupně. Kdyby tam ten obsah někdo nenasdílel, těžko by bylo co stahovat. Ten, kdo tedy stahuje nové hollywoodské trháky, nepřímo těží z trestné činnosti někoho jiného. Paradox číslo dvě. To mi však až tak v žaludku samo o sobě neleží a držitelé autorských práv se umí ozvat sami.

Irituje mě ale novela, která formálně přistřihuje křidýlka i zákazníkům, kteří platí (a často jak mourovatí). Není žádným tajemstvím, že CD a DVD média jsou snadno poškoditelná. Nelze se tedy divit, že když si někdo pořídí sběratelskou edici bondovek za nějakých 20.000 korun, bude si chtít pořídit záložní kopie. Originál si vystaví na poličku a s kopiemi se bude těšit, a nebude ho tedy tolik bolet, když se záložním DVDčkem začne aportovat pes.

Jenže to už v Česku nejde. Můžete si sice udělat záložní kopii pro osobní potřebu, ale nesmíte přitom prolomit nějakou protipirátskou ochranou, která je dnes prakticky všude. Připomínám, že na záložní kopii nemáte ze zákona právo, jenom tuto možnost zákon připouští. Legislativec si zahrál na chytrou horákyni… I přesto ale platíme z každého prázdného paměťového média nebo záznamového zařízení poplatek, kdyby se nám náhodou zachtělo pirátění. Paradox číslo tři.

Koupíte si tedy originální film na DVD minimálně za několik set. Zaplatíte poplatek z prázdného média, vypalovačky a třeba i papíru a tiskárny, kterou hodláte použít na vytištění obalu. Pořád je ale vytvoření záložní kopie v rozporu se zákonem. Na druhé straně si může kdokoliv beztrestně stáhnout kopii toho samého filmu z Internetu zdarma a udělat si kopií, kolik uzná za vhodné. Často ještě dřív, než je tu film vůbec v prodeji nebo dokonce v kině. Původně se sice film dostal na Internet porušením zákona, ale to vás mrzet nemusí.

Samostatnou kapitolou jsou DVD regiony. Koupit v našich obchodech populární seriály na DVD je téměř nemožné. Nepočítáme-li tedy českou tvorbu a pár čestných výjimek potvrzujících pravidlo. Objednat si nějaké pěkné DVD ze zahraničí nebo si jej přivést z dovolené není problém. S patřičnou softwarovou výbavou vás prakticky ani nemusí zajímat, že byste si DVD neměli přehrát na zařízení pořízeném u nás. Jenže to lze chápat také jako překonání aktivní ochrany, které zákon zakazuje. I když tedy někteří právníci, se kterými jsem kdysi při jedné příležitosti o tomto problému hovořil, krčí rameny a nezávidí soudci, který by takový prohřešek měl posuzovat.

Každopádně stažení původně ilegálně získané kopie je ze zákona víceméně posvěceno, kdežto přehrání legálně pořízeného a řádně zaplaceného DVD s regionální ochranou při využití nějaké technické kličky je z pohledu zákona minimálně sporné.

Předpokládám, že řada čtenářů v diskuzi si bude hrát se slovíčky, ale než se pustíte do cupování předešlých odstavců na kusy, zkuste se zamyslet nad výše rozvedenou myšlenkou. Můžeme se divit, že si kdekdo řekne: proč bych já trouba platil a nechal se omezovat, když můžu mít zábavu doma rychleji, pohodlněji, bez omezení a zdarma?

A pak že zákony někdy nejdou na ruku těm špatným …

Anketa

Mělo být vytvoření záložní kopie pro osobní potřebu i za předpokladu překonání protipirátské ochrany legální?

Našli jste v článku chybu?

29. 5. 2007 17:11

bluemoon (neregistrovaný)
vzdyt na tomhle je postavena korupce. kdo ma moc, ten si muze rikat o penize. navrhuji k zakoupenemu dvd pred koncem skonceni zaruky ho skrabnout a jit vratit a zadat prodouzeni zaruky na dalsi dva roky. mnohdy to dvd ani dva roky nevydrzi. kdyz to takhle udelate dvakrat trikrat, tak vam zarucuji, ze uz na sklade ten film mit ani nemusi, tak vam musi vratit penize a muzete si za ty 400stovky koupit jiny, novejsi film. vztahuje se snad na dvd dvouleta zaruka? jestlize kratsi, tak vam aspon za te…

27. 5. 2007 19:30

krakonoš (neregistrovaný)
Člověka napřed a tu debilbednu mu hodím na hlavu, až přistane ze 4. patra na chodníku!
Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií