Hlavní navigace

Google a Amazon nakupují v Asii a NetApp propustí 1500 lidí

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 19. 2. 2016

IBM za 2,6 miliardy dolarů kupuje Truven Health Analytics. Svět si všímá českých Simplity. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Harvard Business Review hodnotí, jak jsou na tom země s digitální ekonomikou. Česko spadá do kategorie, kdy je na tom dobře historicky, ale v současné době nevyužívá potenciál a riskuje, že výchozí pozici ztratí (stall out). Slovensko je v nejhorší kategorii „watch out“.

ZDNet si všímá růstu české společnosti Simplity, kterou Deloitte nedávno označil za nejrychleji rostoucí technologickou firmu ve střední Evropě. O Simplity jsem psal větší článek koncem loňského roku. Firma nyní rozjela větší náborovou kampaň.

IBM pokračuje v sérii akvizic, tentokrát za 2,6 miliardy dolarů kupuje Truven Health Analytics. Firma nabízí datové služby pro nemocnice a farmaceutické firmy. IBM se skrze Watsona (umělá inteligence a machine learning) a divizi Watson Health právě do oblasti chytrého zdravotnictví snaží dostat, je to součást obratu společnosti. Sekce nyní bude mít kolem pěti tisíc zaměstnanců. Big Blue už koupila několik „health-tech“ firem.

Google koupil malý startup Pie, který dělá takovou odlehčenou verzi Slacku. Zdá se, že jde především o acqui-hire, tedy získání talentů. Pie je ze Singapuru, kde Google rozjíždí vývojářskou pobočku. Jeden z viceprezidentů se o tom více rozepisuje na blogu.

Šéfka IBM Virginia Rometty.
Autor: IBM

Šéfka IBM Virginia Rometty.

Amazon kupuje indickou společnost Emvantage. Ta umožňuje obchodníkům přijímat mobilní platby. Pracuje i s kreditními a debetními kartami a umožňuje vytvářet předplacené karty. Amazon se snaží více proniknout na indický trh, na který vstoupil v roce 2012. V roce 2014 se pak firma zavázala v Indii investovat dvě miliardy dolarů.

O systém blockchain se vážněji začaly zajímat i tradiční IT firmy. Microsoft poměrně rychle rozšiřuje službu, které říká Blockchain-as-a-Service (BaaS). Běží samozřejmě na cloudu Azure a přidává nové partnery. BaaS rozjíždí také IBM – služby vycházející z blockchainu nabízí rovněž v cloudu a těží i z toho, že transakce historicky využívá ve svých mainframech.

Tak trochu tajemná firma Palantir, která už na investicích nasbírala 2,4 miliardy dolarů, kupuje podnik Kimono. Nástroj Kimona umožňuje z prohlížeče extrahovat data webových stránek bez nutnosti znalosti kódování a podobně. Palantir v sobě kombinuje analytický software s lidskou silou a na základě kombinace řady vstupů toto kombo následně předkládá výsledky. Palantir je oblíbený například u tajných služeb.

Výkonný ředitel Microsoftu Satya Nadella.
Autor: Jan Sedlák

Výkonný ředitel Microsoftu Satya Nadella.

Japonský technologický a telekomunikační obr SoftBank zahájí výkup vlastních akcií v hodnotě 4,4 miliardy dolarů, tedy asi 12 procent z celkového počtu cenných papírů. To má hlavně pomoci v celkovém růstu hodnoty akcií. SoftBank vlastní amerického operátora Sprint (akvizice za 20,1 miliardy dolarů), který je zadlužený a nemá příliš velkou přízeň investorů.

CIF16

Změny na trhu s hardwarem do datacenter se začínají projevovat. Významný výrobce storage zařízení NetApp v posledním kvartálu ohlásil meziroční propad tržeb o 10,6 procenta. Spolu s tím spouští restrukturalizaci a propustí 12 procent pracovní síly, tedy asi 1500 lidí. Storage se stále více přesouvá přímo do serverů, nástup cloudů poptávce po high-end diskových polích rovněž příliš nepomáhá. Nějakou dobu se spekulovalo, že Cisco NetApp koupí jako reakci spojení Dellu a EMC, ovšem zdá se, že v Ciscu mají jiný plán.

IDC věští, že se letos bude méně utrácet v IT. Mimo jiné má poprvé spadnout Čína, pokles má nastat také v Rusku a Brazílii.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

DigiZone.cz: Skylink nabídne eSportsTV HD

Skylink nabídne eSportsTV HD

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“