Hlavní navigace

Francouzi navrhují pokutovat výrobce mobilů za odmítání spolupráce

Jan Beránek

Americký spor FBI versus Apple ohledně přístupu k šifrovaným datům v telefonu inspiroval poslance země galského kohouta k preventivní akci.

Pod vlajkou boje proti terorismu se dá udělat ledacos. Novela, s kterou ve Francii přišla pravicová opozice, navrhuje, aby firmy, které odmítnou poskytnout dešifrovaná data vyšetřovatelům, zaplatily pokutu až ve výši 350 tisíc eur. Navíc by odpovědným osobám hrozilo pětileté vězení.  

Informoval o tom server The Guardian s tím, že podobné sankce by měly hrozit i operátorům. V jejich případě by ale výše trestu neměla přesáhnout dva roky. 

Návrh se objevil potom, co se ve Spojených státech rozjela kauza FBI versus Apple a zbytek Silicon Valley (tedy kromě Billa Gatese). V ní FBI požaduje od Applu nástroj na usnadnění dešifrování obsahu v iPhonech. Výrobce se ale brání a stává se z toho i jedno z témat amerických primárek. 

Tip Content Kortanová

Francouzskou novinku čeká ještě dlouhá cesta legislativním procesem, ale zapadá to do řady nápadů, jak omezit internet. Ty se začaly množit především po loňských teroristických útocích v Paříži. 

Našli jste v článku chybu?
4. 3. 2016 21:52
Kamil (neregistrovaný)

Já to tak úplně nechápu, když budu terorista a budu vědět, že můj mobil se odposlouchává a v šifrovaných datech si čtou, jak v novinách, tak si pro naplánování koordinovaného bombového útoku vytvořím něco, čím to budu šifrovat, aby se mi tam nedostali a nezkazili mi moje plány. Nebo se pletu?

4. 3. 2016 22:12
David (neregistrovaný)

Nepletete, je to přesně tak, nemá to smysl pro "boj s terorismem". Postihne to hlavně normální lidi.