Hlavní navigace

Globe Internet definitivně prodána

Mirek Zeman

Včera došlo k historické události, tedy alespoň z pohledu českého trhu s webhostingem. Vstoupil na něj totiž panevropský poskytovatel webhostingu Active ISP, a to nákupem 60procentního podílu v Globe Internet. Tím však patrně nákupy nekončí, protože se zajímá o Zoner software a další webhostingové firmy.

O tom, že do firmy Globe Internet vstupuje firma Active ISP, víme v Lupě již od minulého týdne. Když Globe Internet rozeslala tajemně laděnou pozvánku na včerejší tiskovou konferenci (a nechtěla prozradit program), kolega Martin Kopta nelenil, nechal si vypsat všechny Globe Internet registrované domény… a ejhle!

Globe Internet nám slíbila, že když se zveřejněním informace počkáme, dostaneme ji dříve než ostatní média. V pondělí navečer – když už exkluzivní článek nemohl vyjít – si to však rozmyslela, takže vám, milí čtenáři, tuto informaci přinášíme až nyní. Každopádně si z toho vezmeme ponaučení pro příště.

O Globe Internet se již na Lupě před několika měsíci psalo. Bylo to v souvislosti s odchodem Jakuba Ditricha z pozice jejího jednatele. Důvodem tohoto odchodu byly neshody mezi společníky, pokud se jednalo o další směřování firmy (viz Jakub Ditrich: už jsem na to neměl nervy).

To bylo koncem minulého roku. Začátkem toho letošního, přesněji v březnu, prodal Jakub Ditrich svůj 40procentní podíl konkurenční firmě Zoner software. Tento trochu kuriózní krok umožnila skutečnost, že společenská smlouva (z roku 1997) to neošetřovala, neboť se s podobnou situací nepočítalo.

Active ISP je významná panevropská firma zabývají se poskytováním webhostingu, která byla založena v roce 1998 a v současnosti má na 280 tisíc zákazníků a obrat přes tři čtvrtě miliardy korun. Má operační centrály v Norsku, Švédsku, Velké Británii a Holandsku a uživatele v 15 dalších zemích.

Jednání mezi Active ISP a Globe Internet začala přibližně před dvěma lety, když Globe Internet hledala investora, tj. ještě v době, kdy ve firmě působil Jakub Ditrich. Ale dohoda vázla na mrtvém bodě, protože (zjednodušeně řečeno) Active ISP nabízela více akcií a méně peněz, zatímco společníci by raději opak; teprve nedávno Active ISP ustoupila.

Active ISP nyní vlastní v Globe Internet 60 procent, když vykoupila podíly Karla Umlaufa (40 procent) a Jana Panocha (20 procent). Cena se – jako ostatně obyčejně – tají, řečeno bylo pouze tolik, že větší část byla uhrazena formou hotovosti, menší část formou akcií.

Z vnějšího pohledu se toho příliš nezmění, Globe Internet zatím bude nadále Globe Internet (tj. nedojde k přejmenování) a Karel Umlauf a Jan Panoch nadále zůstávají na svých pozicích výkonného ředitele, resp. technického ředitele, a patrně sem nebude dosazen žádný zahraniční manažer nebo „dozorce“.

Naopak pro zákazníky k nějakým pozitivním změnám dojde. V krátkodobém horizontu by mělo nastat určité zlevnění domén .com, .net a .org. Zatímco Globe Internet dosud registrace těchto domén pouze „předprodávala“, Active ISP je napojena přímo na ICANN, což jí samozřejmě dovoluje nižší ceny.

V dlouhodobém horizontu by pak mělo dojít k přenosu know-how a technologií. Logika velí, že tím, že Active ISP může nejrůznější typy nákladů (např. vývoj aplikací a technologií) rozložit na masu zákazníků, dokáže ve finále nabídnout nižší ceny. To nepotěší domácí webhostery, pro něž bude problematičtější být konkurenceschop­nými.

Jak již bylo řečeno, zbývajících 40 procent vlastní Zoner software. Její ředitel Milan Behro mi řekl, že se s novými majiteli sešel (na obědě) a ti mu sdělili, že by měli zájem koupit zbývající 40procetní podíl a současně by do budoucna rádi posílili pozici Globe Internet na trhu nákupem „nějakých dalších firem“, včetně Zoner software.

Anketa

Podaří se Active ISP získat zbývajících 40 procent?

Našli jste v článku chybu?

2. 6. 2004 12:55

Martin Kopta (neregistrovaný)
Méně investigativním... prostě jsem, Edo, prošel domény držené Globem a dal jsem si dvě a dvě dohromady. To je standardní postup. Nejdříve se podíváš do obchodního rejstříku, pak projdeš registrované známky a nakonec prohlídneš doménovej registr. Z toho se vychází na úplném začátku, než vůbec začneš psát nějakej článek, než zvedneš telefon a zavoláš nejbližšímu zdroji. To je běžná novinářská rutina. Stejným způsobem jsem před měsícem postupoval i při přípravě podkladů pro článek o i-plus.cz, kte…

2. 6. 2004 12:22

Martin Kopta (neregistrovaný)
Vzhledem k tomu, jak bvyli nasupení, řekl bych, že Jakub to prodal Zoneru jenom pro zpestření.
Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku