Hlavní navigace

Gameful chce udělat z vaší nudné služby zábavu

Marek Janouš 1. 6. 2012

Jedním z králů jarního StarCube je projekt Gameful. Jeho doménou je gamifikace — udělat z nezáživného hru. Gameful nabízí gamifikaci jako službu na klíč: jako herní příběh postavený nad službou, která by lidi třeba ani jinak nebavila. Ostatně, kdy vás naposledy bavil váš e-banking?

Gamifikací se označuje zavedení herních prvků do jiných produktů a služeb. V podobě nejjednodušší se s ní setkáváme běžně: lze pod ni zařadit programy věrnostní, a vůbec to, když získáme za něco odměnu, ať už jakoukoli. Skupina lidí se zkušeností s návrhem her se rozhodla pustit se do gamifikace naplno a nabízet ji jako službu na klíč.


Tým Gameful

Tým Gameful

Odpovídá Štěpán Hruda:

Jak vás vůbec napadlo postavit gamifikaci jako startup?

Gamifikace ve světě už funguje — v zahraničí je to hodně populární pojem. Máme zkušenosti s game designem, takže když jsme se o popularitě gamifikace dozvěděli, řekli jsme si, že bychom mohli pomoct ostatním firmám: vytvářením řešení pro jejich produkty. Baví nás dělat na kreativních projektech a přitom ne pořád na něčem stejném.

Co vás nejvíc přesvědčilo o tom, že gamifikace funguje?

Tvrdá data z výzkumů a už reálně nasazených projektů. Ta pro mě nezvratitelně dokazují, že gamifikace dokáže zvednout návštěvnost stránek, tržby nebo zapojení uživatelů. A samozřejmě to vnímám i pocitově, že když člověk udělá něco hravějším, přidá nějaký příběh a používá psychologické prvky, které skvěle fungují ve hrách, tak to prostě lidi víc baví.

Na tiskové konferenci jste zmínil, že děláte zatím na dvou projektech. Znamená to, že Gameful ještě nemá žádný projekt dokončen?

Dokončili jsme projekt pro český startup Universator z Brna, což byl vítěz minulého ročníku StarCube. Oni teď bohužel „pivotují“, trochu mění koncepci, takže jim bude trvat, než implementují naše řešení. Aktuálně doděláváme druhý projekt, který jsem prezentoval: gamifikaci pro čajovnu. Jednáme ještě s několika dalšími firmami o tom, co by si představovaly. Bohužel ještě nemáme řešení, které bych teď mohl použít jakou silnou referenci, ale věřím, že bude co nejdřív. Máme zkušenosti z oblasti her, takže si docela věříme.

Pobyt v čajovně jako hra

Pobyt v čajovně jako hra

V čem vám StarCube pomohl nejvíce?

Určitě jako motivace — vzniklo tam takové to kvalitní prostředí, když se setkají lidé, kteří mají opravdu zájem něco dělat. Projeví se velmi rychle synergie — i když každý třeba dělá na něčem jiném, tak všichni cítíme, že má smysl pracovat, a žene nás to dopředu. StarCube nám taky poskytl pohled do světa byznysu, například vysoké školství je u nás hodně odtržené od reality. Mentoři nám zvládli během těch tří měsíců ukázat, jak spousta věcí funguje, místo toho abychom se třikrát spálili a zjistili, co smysl nemá, což je strašně neefektivní. Získali jsme i mnohem lepší pohled na spoustu různých procesů uvnitř firmy — ať už na finance, na komunikaci mezi sebou, kompetence a tak podobně.

Vy jste zvláštní tím, že vy byste si měli přát zůstat malým týmem. Vy vlastně nemůžete nikdy vyrůst.

Je to tak. Naše síla zatím tkví v lidském kapitálu. Máme malý tým, který dokáže řešit zakázky, a my jsme s tím spokojení; nevadí nám, když budeme malá prosperující firma. Navíc se může velmi snadno stát, že narazíme na něco, co půjde dobře škálovat. Třeba to řešení pro čajovnu. Pokud to trochu zjednoduším, tak je to víceméně pokladní software s nějakou přidanou hodnotou, a umím si představit, že ho nabídneme mnohem více podnikům a oni ho začnou používat. Pokud podobné kvalitní jednorázové řešení trochu rozvineme, dokážeme být skvěle škálovatelní. Zatím počítáme s tím, že budeme malá firma, a když přijde možnost škálovatelnosti, budeme rádi. Ale nechceme se do ní a priori tlačit.

Takže za úspěšné se budete považovat, když se zavedete?

Za úspěšné se budeme považovat, když se staneme synonymem pro gamifikaci minimálně u nás a budeme schopní mít dost zakázek, abychom pak jako celý tým pracovali na plný úvazek a mohli si víceméně vybírat projekty, na kterých budeme pracovat a které nám přijdou zajímavé. Když si budeme moci říct: tohle je pro nás sympatická firma, pro ty bychom chtěli udělat nějaký výnosný a kreativní projekt, který někam povede.

Našli jste v článku chybu?

1. 6. 2012 10:13

Srandista (neregistrovaný)

No a navic tam ta slecna na te fotce v clanku pekne zveda pravici... :-)

A ted seriozne: to ze nejaky posuk pouzije nekterou z run jako znak sve esesacke divize (s runovym znakem je jich nekolik), prece nedela z te runy nacisticky symbol. Ta runa tady byla pred druhou svetovou valkou. To jako maji potomci Vikingu prestat pouzivat "pismeno" Odal z jejich abecedy??? (zjednodusuji pro ty, co nevedi, jak funguje Futhark & Co.)

A co kdyz nejaky novy blazen pouzije pismeno "E" jako symbol pro sv…

10. 6. 2012 12:33

kakslask (neregistrovaný)

To je sice pravda, ale zkus si někde na náměstí vztyčit pravici. A pak se oháněj tím, že si legionář a zdravíš císaře, či že si francouz a zdravíš Napoleona...

To samé s hákovým křížem.

Nebo něco trochu jiného? Ok, třeba když si lidi nechají vytetovat na sebe něco o čem netuší jaký to má vlastně význam. Jedna známá si nechala vytetovat lilii... Lilii měli dříve vytetovanou prostitutky...

Takže pro mě za mě ať si má v logu kdo chce co chce... Kdyby to byli třeba instalatérové či elektřikáři, t…

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Podnikatel.cz: Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?