Hlavní navigace

Foxconn a KKCG postaví v Praze datacentrum pro firmy z Asie

 Autor: Foxconn, KKCG
Jan Sedlák

Vedle Sazky vyroste datacentrum Foxconnu a skupiny KKCG. Cílí zejména na Čínu a další asijské zákazníky. Foxconn chce v Česku nadále investovat.

To, o čem se na trhu delší dobu mluvilo, přechází do ostré fáze. Skupina KKCG Karla Komárka a tchajwanský výrobní gigant Foxconn v Česku vybudují datové centrum „střední velikosti“. Bude stát vedle sídla Sazky (rovněž spadá do portfolia KKCG) ve Vysočanech v Praze. Obě firmy pro tuto aktivitu zakládají společný podnik SafeDX, ve kterém každá bude držet poloviční podíl. Obchod ještě musí schválit Evropská komise.

Výši investice do nového objektu ani jedna ze stran nekomentuje. Foxconn nicméně plánuje během let 2015 až 2018 v Česku investovat zhruba 2,5 miliardy korun, v tom je nicméně vedle datového centra započítáno také budování výzkumného a designového centra a další vylepšování výrobních továren v Kutné Hoře a Pardubicích.

Zároveň není vyloučeno, že dojde ke stavbě dalšího datacentra. Asijské společnosti se podle informací Lupy o Českou republiku jako výchozí uzel velice zajímají. Jako jednu z lokalit pro datový byznys zvažuje Česko i čínský e-commerce obr Alibaba. A to nezávisle na tom, že tuto myšlenku u zástupců firmy v Číně prezentovali i čeští politici.

Pro asijské firmy

Také projekt u Sazky se bude hodně točit kolem Asie a Číny, na tuto klientelu se chce SafeDX do velké míry zaměřit. Čína se už nějakou dobu snaží vybudovávat novodobou hedvábnou stezkou a vedle tradiční infrastruktury hrají místa pro skladování a doručování dat důležitou roli.

Nejde přitom „pouze“ o případné spouštění vlastních služeb pro evropské zákazníky. Asijské firmy mohou využít „domácí“ infrastruktury na zahraničních trzích. Zmiňovaná Alibaba například chce v Evropě spustit svůj AliCloud. Ten sice technicky tak daleko jako třeba Amazon Web Services není, pro čínské firmy ale je preferovanou volbou.

Vizualizace SafeDX, datacentra KKCG a Foxconnu v Praze.
Autor: Foxconn, KKCG

Vizualizace SafeDX, datacentra KKCG a Foxconnu v Praze.

Pro KKCG je akce s Foxconnem už druhou investicí do tohoto typu byznysu. KKCG prostřednictvím své společnosti DataSpring letos na jaře otevřela datacentrum v Lužicích u Hodonína, na které získala evropskou dotaci přesahující 127 milionů korun a které získalo certifikaci TIER 3.

V něm DataSpring nabízí nejenom tradiční prostory pro servery zákazníků a podobně, ale také vlastní cloudové služby, se kterými v některých případech jde i proti T-Mobilu a O2. K dispozici je sjednocená komunikace postavená na Ciscu, analytika na technologiích SAS, zálohování jako služba či databáze jako služba.

KKCG vedle toho datové sály potřebuje pro své vlastní aktivity. Řeší se například přechod služby 1188 do moderní éry a například Sazka chce v budoucnu hrát velkou roli v aktivitách na internetu. Ve hře jsou i aktivity kolem M2M a internetu věcí. Pro rozvoj dalšího byznysu KKCG založila fond Springtide Ventures, který už investoval 82 milionů korun do herní firmy Geewa.

Datacentrový Foxconn

Foxconn se snaží stát velkým hráčem v oblasti budování a provozování datových center a v posledních měsících začal do aktivit v této oblasti hodně investovat. Například společně s firmou 21Vianet v Číně buduje datacentra pro hostování infrastruktury tamních společností i vlády. Na Tchaj-wanu už s firmou NEC rozjel vlastní IaaS cloud.

Mobilní datacentrum HP POD se vyrábí ve Foxconnu v Kutné Hoře.
Autor: Jan Sedlák

Mobilní datacentrum HP POD se vyrábí ve Foxconnu v Kutné Hoře.

Rozjel se také výzkum a vývoj, od cloudových serverů až po solární napájení či přenosná mobilní datacentra (takzvané PODy). Na těchto aktivitách ostatně Foxconn spolupracuje i s HP. HP POD se vyrábí ve Foxconnu v Kutné Hoře.

Výrazné zacílení na datacentra a cloudy je pro Foxconn důležité zejména kvůli maržím, které už na výrobě zařízení pro koncové zákazníky nejsou takové. Praha má hrát v expanzi v tomto byznysu důležitou a strategickou roli.

Foxconn aktuálně v Česku zaměstnává zhruba pět a půl tisíce lidí a nové investice mají vytvořit další stovky pracovních míst, hodně v oblasti informačních technologií. Zakladatel a šéf podniku Terry Gou má Českou republiku ve veliké oblibě. Vlastní zde například zámek Roztěž.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují