Hlavní navigace

Google a Amazon nakupují v Asii a NetApp propustí 1500 lidí

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

IBM za 2,6 miliardy dolarů kupuje Truven Health Analytics. Svět si všímá českých Simplity. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Harvard Business Review hodnotí, jak jsou na tom země s digitální ekonomikou. Česko spadá do kategorie, kdy je na tom dobře historicky, ale v současné době nevyužívá potenciál a riskuje, že výchozí pozici ztratí (stall out). Slovensko je v nejhorší kategorii „watch out“.

ZDNet si všímá růstu české společnosti Simplity, kterou Deloitte nedávno označil za nejrychleji rostoucí technologickou firmu ve střední Evropě. O Simplity jsem psal větší článek koncem loňského roku. Firma nyní rozjela větší náborovou kampaň.

IBM pokračuje v sérii akvizic, tentokrát za 2,6 miliardy dolarů kupuje Truven Health Analytics. Firma nabízí datové služby pro nemocnice a farmaceutické firmy. IBM se skrze Watsona (umělá inteligence a machine learning) a divizi Watson Health právě do oblasti chytrého zdravotnictví snaží dostat, je to součást obratu společnosti. Sekce nyní bude mít kolem pěti tisíc zaměstnanců. Big Blue už koupila několik „health-tech“ firem.

Google koupil malý startup Pie, který dělá takovou odlehčenou verzi Slacku. Zdá se, že jde především o acqui-hire, tedy získání talentů. Pie je ze Singapuru, kde Google rozjíždí vývojářskou pobočku. Jeden z viceprezidentů se o tom více rozepisuje na blogu.

Šéfka IBM Virginia Rometty.
Autor: IBM

Šéfka IBM Virginia Rometty.

Amazon kupuje indickou společnost Emvantage. Ta umožňuje obchodníkům přijímat mobilní platby. Pracuje i s kreditními a debetními kartami a umožňuje vytvářet předplacené karty. Amazon se snaží více proniknout na indický trh, na který vstoupil v roce 2012. V roce 2014 se pak firma zavázala v Indii investovat dvě miliardy dolarů.

O systém blockchain se vážněji začaly zajímat i tradiční IT firmy. Microsoft poměrně rychle rozšiřuje službu, které říká Blockchain-as-a-Service (BaaS). Běží samozřejmě na cloudu Azure a přidává nové partnery. BaaS rozjíždí také IBM – služby vycházející z blockchainu nabízí rovněž v cloudu a těží i z toho, že transakce historicky využívá ve svých mainframech.

Tak trochu tajemná firma Palantir, která už na investicích nasbírala 2,4 miliardy dolarů, kupuje podnik Kimono. Nástroj Kimona umožňuje z prohlížeče extrahovat data webových stránek bez nutnosti znalosti kódování a podobně. Palantir v sobě kombinuje analytický software s lidskou silou a na základě kombinace řady vstupů toto kombo následně předkládá výsledky. Palantir je oblíbený například u tajných služeb.

Výkonný ředitel Microsoftu Satya Nadella.
Autor: Jan Sedlák

Výkonný ředitel Microsoftu Satya Nadella.

Japonský technologický a telekomunikační obr SoftBank zahájí výkup vlastních akcií v hodnotě 4,4 miliardy dolarů, tedy asi 12 procent z celkového počtu cenných papírů. To má hlavně pomoci v celkovém růstu hodnoty akcií. SoftBank vlastní amerického operátora Sprint (akvizice za 20,1 miliardy dolarů), který je zadlužený a nemá příliš velkou přízeň investorů.

Změny na trhu s hardwarem do datacenter se začínají projevovat. Významný výrobce storage zařízení NetApp v posledním kvartálu ohlásil meziroční propad tržeb o 10,6 procenta. Spolu s tím spouští restrukturalizaci a propustí 12 procent pracovní síly, tedy asi 1500 lidí. Storage se stále více přesouvá přímo do serverů, nástup cloudů poptávce po high-end diskových polích rovněž příliš nepomáhá. Nějakou dobu se spekulovalo, že Cisco NetApp koupí jako reakci spojení Dellu a EMC, ovšem zdá se, že v Ciscu mají jiný plán.

IDC věští, že se letos bude méně utrácet v IT. Mimo jiné má poprvé spadnout Čína, pokles má nastat také v Rusku a Brazílii.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu