Hlavní navigace

Foto: Unikátní ústředna v Dejvicích dosloužila. Uvolní místo kancelářské budově

Jan Beránek

Po čtyřiceti letech končí historie dalšího z pokladů architektury sedmdesátých let v Praze. Zároveň s tím přichází telekomunikační scéna o další ze svých originálních budov.

Automatická ústředna v pražských Dejvicích dosloužila. Svou telekomunikační kariéru má za sebou už delší dobu, architektonickou službu končí teď.

Dílo autorského týmu Jindřicha Malátka, Jiřího Eisenreicha, Jaromíry EismannovéVáclava Aulického, který má na svědomí i žižkovskou televizní věž, nahradí do konce příštího roku kancelářská budova jménem Telehouse. 

„Nově budovaných šest nadzemních a čtyři podzemní patra nabídne 20 tisíc metrů čtverečních a 199 parkovacích míst,“ popisuje web developera BPD Development nástupce čtyřicetileté ústředny.

UX17_pulpitel2

Za minulého režimu byla technicistní budova ústředny přísně střeženým objektem strategického významu. Po revoluci do ní ale Telecom občas vzal i novináře. Telecom měl v Dejvicích ústředny dvě a je pravdou, že po přechodu na digitální technologie už operátor nepotřeboval pro ústřednu celé domy. 

Podívejte se, jak ústředna vypadá dnes:

Našli jste v článku chybu?
10. 4. 2017 13:48
JT (neregistrovaný)

ono to bude sice chvíli trvat, ale stane se jediné , firmy co mohou se přestěhují tam kde je lepší dopravní obslužnost...někdo si totiž plete město s rekrační zónou. Neříkám že je super že všude jsou pixly...ale lidi je používají, asi je to pro ně výhodnější a tak jim přece město má udělat infrastrukturu k tomu odpovídající, a pokud někdo chce bydlet tam kde lišky dávají dobrou noc tak prosim - ale město to určitě nebude. Obden zavážím hromady krámů (někdy dodávku, někdy 12t náklaďák ...a je to …

10. 4. 2017 13:04
XIII (neregistrovaný)

By mě zajímalo, podle jakých kritérií a výpočtů stačí na 20.000 m^2 pouhých 199 parkovacích míst. Vždyť to nemá šanci ani pokrýt potřeby nájemců, natož aby zbyla parkovací místa pro veřejnost...