Hlavní navigace

Firmy využívající warez loni v průměru zaplatily odškodné 240 000 Kč

Jiří Macich ml.

Celých 240 tisíc korun. To je podle kontroverzní protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA) průměrná výše odškodnění, které prý loni tuzemské firmy zaplatily poškozeným výrobcům softwaru, jejíchž programy byly v daných firmách používány v rozporu s licencí resp. zákonem. To je o 20 procent více než v roce 2007, kdy průměrná výše činila 200 tisíc korun. Výjimkou nejsou ani kompenzace dosahující částek mnoha set tisíc korun. Za nárůstem výše odškodného stojí větší objemy…

Celých 240 tisíc korun. To je podle kontroverzní protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA) průměrná výše odškodnění, které prý loni tuzemské firmy zaplatily poškozeným výrobcům softwaru, jejíchž programy byly v daných firmách používány v rozporu s licencí resp. zákonem. To je o 20 procent více než v roce 2007, kdy průměrná výše činila 200 tisíc korun. Výjimkou nejsou ani kompenzace dosahující částek mnoha set tisíc korun. Za nárůstem výše odškodného stojí větší objemy nelegálního softwaru nalezeného při prohlídkách a méně vstřícný postoj dotčených výrobců softwaru, tvrdí Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA pro Českou republiku.

Tip Content Kortanová

Uvedená suma nezahrnuje legalizaci softwaru – vedle finančního vyrovnání se tedy odhalení hříšníci musí připravit prostředky na nákup patřičných licencí. Podle BSA se ve firemním sektoru největší procento nelegálního softwaru (resp. softwaru používaného bez potřebné licence či v rozporu s ní) vyskytuje v malých a středních společnostech do 100 zaměstnanců. Často prý jde o reklamní agentury, kanceláře architektů a projektantů, designérská studia a firmy z výrobního odvětví.

Ne vždy však pro urovnání problému může stačit mimosoudní vyrovnání s poškozenými. Záleží na rozhodnutí státního zástupce. Ten může, ale nemusí s mimosoudním vyrovnáním souhlasit. Je na jeho zvážení, jestli dohodu povolí. Při zvláště hrubém porušení autorského práva nebo v kombinaci s další trestnou činností státní zástupce žádosti nevyhoví, varuje Jan Hlaváč. (Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
20. 2. 2009 12:16
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Existuje nejlevnější "legalizační" řešení. Jmenuje se TrueCrypt :) http://www.truecrypt.org Kdo používá nelegálně software a přitom nešifruje, zaslouží si aby si pro něj přišli :)
22. 2. 2009 17:02
krakonoš (neregistrovaný)
V civilizované zemi by jim tato finta nebyla nic platná, firma by se sice rozpustila, ale pokutu by pak zaplatila odpovědná fyzická osoba. Jenže v zemi, kde nejmenovaná SW firma dala vládní straně 50 milionů na předvolební kampaň vyváznou zlodějové a podvodníci vždy bez trestu, protože ,,pravicová" vláda podporuje podnikání, bez ohledu na to, jaké a trestné činy podnikatelů, hlavně těch velkých se berou jako manažerské chyby, které není ve společenském zájmu trestat, takže případ se odloží …