Hlavní navigace

Gmail nekompromisně nasazuje nový kontroverzní e-mailový editor

Jiří Macich ml. 30. 3. 2013

Google ve službě Gmail nasazuje nový editor e-mailů, proti kterému už počátku část uživatelů protestuje. Co kritikům vadí a budou si moci ponechat dosavadní editor?

Google se rozhodl, že ve webovém rozhraní své e-mailové služby Gmail nakonec nasadí do ostrého provozu nový editor odesílaných zpráv, který si uživatelé v rané podobě mohli poprvé vyzkoušet již v loňském roce, ale zdaleka ne všem se zamlouval. Přechod už probíhá. Oproti původním zprávám se dotýká i uživatelů Google Apps pro firmy. 

Starší zprávy přitom hovořily o tom, že platícím firemním zákazníkům bude nový editor nasazen až na základě zpětné vazby od řadových uživatelů a po případném odladění. Takto ostatně Google běžně postupuje i u dalších nových výraznějších změn ve svém cloudovém balíčku pro firmy a instituce, kterým chce konkurovat řešením od Microsoftu. 

Google nový editor propaguje jako jednodušší řešení s více funkcemi. Mezi ty nové patří třeba vkládání příloh z úložiště Google Drive nebo možnost přímo při psaní zprávě přiřadit štítek. Nový editor se otevírá nad složkou s doručenou poštou. Oproti starší testovací verzi se zvětšila jeho minimální velikost. Velikost se pak dynamicky mění s velikostí okna.

Nový editor pro psaní nových zpráv.

První uživatelé – testeři totiž kritizovali, že původně verze by byla dobrá tak maximálně pro psaní krátkých příspěvků na Twitter. Ovšem nadále chybí možnost roztáhnout si okno nového editoru dle vlastních představ a potřeb. Je tu pouze možnost otevřít jej do nového okna prohlížeče, ale to lze v době tabbed-browsingu hodnotit jako poněkud zpátečnický přístup. 

Výhodou naopak je možnost otevřít více editorů a pracovat souběžně na více zprávách. Případně mít otevřené okno editoru a číst si jiný e-mail v pozadí. Gmail má též nový editor i pro napsání odpovědi resp. pokračování v již existujícím konverzačním vláknu. Ten se zobrazuje jako dříve pod konverzací, ovšem prostor pro text je dosti nízký. Roztáhnout se dá nanejvýš podržením klávesy Enter a vytvořením několika prázdných řádků.

Navíc z něj byla odstraněna funkce změnit e-mailovou adresu a potažmo i k ní přidružený automatický podpis. Kdo tedy v Gmailu používá více adres pro odchozí poštu, tak nově jednoduchým způsobem může odpovídat vždy jen z té e-mailové adresy, na kterou původní zpráva směřovala. 

Jak upozornili čtenáři, i editor pro zaslání odpovědi podporuje přepínání mezi více adresami a na ně navázanými různými automatickými podpisy. Nicméně v jeho případě tato možnost není graficky jakkoliv naznačena. Nejdříve je nutné kliknout na prázdné místo vedle e-mailové adresy adresáta nové zprávy a teprve pak lze provést změnu adresy, z níž má být odeslána odpověď. 

Nový editor pro odpověď na doručený e-mail.

Navíc zjevně dochází ke kolizi s experimentální funkcí pro navrácení odesílaného e-mailu, která někdy není schopna odeslání e-mailu vrátit resp. stornovat. Pouze napíše, že odeslaná zpráva nebyla nalezena, přestože je běžně dostupná ve složce s doručenou poštou. Uživatelé se však příliš rozčilovat nemohou, protože vrácení odeslaných e-mailů je stále jen experimentální funkcí

KL_HLASOVANI

Dalším drobným porodním problémem, který hlásí někteří uživatelé, je rušivé opakované zobrazování prezentace k novému editoru, přestože si ji uživatel již opakovaně prohlédl anebo ji odmítl. Podle technické podpory Google Apps může být problém „v nějakém špatném zpracování cookies“, což zní pravděpodobné. 

Co se týče osudu původního editoru, tak na ten lze přepnout zpět, ovšem pouze po omezenou dobu. Pracovník technické podpory Google Apps pro firmy potvrdil, že v „dohledné době“ bude nový editor nasazen skutečně všem uživatelům. Ten přitom už od svých počátků uživatelskou veřejnost rozděluje na dva tábory. Jedni vítají zjednodušení a nové funkce, druzí odmítají méně prostoru pro psaní e-mailů a hovoří proto o návratu k desktopovému e-mailovému klientu. 

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Atlas jablek: 16 oblíbených odrůd

Atlas jablek: 16 oblíbených odrůd

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET