Hlavní navigace

Firefox ve Windows 10 nemíní vyklidit pozice novému rivalovi Microsoft Edge

 Autor: Mozilla
Jiří Macich ml. 20. 8. 2015

Firefox v narychlo vydané verzi nabízí pomoc lidem, kteří si po upgradu na Windows 10 nevědí rady s nahrazením výchozího prohlížeče Microsoft Edge.

Mozilla přišla s další reakcí na to, že se po expresním upgradu na Windows 10 všem uživatelům automaticky nastaví jako výchozí prohlížeč Microsoft Edge, přičemž změna výchozího browseru v novém systému je složitější než dříve. Firefox 40.0.2 má uživatelům usnadnit přechod na nový systém a omezit riziko jejich odlivu.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Firefox nyní uživatele Windows 10 vítá novou stránkou, na které jim radí se změnou výchozího webového prohlížeče.

Speciálně pro uživatele Windows 10 je nyní připravena nová uvítací stránka, která jim má pomoci se změnou výchozího prohlížeče. Tu už browsery nemohou iniciovat ani po souhlasu uživatele. Změna musí být provedena manuálně z centrálního nastavení klíčových výchozích aplikací přes Start / Nastavení / Systém / Výchozí aplikace.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Ve Windows 10 se musí změna klíčových výchozích aplikací v čele s webovým prohlížečem provést manuálně v nastavení systému.

Firefox 40.0.2 nyní díky patřičnému API alespoň přivede uživatele přímo k volbě výchozích aplikací, takže lidé nemusí bloudit ve zbrusu novém nastavení systému, které postupně nahrazuje ovládací panely. Firefox nyní vyvolá nastavení výchozích aplikací vždy, když se ho uživatel pokusí nastavit jako výchozí prohlížeč.

Mozilla i Microsoft mají svůj kus pravdy

Mozilla a Microsoft spolu už dříve vedly jednání o nastavení výchozího prohlížeče po přechodu na Windows 10. Mozilla si přeje, aby se respektovalo rozhodnutí uživatelů a po upgradu na nový systém zůstal zachován dřívější výchozí prohlížeč. Microsoft však nepřesvědčila ani otevřeným dopisem a následnou medializací.

Redmondští se přes neoficiální kanály hájí, že jejich Microsoft Edge je prohlížeč speciálně vyvinutý pro Windows 10 a uživatelé si kdykoliv mohou zvolit kterýkoliv konkurenční browser. Je to prý menší zlo, než kdyby uživatelům po upgradu systému jejich výchozí prohlížeč přestal fungovat kvůli problémům s kompatibilitou.

Firefox ostatně s oficiální podporou Windows 10 přišel teprve minulý týden. Mozilla se tudíž s otevřeným dopisem vytasila ještě v době, kdy ani neměla prohlížeč s deklarovanou podporou Windows 10. Navíc teprve nyní řeší realizaci nastavení Firefoxu výchozím prohlížečem, přestože o změnách se vědělo dopředu.

Mozilla si stěžuje, že volba výchozího prohlížeče je ve Windows 10 složitá, nicméně sama také zavádí opatření proti různým nechtěným změnám nastavení. Microsoft kráčí stejnou cestou, takže vytvořil centrální správu klíčových výchozích aplikací, kde každou změnu musí uživatel provést manuálně.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Centrální správa výchozích aplikací má zúžit pole možností tzv. nechtěnému softwaru, proti kterému bojují i Mozilla a Google.

Oproti dřívějšku se naopak uživatelé nemusí starat o asociace s konkrétními formáty souborů. Například při změně prohlížeče obrázků je ve Windows 7 nezbytné asociovat konkrétní aplikaci jmenovitě s jednotlivými formáty souborů a jejich příponami. Windows 10 umožňují prostou volbu výchozího prohlížeče obrázků.

Pokročilí uživatelé si stále mohou změnit výchozí aplikaci podle protokolu či formátu souborů. Postup funguje i obráceně: nejprve vybrat aplikaci a poté přidružit protokoly a formáty. Všechny volby se nachází v nastavení systému, takže uživatelé nejsou odkázáni na možnosti nastavení jednotlivých aplikací.

Samozřejmě, že změna výchozího prohlížeče po upgradu dost možná nemá křišťálově čisté motivy. Redmondští by ostatně nevytvářeli nový browser téměř na zelené louce, kdyby se znovu nechtěli razantně zapojit do nekonečné války webových prohlížečů. Mozilla tedy má svoji pravdu, ale též jaksi zaspala s přípravami na Windows 10.

Našli jste v článku chybu?

20. 8. 2015 23:44

Pepík (neregistrovaný)

BFU ale nedělá Advanced nastavení. Jede to typické a potom to tak vypadá. :-(

20. 8. 2015 11:11

sulthan (neregistrovaný)

Nejen to. Pri upgrade windows z 8 na 10, pokud neudelate rychle nastaveni, ale pujdete do advanced (coz bych rozhodne doporucoval), tak muzete zakazat, aby instalace jakkoliv menila vase defaultni programy. Tj. i defaultni browser zustane nastaven na Chrome, Firefox nebo cokoliv jineho.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí