Hlavní navigace

Foursquare 4.0 (Radar) představuje (opět trochu děsivou) budoucnost sociálních sítí

 Autor: 21971
Daniel Dočekal 20. 10. 2011

Nakažlivost sdílení čehokoliv v reálném čase přivedla Foursquare k podivné myšlence – bude vás a vaše přátele sledovat nepřetržitě a informovat vzájemně o čemkoliv, co uzná za vhodné.

Foursquare přitlačilo na pilu, v nové „4.0“ verzi (pojmenované Radar) jde stejným směrem jako Facebook – budete (určitým způsobem) sdílet všechno, bez ohledu na to, co chcete či nechcete sdílet. A vyhnout se tomu můžete jedině tak, že Radar vypnete, kompletně. Je to vlastně totéž jako nové aplikace na Facebooku a integrace do Timeline – po zapnutí se bude všechno, co děláte, odrážet na vašem Facebooku, pardon, na vašem Foursquare.

After you download the latest version of the foursquare App and turn on Radar, your iPhone running iOS 5 will help you spend more time with the people and places around you. It’s powered by our Explore algorithm, so it catches all the interesting or fun things around you.

Foursquare 4.0 vás sleduje při vašem pohybu nepřetržitě. Není potřeba „check-in“, není potřeba nic dělat. A součástí nepřetržitého sledování je nejenom doporučování toho, co byste právě mohli udělat, ale také stejné sledování vašich přátel a upozorňování na jejich pohyb, aktivity a „vhodnost check-inu“. To samé dělá Radar pro vaše přátele, vaše sledování využívá k doporučení pro jejich aktivity.

Pokud jste ve stávající verzi narazili na své přátele v jednom místě, nebylo zcela jisté, jestli tam opravdu jsou – Foursquare prozatím bralo ohled na soukromí a nefungovalo příliš v reálném čase.  Ale hlavně vyžadovalo aktivitu – vaši přátelé se museli někde přihlásit (check-in). Vy jste se museli podívat do 4SQ aplikace. Nová verze vás prostě jednoduše upozorní, že vaši přátelé jsou někde poblíž vás a něco tam dělají. Nedává vašim přátelům možnost si zvolit, zda právě vás chtějí upozornit.

Radar je v novém Foursquare aktivní od počátku, poněkud něco takového jako bylo popsáno nechcete, musíte ho manuálně vypnout. Najdete ho prozatím na iPhone a podmínkou je iOS5 – upozorní vás na blízkost vašich přátel, přiblížené se k čemukoliv na vašem ToDo seznamu (proti čemuž nelze nic namítat). A bude protestovat, pokud dojde k ukončení aplikace.

Více času s lidmi a místy okolo vás

Foursquare novou funkčnost vyzdvihuje jako cestu k tomu, že budete moci „trávit více času“ s lidmi a věcmi okolo vás. Což je na jednu stranu samozřejmě dobrý nápad, na druhou stranu je zde opět jenom další ukázka toho, jak vlezlé sociální sítě mohou být. A hlavně jak vždy budou větší a větší vlezlost obhajovat prospěšností.

Nové Foursquare by bylo samozřejmě minimálně „problematické“, pokud byste si na 4SQ (a vůbec na sociálních sítích) udržovali v „přátelích“ opravdu jen a pouze skutečné blízké přátele – otázkou je, zda je něco takového vůbec možné. A kolik lidí něco takového skutečně dodržuje. Byl to paradoxně Facebook, který se postaral o kompletní devalvaci pojmu „friend“ (přítel) v sociálních sítích – kdyby možnost Subscribe (odběru) zavedl před několika lety, mohli „přátelé“ na Facebooku být skutečně přáteli. Tedy lidmi, kde je možné „sdílet“ informace v reálném čase. Tak jako to nyní zavádí Foursquare.

Na Novém 4SQ je nicméně hezká druhá polovina onoho „trávení času“ – tedy trávení času s „místy okolo vás“. Za předpokladu, že se uživatelé 4SQ naučí „sledovat“ místa (a hlavně seznamy míst). Pokud totiž budete sledovat nějaký seznam míst, bude se Radar hodit – upozorní vás, že jste poblíž nějaké místa ze seznamu. A budete se moci přihlásit (check-in) – ale hlavně se na kýžené místo podívat. Stejně tak pokud se naučíte (konečně) používat „todo“ – tedy „přehled míst, které si přejete navštívit“.

CIF16

Možná by neuškodilo, kdyby 4SQ umožnilo oddělit kontinuální šmírování přátel (poměrně problematické) od kontinuálního sledování toho, jestli se nacházíte poblíž něčeho, co chcete vidět, navštívit a prozkoumat. Rozhodně by to byl citlivější přístup k poměrně problematické záležitosti.

Zdroj: The real world, now in real-time! Say hi to foursquare Radar!

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Lupa.cz: RTB už není výprodej volného prostoru

RTB už není výprodej volného prostoru

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

Lupa.cz: Kde leží hardwarový pupek světa?

Kde leží hardwarový pupek světa?

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?