Hlavní navigace

Flattr musel po měsíci ukončit podporu Twitteru

Martin Vyleťal 17. 4. 2013

Ocenit autory povedených tweetů přes Flattr napřímo bylo možné jen necelý měsíc. Podle zástupců Twitteru porušili ve Flatteru podmínky pro využívání API.

Před měsícem přidali provozovatelé Flattru možnost přímo oceňovat obsah jiných uživatelů na Twitteru a dalších rozšířených službách. Konkrétně se jednalo o Flickr, Instagram, Github, Vimeo, Soundcloud, 500pxApp.net (na začátku týdne byla přidána podpora YouTube)  

Od včerejška ale podpora Twitteru skončila. Ve Flattru pro implementaci oceňování obsahu, který zveřejňují uživatelé na ostatních internetových službách, využili veřejně dostupné API. Linus Olsson v březnu Lupě potvrdil, že s dotyčnými službami o provázání ani nejednali, prostě jen implementovali, co je veřejně k implementování.

Jenže podle provozovatelů Twitteru není možné API používat k takovému účelu, k jakému se jej rozhodli použít ve Flattru. Zástupci Twitteru tvrdí, že implementací oceňování porušuje Flattr podmínky API. Odvolává se přitom na klauzuli, týkajícící se komerčního využívání Twitteru. Konkrétně jde o následující pasáž:

Vaše reklama nesmí připomínat tweet. Například, reklamy nemohou obsahovat tweet akce jako je follow, retweet, favorite a reply. A nemůžete prodávat nebo obdržet kompenzaci za tweet akce nebo za umístění tweet akcí na vaší službě.

Provozovatelé Flattru považují toto ustanovení za logické s tím, že má zamezit firmám, aby prodávaly například retweety či followery. Nicméně  jeho striktní aplikace v případě Flattru vede podle jejich názoru pouze k zadušení inovačního procesu na Twitter platformě.

Celý spor tkví zřejmě v tom, zdali může Flattr vydělávat na obsahu, který někdo zveřejnil na Twitteru. Flattr umožňuje stanovit si měsíční rozpočet — už od dvou eur — na přispívání na internetový obsah. Kolikrát něco oceníte („oflattrujete“), na tolik dílků se váš měsíční rozpočet rozdělí mezi oceněné; dílky se připočtou na jejich účet u Flattru (bez 10% provize Flattru, která pokrývá i převodní poplatky třetích stran). A právě provize by mohla být onou kompenzací, kterou podmínky pro využití Twitter API vylučují.

Představitelé Flatteru byli ochotni ustoupit a navrhli Twitteru, že se vzdají v případě této sociální sítě provize a veškerá částka za oflattrované tweety půjde na účet majitele konkrétního Twitter účtu. Jenže ani tento návrh provozovatele Twitteru neobměkčil.

Stále trvají na tom, že podmínky pro využití jejich API neumožňují prodávat nebo obdržet kompenzaci za tweet akce nebo za umístění tweet akcí na vaší službě. V Twitteru zastávají názor, že se toto vztahuje i na kompenzace spojené s tweet akcí poslané ať už nějaké službě nebo jejím prostřednictvím dalšímu uživateli. Řešení, které Flattr zvolil, umožňuje ocenit tvůrce jedním kliknutím na favorite. Jenže favorite považují v Twitteru za tweet akcí a tu není možné podle podmínek API monetizovat.

MIF16

Lidé z Flatteru takovou interpretaci neakceptují a tvrdí, že Twitter čte své podmínky jinak, než jsou ve skutečnosti napsány. Současně oznámili, že se budou i nadále snažit najít se zástupci Twitteru společnou řeč, tak aby jeho přímá podpora mohla být obnovena.

Zdroj: FlattrBlog

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?