Hlavní navigace

Flattr: Like tlačítko vydělávající reálné peníze

Petr Krčmář 29. 12. 2010

Systémy mikroplateb nejsou žádnou novinkou a Internetem se mihly už před deseti lety. Naopak Like tlačítka jsou poměrně nová, ale uživatelé je milují. Proč nepropojit tyto dva principy do jediného?

V posledních letech se hojně hovoří o problematice placení za internetový obsah. Uživatelům se samozřejmě do podobných akcí nechce, protože jsou zvyklí na to, že na webu jsou všechny informace dostupné zdarma. Jednou z možností, jak lidi naučit vydávat za obsah alespoň drobné peníze, jsou mikroplatby. Ty ovšem trpí dalšími problémy, mezi které patří například složitost, nutnost rozhodnout, komu kolik dáme a podobně.

Otázka finanční podpory se ovšem netýká jen tradičních informačních médií jako je Lupa.cz nebo servery s obecným zpravodajstvím. Mikroplatby jsou zajímavé také pro autory fotografií, autory webových her, blogery, tvůrce software, uživatele sociálních sítí a dalších. Možnost poslat jednoduše pár centů za hezky napsaný článek zase chybí mnoha uživatelům.

Tyto problémy se snaží vyřešit nadějná švédská sociální síť Flattr, přes kterou teď přijímá peníze například známý server WikiLeaks. Funkce služby by se dala nejlépe shrnout jako „finanční mikrodary“, pomocí kterých můžete odměnit autory (nejen) obsahu několika drobnými mincemi.

Jednoduchost především

Všechny dosavadní mikroplatební systémy byly založeny na tom, že jste měli virtuální měnu (u nás dříve třeba Qéčka a Fazole), kterou můžete platit jiným lidem. Problémem takového systému z pohledu uživatele je především to, že musí nějakým způsobem zacházet se svou „peněženkou“, sledovat její stav, zvažovat kolik komu vlastně poslat a podobně. Pro uživatele je to tedy značně nepohodlná služba a tak ji nakonec raději nepoužívají.

Naopak ohromně oblíbené je tlačítko Facebook Like, na které uživatelé klikají jak diví. Důvod je jednoduchý: kliknutí na Like vás k ničemu nezavazuje. Prostě tím odměníte autora, protože mu jedním klikancem darujete odkaz na svém facebookovém profilu. Nic vás to nestojí, nic nemusíte rozmýšlet, ničím neplýtváte, nejste nijak v klikání omezeni. Prostě „klik“. Tento „nezávazný princip“ okoukal také Flattr a snaží se na něm postavit svou službu přímých finančních darů.

Služba byla spuštěna 12. srpna letošního roku a už rozdělila více než 320 000 mikroplateb více než sto tisícům různých článků a jejich autorů. Pozornost na sebe strhla právě zmíněnou podporou serveru WikiLeaks.

Jak to konkrétně funguje

Nejprve musíte provést registraci na webu Flattr.com. Poté na svůj účet převedete peníze, které budete chtít postupně rozdělovat mezi jednotlivé autory. K tomu můžete využít platební kartu nebo účet na PayPalu. Poté určíte, kolik peněz přesně chcete rozdělit. Minimum jsou dvě eura, ale můžete si samozřejmě nastavit vyšší částku. Hlavní výhoda služby Flattr spočívá v tom, že rozdělíte právě tuto částku a nikdy nevydáte více.

Poté už stačí pohybovat se po běžných webech, které normálně čtete a když se vám líbí nějaký obsah a najdete pod ním Flattr tlačítko, stačí kliknout. To je vše. Na konci měsíce se pak vámi určená částka spravedlivě přerozdělí mezi všechny kliky, které jste udělili. Pokud jste označili dva články, oba autoři dostanou jedno euro. Pokud jste jich „oklikali" stovku, dostane každý dva centy. Flattr si z celkové částky strhne 10 % na svůj provoz, ale časem prý je služba ochotna snižovat procenta podle toho, jak jí bude přibývat uživatelů.

Autoři Flattru celý tento princip označují jako „spravedlivé dělení narozeninového dortu“. Máte jeden celý dort a ten rozdělíte na mnoho malých kousků, které pošlete svým oblíbeným kamarádům. Samozřejmě jim pošlete opravdu velmi malý kus, ale protože dortů se rozděluje hodně, každý kamarád si přijde na slušný a chutný kus. Podle švédského přísloví: „Mnoho potůčků tvoří řeku.“

Kdo to používá

Službu Flattr může používat libovolný web, blog, služba, která se zaregistruje a ke svému obsahu přidá ono magické tlačítko. K dispozici jsou hotové pluginy pro řadu různých publikačních systému jako Wordpress, Drupal nebo Joomla a stále přibývají další. Samozřejmě je možné si tlačítko do webu přidat ručně nebo existuje rozšíření pro Firefox zvané Överallt, které text [Flattr=1234] (kde číslo znamená ID příjemce) na libovolné stránce změní v toto tlačítko.

Pokud vás zajímá, kdo konkrétně službu používá a kolik už má kliknutí, vede server podrobné statistiky obsahu, který je možné odměnit skrze Flattr. Najdete tu jednotlivé kategorie (text, video, software…), nejlépe odměněné texty, ale i ty zatím „neobjevené“ a tudíž vůbec neodměněné. Jak už bylo řečeno, tlačítko už najdete u více než stovky tisíc různých článků, blog postů, aplikací, her a podobně.

Proč má taková služba smysl

Hlavní výhodou výše popsaného systému je, že uživatel vše nastaví jen jednou, jednou si určí limit a už nemusí na nic myslet. Odměňování autorů je pak pro něj naprosto jednoduché a přirozené. Tvůrci obsahu dnes žehrají na to, že neexistuje snadný způsob platby za jejich služby a Flattr by takovým způsobem být mohl. V rodném Švédsku se služba šíří velmi rychle a díky WikiLeaks se jí dostává velké reklamy i na mnoha světových médiích.

Úspěch Flattru není rozhodně ještě zaručen, na to se mu nedostalo náležitě masové pozornosti po celém světě, pokud mají ale mikroplatby nějakou budoucnost, pak je to pravděpodobně takto jednoduchá a přímočará cesta. Je také možné, že Flattr nebude nakonec onou službou, která se rozšíří celosvětově, ale mohl by nastartovat rozvoj podobných systémů na lokální úrovni? Vznikne něco podobného v Česku?

Našli jste v článku chybu?

30. 12. 2010 9:58

Fajn článek Petře, hned jsem se zaregistroval a vyzkoušel první platbu na WikiLeaks :-) Tudíž mi to nedá nezeptat se, kdy se dočkáme Flattr plug-inu na blog.root.cz?

29. 12. 2010 16:43

Článek mě inspiroval k otestování Flattru a jeho umístění na můj blog. Vypadá to docela zajímavě, i když zrovna na mém blogu neočekávám žádné příjmy. Dokáži si ale představit, že u webů např. některých neziskovek nebo periodik se specifickým zaměřením (např. na Linux, ochranu přírody,...) to může nějaké peníze přinést.

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO