Hlavní navigace

Gmail nekompromisně nasazuje nový kontroverzní e-mailový editor

Jiří Macich ml. 30. 3. 2013

Google ve službě Gmail nasazuje nový editor e-mailů, proti kterému už počátku část uživatelů protestuje. Co kritikům vadí a budou si moci ponechat dosavadní editor?

Google se rozhodl, že ve webovém rozhraní své e-mailové služby Gmail nakonec nasadí do ostrého provozu nový editor odesílaných zpráv, který si uživatelé v rané podobě mohli poprvé vyzkoušet již v loňském roce, ale zdaleka ne všem se zamlouval. Přechod už probíhá. Oproti původním zprávám se dotýká i uživatelů Google Apps pro firmy. 

Starší zprávy přitom hovořily o tom, že platícím firemním zákazníkům bude nový editor nasazen až na základě zpětné vazby od řadových uživatelů a po případném odladění. Takto ostatně Google běžně postupuje i u dalších nových výraznějších změn ve svém cloudovém balíčku pro firmy a instituce, kterým chce konkurovat řešením od Microsoftu. 

Google nový editor propaguje jako jednodušší řešení s více funkcemi. Mezi ty nové patří třeba vkládání příloh z úložiště Google Drive nebo možnost přímo při psaní zprávě přiřadit štítek. Nový editor se otevírá nad složkou s doručenou poštou. Oproti starší testovací verzi se zvětšila jeho minimální velikost. Velikost se pak dynamicky mění s velikostí okna.

Nový editor pro psaní nových zpráv.

První uživatelé – testeři totiž kritizovali, že původně verze by byla dobrá tak maximálně pro psaní krátkých příspěvků na Twitter. Ovšem nadále chybí možnost roztáhnout si okno nového editoru dle vlastních představ a potřeb. Je tu pouze možnost otevřít jej do nového okna prohlížeče, ale to lze v době tabbed-browsingu hodnotit jako poněkud zpátečnický přístup. 

Výhodou naopak je možnost otevřít více editorů a pracovat souběžně na více zprávách. Případně mít otevřené okno editoru a číst si jiný e-mail v pozadí. Gmail má též nový editor i pro napsání odpovědi resp. pokračování v již existujícím konverzačním vláknu. Ten se zobrazuje jako dříve pod konverzací, ovšem prostor pro text je dosti nízký. Roztáhnout se dá nanejvýš podržením klávesy Enter a vytvořením několika prázdných řádků.

Navíc z něj byla odstraněna funkce změnit e-mailovou adresu a potažmo i k ní přidružený automatický podpis. Kdo tedy v Gmailu používá více adres pro odchozí poštu, tak nově jednoduchým způsobem může odpovídat vždy jen z té e-mailové adresy, na kterou původní zpráva směřovala. 

Jak upozornili čtenáři, i editor pro zaslání odpovědi podporuje přepínání mezi více adresami a na ně navázanými různými automatickými podpisy. Nicméně v jeho případě tato možnost není graficky jakkoliv naznačena. Nejdříve je nutné kliknout na prázdné místo vedle e-mailové adresy adresáta nové zprávy a teprve pak lze provést změnu adresy, z níž má být odeslána odpověď. 

Nový editor pro odpověď na doručený e-mail.

Navíc zjevně dochází ke kolizi s experimentální funkcí pro navrácení odesílaného e-mailu, která někdy není schopna odeslání e-mailu vrátit resp. stornovat. Pouze napíše, že odeslaná zpráva nebyla nalezena, přestože je běžně dostupná ve složce s doručenou poštou. Uživatelé se však příliš rozčilovat nemohou, protože vrácení odeslaných e-mailů je stále jen experimentální funkcí

Dalším drobným porodním problémem, který hlásí někteří uživatelé, je rušivé opakované zobrazování prezentace k novému editoru, přestože si ji uživatel již opakovaně prohlédl anebo ji odmítl. Podle technické podpory Google Apps může být problém „v nějakém špatném zpracování cookies“, což zní pravděpodobné. 

Co se týče osudu původního editoru, tak na ten lze přepnout zpět, ovšem pouze po omezenou dobu. Pracovník technické podpory Google Apps pro firmy potvrdil, že v „dohledné době“ bude nový editor nasazen skutečně všem uživatelům. Ten přitom už od svých počátků uživatelskou veřejnost rozděluje na dva tábory. Jedni vítají zjednodušení a nové funkce, druzí odmítají méně prostoru pro psaní e-mailů a hovoří proto o návratu k desktopovému e-mailovému klientu. 

Našli jste v článku chybu?

30. 3. 2013 21:06

Moje Jméno (neregistrovaný)

Rozhraní gmailu je naprosto nepřehledná změť odkazů a ikonek, u kterých musím stále hledat to co potřebuji. Nechápu, jak může toto webové rozhraní někdo chválit. Používám přes IMAP Thunderbird, což je ideální řešení pro to, abych jinak služby googlu neopustil.

30. 3. 2013 17:47

FRETKY (neregistrovaný)

Já mám apps - a tahle verze je to co mi chybělo. Hl když píšu email a potřebuju se podívat do jiného emailu. Několik mailů najednou. Podle mě je to celkově velké plus.
Ale tak jako tak si lidi zvyknou, jako vždy :-) Nebo přijde chrome plugin a bude klid - no ne?!


Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...