Hlavní navigace

Global roaming

Karel Chvalovský 14. 7. 1999

Slovo roaming jsme se většinou naučili spojovat s mobilními telefony, ale už nějakou dobu ho potkáváme i na internetu... Naposledy u Video On Line.

Slovo roaming jsme se většinou naučili spojovat s mobilními telefony, ale už nějakou dobu ho potkáváme i na internetu… Naposledy u Video On Line.

Jednou ze služeb, kterou zatím nabízí jen hrstka providerů, je také možnost připojení dial-up z ciziny často nazývaná Global roaming. I zde se ale pravděpodobně blýská na lepší časy, doba kdy tuto službu nabízel pouze EUnet a IBM už jsou dávno ty tam, postupem času tuto službu začaly nabízet Czech.Net a Internet OnLine a nedávno také Video On Line. Pokud jde ale o způsob, kterým tyto služby poskytují, lze je rozdělit na tři skupiny: EUnet a IBM používají vlastní sítě, zatímco ostatní provideři používají služeb sítě Gric. Výhodou všech služeb jsou samozřejmě nižší platby za telefon, nevýhodou je naopak vyšší platba za připojení. Celkově Vás ale služba vyjde určitě levněji, než připojení přímo do České republiky, nehledě na kvalitu mezinárodního spojení… Tyto služby však nejsou určeny na nějaké dlouhé surfování, spíše na vyřízení korespondence. Pro delší surfování a pro pravidelné návštěvy jedno státu je lepší zřídit si konto u nějakého místního providera. Pro všechny typy služeb je společné, že se platí za dobu spojení a platba probíhá většinou některou z mezinárodně uznávaných karet. Podívejme se tedy na jednotlivé nabídky:

Jedním z providerů, který nabízí přistup přes vlastní síť je EUnet. Počet přístupových uzlů je něco kolem 3000 ve 147 zemích světa. Specializací sítě je Evropa, kde je také naprostá většina uzlů(EUnetu) umístěna. Služba(EUnet Traveller) stojí téměř 40USD(cca 1500Kč) a obsahuje hodinu a půl připojení zdarma a za každou další minutu se platí 14 centů(cca 5Kč).

Dalším providerem s vlastní sítí, který nabízí přístup téměř z celého světa je IBM. Je možné se připojit z 1300 uzlů v 53 zemích světa. Pokud jde o cenové podmínky, zde je situace poněkud složitější. Síť IBM je totiž rozdělena do 4 regionů: 1. Severní Amerika 2. Jižní Amerika, Karibik a Mexiko 3. Evropa, Afrika a Blízký východ 4. Asie a Pacifik. IBM rozeznává dva druhy připojení a to v rámci svého regionu, to je placeno jako lokální připojení, a připojení z jiného regionu, to je placeno jiným tarifem. IBM má dva tarifní programy: základní(Base Plan) a obsáhlý(Compre­hensive). Základní tarif stojí 15USD(cca 550Kc) a obsahuje 5 hodin připojení zdarma v rámci svého regionu. Druhý tarif obsahuje 100 hodin zdarma v rámci regionu a stojí 25USD(cca 900Kc). Za každou další hodinu zaplatíte 2.50USD(cca 90Kc). Pokud se ale připojuje mimo svůj region zaplatíte vždy a to 5.28USD(cca 200Kc) za hodinu.

Třetím typem připojení je připojení přes síť Gric. Je to sdružení providerů, které momentálně obsahuje kolem 450 providerů ze 140 zemí světa. Služby této sítě už delší dobu nabízí Czech.Net a Internet OnLine, nedávno se připojilo také Video On Line. Pokud jde o ceny, tak ty se liší u jednotlivých providerů jen málo. Internet OnLine a Czech.Net chtějí poplatek za každé přihlášení v podobě 10Kč respektive 12Kč. Pokud jde o platbu za spojení účtuje si Czech.Net 180Kč/hodinu, Internet OnLine 2.50Kč/minutu a Video On Line si účtuje buď 162Kč/hodinu(pouze v USA) nebo 180Kč/hodinu(mi­mo USA).

Tyto služby jsou určeny pro lidi, kteří si chtějí z tepla svého hotelového pokoje a na svém notebooku přečíst svou poštu a trochu si zasurfovat, pro ostatní je vhodnější(a hlavně levnější) zajít do kavárny…

Karel Chvalovský

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety