Hlavní navigace

Foursquare 4.0 (Radar) představuje (opět trochu děsivou) budoucnost sociálních sítí

 Autor: 21971
Daniel Dočekal 20. 10. 2011

Nakažlivost sdílení čehokoliv v reálném čase přivedla Foursquare k podivné myšlence – bude vás a vaše přátele sledovat nepřetržitě a informovat vzájemně o čemkoliv, co uzná za vhodné.

Foursquare přitlačilo na pilu, v nové „4.0“ verzi (pojmenované Radar) jde stejným směrem jako Facebook – budete (určitým způsobem) sdílet všechno, bez ohledu na to, co chcete či nechcete sdílet. A vyhnout se tomu můžete jedině tak, že Radar vypnete, kompletně. Je to vlastně totéž jako nové aplikace na Facebooku a integrace do Timeline – po zapnutí se bude všechno, co děláte, odrážet na vašem Facebooku, pardon, na vašem Foursquare.

After you download the latest version of the foursquare App and turn on Radar, your iPhone running iOS 5 will help you spend more time with the people and places around you. It’s powered by our Explore algorithm, so it catches all the interesting or fun things around you.

Foursquare 4.0 vás sleduje při vašem pohybu nepřetržitě. Není potřeba „check-in“, není potřeba nic dělat. A součástí nepřetržitého sledování je nejenom doporučování toho, co byste právě mohli udělat, ale také stejné sledování vašich přátel a upozorňování na jejich pohyb, aktivity a „vhodnost check-inu“. To samé dělá Radar pro vaše přátele, vaše sledování využívá k doporučení pro jejich aktivity.

Pokud jste ve stávající verzi narazili na své přátele v jednom místě, nebylo zcela jisté, jestli tam opravdu jsou – Foursquare prozatím bralo ohled na soukromí a nefungovalo příliš v reálném čase.  Ale hlavně vyžadovalo aktivitu – vaši přátelé se museli někde přihlásit (check-in). Vy jste se museli podívat do 4SQ aplikace. Nová verze vás prostě jednoduše upozorní, že vaši přátelé jsou někde poblíž vás a něco tam dělají. Nedává vašim přátelům možnost si zvolit, zda právě vás chtějí upozornit.

Radar je v novém Foursquare aktivní od počátku, poněkud něco takového jako bylo popsáno nechcete, musíte ho manuálně vypnout. Najdete ho prozatím na iPhone a podmínkou je iOS5 – upozorní vás na blízkost vašich přátel, přiblížené se k čemukoliv na vašem ToDo seznamu (proti čemuž nelze nic namítat). A bude protestovat, pokud dojde k ukončení aplikace.

Více času s lidmi a místy okolo vás

Foursquare novou funkčnost vyzdvihuje jako cestu k tomu, že budete moci „trávit více času“ s lidmi a věcmi okolo vás. Což je na jednu stranu samozřejmě dobrý nápad, na druhou stranu je zde opět jenom další ukázka toho, jak vlezlé sociální sítě mohou být. A hlavně jak vždy budou větší a větší vlezlost obhajovat prospěšností.

Nové Foursquare by bylo samozřejmě minimálně „problematické“, pokud byste si na 4SQ (a vůbec na sociálních sítích) udržovali v „přátelích“ opravdu jen a pouze skutečné blízké přátele – otázkou je, zda je něco takového vůbec možné. A kolik lidí něco takového skutečně dodržuje. Byl to paradoxně Facebook, který se postaral o kompletní devalvaci pojmu „friend“ (přítel) v sociálních sítích – kdyby možnost Subscribe (odběru) zavedl před několika lety, mohli „přátelé“ na Facebooku být skutečně přáteli. Tedy lidmi, kde je možné „sdílet“ informace v reálném čase. Tak jako to nyní zavádí Foursquare.

Na Novém 4SQ je nicméně hezká druhá polovina onoho „trávení času“ – tedy trávení času s „místy okolo vás“. Za předpokladu, že se uživatelé 4SQ naučí „sledovat“ místa (a hlavně seznamy míst). Pokud totiž budete sledovat nějaký seznam míst, bude se Radar hodit – upozorní vás, že jste poblíž nějaké místa ze seznamu. A budete se moci přihlásit (check-in) – ale hlavně se na kýžené místo podívat. Stejně tak pokud se naučíte (konečně) používat „todo“ – tedy „přehled míst, které si přejete navštívit“.

KL_HLASOVANI

Možná by neuškodilo, kdyby 4SQ umožnilo oddělit kontinuální šmírování přátel (poměrně problematické) od kontinuálního sledování toho, jestli se nacházíte poblíž něčeho, co chcete vidět, navštívit a prozkoumat. Rozhodně by to byl citlivější přístup k poměrně problematické záležitosti.

Zdroj: The real world, now in real-time! Say hi to foursquare Radar!

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává