Hlavní navigace

Francouzští ISP musí blokovat terorismus a dětskou pornografii

Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Nová legislativa nařizuje francouzským ISP na příkaz policie zablokovat weby podněcující či obhahující terorismus a také weby mající souvislost s pedofilií.

Zákon, na kterém se pracovalo již od července loňského roku, vstoupil v platnost rychleji následkem útoku na Charlie Hebdo a je dost pravděpodobné, že zdaleka nejde o první „úpravy“, které sice působí jako pozitivní, ale ve skutečnosti mohou mít dalekosáhlé důsledky. A co hlavně, jsou snadno zneužitelné.

Generální ředitelství francouzské Národní police (a složky zabývající se kyberkriminalitou) budou nyní moci prostě požadovat zablokování webových stránek na úrovni poskytovatelů připojení (ISP). Blokování musí být funkční pro uživatele ve Francii i v dalších francouzských teritoriích. ISP mají na vyhovění požadavku 24 hodin a případné náklady s blokováním spojené mohou požadovat po francouzské vládě.

Tip Content Machovec

Místo na kýženou stránku se internetový návštěvník dostane na informační web informující o zablokování. Každého čtvrt roku by mělo dojít ke kontrole, zda důvod k blokování trvá – případné odstranění bloku jsou ISP poté povinni opět provést do 24 hodin.

Je skoro typické pro Francii, že plná cenzura internetu je zde zavedena bez jakéhokoliv dohledu a o zablokování budou moci rozhodovat jednotlivci, nikoliv nezávislá soudní moc. Co navíc, jakékoliv blokování je klasicky neúčinné.

Našli jste v článku chybu?
9. 2. 2015 9:50
mgr.pavel (neregistrovaný)

Skoro bych řekl, že francouzský establishment v duchu zaplesal, že se Charlie Hedbo udál. Takhle si dovolit - bez posvěcení soudu, bez možnosti odvolání - zavést cenzuru "v rámci boje proti terorismu", a ještě za potlesku vyděšených lidí..

Ach jo.