Hlavní navigace

Firefox 37 už na YouTube nepotřebuje Flash a má nový systém zpětné vazby

 Autor: Mozilla
Jiří Macich ml. 1. 4. 2015

Firefox 37 vedle systému zpětné vazby Heartbeat přináší řadu technických novinek například z oblasti SSL/TLS šifrování či technologií WebGL a WebRTC.

Mozilla vydala o týden dříve Firefox 37. Přináší nový systém uživatelské zpětné vazby jménem Heartbeat a upravené reportování problémů s SSL šifrováním. Mozilla stále pokračuje v evoluci podpory SSL/TLS šifrování a certifikátů, takže Firefox 37 zahrnuje další vydatnou porci dílčích úprav (viz poznámky k vydání).

Konečně došlo na několikrát odloženou podporu webové technologie Media Source Extensions (MSE). Kromě jiného to znamená, že populární server YouTube nyní už také ve Firefoxu přehrává videa pomocí nového výchozího přehrávače založeného na webových technologiích namísto proprietární technologie Flash.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

YouTube už také ve Firefoxu 37 využívá přehrávač videa založený na webových technologiích jako výchozí. Ne ale vždy a všude.

Platí to ale jen pro Windows Vista a vyšší, kde prohlížeč využívá existující systémovou implementaci licenčně zatíženého kodeku H.264. Časem by však pokrytí dalších platforem, respektive zejména linuxových distribucí, měla zajistit spolupráce s firmou Cisco a její iniciativa OpenH264.

Partnerství s ruskou internetovou jedničkou Yandex se rozšířilo na další trh. Nyní také v turecké jazykové mutaci prohlížeče Yandex zastává pozici výchozího vyhledávače, ze které po letech vystrnadil Google. Další novinka se týká hledávání přes Bing, kdy prohlížeč nově automaticky využívá zabezpečený protokol (HTTPS).


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Při vyhledání přes Bing z uživatelského rozhraní Firefoxu je automaticky použito šifrované spojení s vyhledávačem (HTTPS)

Mozilla hlásí údajně výrazné zvýšení výkonu při využití WebGL ve Windows XP a vyšších. Jde o webovou technologii pro hardwarově akcelerovanou 3D grafiku, která si zatím nachází reálné uplatnění hlavně u mapových služeb, ale potenciál využití WebGL je mnohem větší, protože jde o webovou implementaci OpenGL.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

S WebGL & spol. si moderní prohlížeče „troufají“ třeba i na poměrně atraktivní herní tituly, ale stále ještě experimentálně.

Vylepšení se dočkala podpora webové technologie WebRTC pro internetové volání a videohovory. Přišla nová implementace SDP/JSEP, ale hlavně mobilní Firefox 37 pro Android teď pro internetové videohovory umí využít vedle otevřeného kodeku VP8 také licenčně zatížený kodek H.264 právě díky výše zmíněné iniciativě OpenH264.

Webové vývojáře by mohla zajímat novinka zvaná Valence (Firefox Tools Adapter), která dovede otevřít debugging v panelu prohlížeče Google Chrome. Aktuálně ještě podporuje mobilní Google Chrome pro Android a Apple Safari pro iOS. Za zmínku stojí i nový Security Panel mezi nástroji pro vývojáře a podpora display:contents z CSS 3.

Firefox 37 přináší též třináct bezpečnostních záplat, z nichž čtyři jsou hodnoceny jako kritické. Navíc jako kumulativní aktualizace obsahuje opravy závažných nedostatků odhalených na konferenci Pwn2Own, které byly průběžně řešeny servisními aktualizacemi. Další novinky a změny tradičně shrnují poznámky k vydání.

Našli jste v článku chybu?

2. 4. 2015 20:18

Kokos99 (neregistrovaný)

Samozřejmě, protože to 99% funguje a tobě zrovna ne, tak hledej chybu u sebe. Vzorek 30 strojů je nic, navíc pokud je máš všechny ty na starosti, tak prostě jsi to rozjebal všude. Velmi jednoduché. Já zase můžu říct, že všem z mého okolí to jde, má to stejnou vypovídající hodnotu, jako že u tebe ne.

2. 4. 2015 10:34

Kokos99 (neregistrovaný)

V tom případě hledej problém někde u sebe, protože HTML5 video na YT ve Firefoxu funguje úplně pořádku. Některá videa se mi tedy stále přehrávají ve flashy a to funguje taky. :)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?