Hlavní navigace

FWA 26 GHz: Už je rozhodnuto!

Jiří Peterka 11. 9. 2000

Tendr na tři celostátní licence na sítě FWA (Fixed Wireless Access) v pásmu 26 GHz už zná své vítěze. Těmito vítězi se staly společnosti Broadnet, GiTy/Star ONE a Nextra Czech Republic. Český telekomunikační úřad velmi rychle potvrdil doporučení řídícího výboru a zahájil správní řízení, které povede ke konečnému udělení licencí.

Výběrové řízení na tři celostátní licence FWA pokračovalo ve dnech 28 a 29 srpna prezentací jednotlivých nabídek, po které někteří uchazeči zveřejnili část z toho, co nabízí a slibují (viz tento článek zde na Lupě). Dalším pokračováním bylo zasedání řídícího výboru tendru, které se konalo v pátek 1. září. O všech předchozích zasedání se na webu ČTÚ objevila alespoň stručná informace pro tisk (viz zde), ale o tomto konkrétním zasedání se oficiálně dosud neobjevilo nic. Jedinou informací o průběhu se tak stal článek na Mobil serveru (viz zde), který přinesl pouze neoficiální (rozuměj: zákulisní) informace o tom, že do dalšího posuzování postupuje z 12 přijatých nabídek šestice, a v ní jsou na prvních místech nabídky společností:

  1. Broadnet
  2. GiTy/Star ONE
  3. Nextra

Přesně o týden později, v pátek 8. září, se schází další zasedání řídícího výboru, na kterém bylo provedeno souhrnné vyhodnocení nabídek a stanoveno výsledné pořadí (shodné s tím, které už dříve „prosáklo“ skrze Mobil server). Ještě týž den, tj. v pátek 8. září, pak ČTÚ akceptuje doporučení řídícího výběru a vyhlašuje zmíněnou trojici vítězů. S nimi pak zahajuje další krok, kterým je správní řízení o udělení licence. Oficiálně o tom informuje tiskové prohlášení ČTÚ, které se objevuje na jeho web-u v neděli večer (zde).

Co říkají pravidla tendru?

Skutečnost, že ČTÚ zahajuje správní řízení s vítězi tendru, je třeba chápat jako logické vyústění celého výběrového řízení, nalinkovaného stanovenými pravidly. Tato pravidla explicitně říkají:

Na základě vyhodnocení výběrového řízení podle odst. g) vydá Český telekomunikační úřad třem vítězným předkladatelům ve správním řízení licence ke zřízení a provozování sítí FWA v České republice.

Vyhodnocení přitom prováděl řídící výbor jmenovaný ministrem dopravy a spojů (složení lze nalézt zde), ale jeho výstupem bylo pouze doporučení, zatímco finální verdikt přísluší samotnému ČTÚ. Viz opět příslušná pasáž z pravidel tendru:

Konečné rozhodnutí v této věci přijímá Český telekomunikační úřad a sděluje je příslušnému předkladateli nabídky.

To je tedy významná změna mj. oproti předchozímu tendru na třetí mobilní licenci, kdy definitivní rozhodnutí bylo (ještě podle starého telekomunikačního zákona) na ministrovi dopravy a spojů.

Co následovalo?

První informace o výsledcích celého tendru (přesněji: o rozhodnutí ČTU, nikoli pouze o doporučení řídícího výboru) se objevila na iDNES již v pátek (zde). Po tomto článku, který svým obsahem vcelku dobře vyjadřoval podstatu celé věci, vychází v sobotním tištěném deníku MF Dnes článek úplně jiného kalibru. Je nadepsaný „Telecom dostane první protivníky“ a prezentuje sítě FWA výhradně jako alternativu pro klasickou (pevnou) telefonní síť – což je dosti velké nepochopení celé podstaty sítí FWA, které jsou spíše celou platformou pro poskytování „širokopásmových služeb“ (klasické telefonní služby samozřejmě mohou zprostředkovat také). Navíc článek obsahuje i některá zcela nerealistická tvrzení – například již v úvodu slibuje, že „během tří měsíců si každý bude moci vybírat, s jakou firmou bude brouzdat po internetu nebo telefonovat“. To je zcela „mimo mísu“ jak z hlediska termínu, tak i z hlediska slibovaného pokrytí – sítě FWA zřejmě nebudou vytvářet plošné pokrytí úplně celého území, jako o to usilují například mobilní telefonní sítě (tak, aby si „každý mohl vybrat“), ale budou plošně pokrývat jen hustěji obydlené lokality.

V sobotu již také stihl zareagovat první z úspěšných uchazečů (Nextra, v pořadí třetí), který vydává svou tiskovou zprávu. Zveřejněna byla např. na Mobil serveru (zde)

Jediným přetrvávajícím prvkem neurčitosti, který by stále ještě mohl ovlivnit vyhlášený výsledek, je odvolání Českého Telecomu k Ústavnímu soudu (konkrétně: jeho ústavní stížnost proti postupu ČTÚ, kterou předložil 4. září). Podstatou sporu je to, zda ČTÚ měl právo stanovit takové podmínky jaké stanovil (a na základě kterých pak vyloučil nabídku Českého Telecomu jako nezpůsobilého předkladatele).

Anketa

Měl ČTÚ právo stanovit podmínky, na jejichž základě byl Český Telecom vyloučen z tendru?

Našli jste v článku chybu?

22. 9. 2000 12:33

Jerry Garcia (neregistrovaný)
Nextra neni schopna dodat spolehlivou sluzbu pro 56k dial-up...takze nevim jestly todle vubec zvladne...????

14. 9. 2000 23:59

petrous (neregistrovaný)
vzhledem k vasi katastrofalni neinformovanosti (novinari prece vsechno vedi nejlepe) , tu technickou vam nevycitam, a vzhledem k vasemu neuveritelnemu vytokarstvi, neminim se dale nechat urazet....... SBOHEM
120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte