Hlavní navigace

Freeweb Computer Pressu je opět Hyper

Martin Kopta 3. 12. 2001

Už dlouho se na českém webu neobjevil nový freeweb. Proto si automaticky pokládáme otázku, proč Computer Press na už tak zaplněný trh uvádí svůj v pořadí již druhý freeweb. Odpověď možná kdekomu vyrazí dech -- Computer Press se chystá na komerční hosting, a to na platformě Linux/Apache.

V polovině listopadu Computer Press (CPress) uvedl do provozu svůj již druhý freewebhostingový server. Projekt dostal název Hyperlinx, a pro vydavatelský dům jej provozuje českolipský tým vystupující pod značkou Pueblo Technologies. Od serveru Hyperlink, který CPress spustil už dříve, se Hyperlinx liší především škálou podporovaných technologií, a také platformou. Zatímco Hyperlink je provozován na platformě Microsoft IIS 5.0, Hyperlinx využívá webserver Apache.

Oba freeweby CPressu nedávno zaznamenaly bezpečnostní problémy. U Hyperlinku bylo možno měnit kteroukoli uživatelskou stránku bez nutnosti znát heslo (Lupa o tom informovala ve zprávičkách 15. října) a Hyperlinx byl prozměnu během testovacího provozu napaden hackerem, který změnil informace o realizačním týmu (což 17. listopadu neponechal bez komentáře Underground). Ani tento incident patrně neodradil nynějších bezmála patnáct set uživatelů, kteří si na Hyperlinxi založili konto za první měsíc trvání.

Manažer projektu Dalibor Kaláb mi na otázku, jak nový server zapadá do koncepce CPressu (zlé jazyky říkají, že CPress na Internetu buduje projekty nekoncepčně), a zda doména hyperlinx.cz původně nebyla určena jako náhrada za ztracený linx.cz, odpověděl, že se firma rozhodla poskytnout uživatelům freewebu více služeb, což by ovšem na stávajícím serveru Hyperlink nebylo lze, a proto vznikl Hyperlinx. Při té příležitosti se Kaláb zmínil o tom, že CPress připravuje brzké uvedení komerčního webhostingu právě na platformě Linux/Apache.

KL_HLASOVANI

Freeweb tedy může CPressu posloužit hned dvakrát. Nabídka Hyperlinxe je v současnosti skoro totožná s produkty, které jsou nabízeny za peníze. Hyperlinx tedy slouží především jako laboratoř technického týmu, který si na serveru může otestovat vysokou zátěž a „nevypočitatelnost“ uživatelů, kterým je umožněno skriptování a používání databáze. Podruhé CPress využije Hyperlinxu při marketingové kampani. Nejlevnější komerční služby se dle mého názoru budou od nabídky Hyperlinxu lišit jen tím, že poběží v doméně druhého řádu. CPress pak může vyvíjet silný tlak na pokročilé uživatele freewebu, aby konvertovali na placenou službu.

Očekávám, že CPress bude chtít svým komerčním hostingem útočit především na pozice první pětky (Globe, Czechia, IOL, VOL, PES) a k „logistické podpoře“ využije celou škálu svých produktů zaměřených na podobnou cílovou skupinu, ať už je to Živě, New Linx nebo tištěné časopisy. Na trhu webhostingových služeb v současnosti panuje takový stav, kdy technicky lze zajistit konkurenceschopnost velmi levně a uživatelé nepožadují zvláštní služby navíc – dokonce se spíš zdá, že jsou i nynějšími obsahy produktových balíčků přesyceni a nevyužívají je. Hlavní zbraní v boji o klienta se tedy podobně jako na trhu připojení k Internetu stává marketing a reklama.

Anketa

Užíváte služeb freewebů?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy