Hlavní navigace

Google a čtyřprocentní problém

Aleš Miklík 3. 8. 2006

Jste-li dostatečně veliký, záleží na každé maličkosti, kterou uděláte. A to i v případě, že jde o maličkost doslova minoritní. Součet faktorů ostře sledované korporace s převládajícím vlivem politické korektnosti dnes totiž dokáže zastavit i rozběhnutého slona.

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Je-li dnes nějaká firma bedlivě sledovaná a její kroky a novinky bouřlivě (a stále převážně pozitivně) hodnoceny, tak je to bezesporu Google. Takový Microsoft si prošel trošku odlišnou cestou, jméno jeho hlavního produktu vždy neslo nevýhodnou konotaci něčeho, co většina lidí musí používat, aniž by o to příliš stáli. Tím spíš však dobře ví, že od určité velikosti se nedají jeho činy přehlédnout tak snadno jako v dobách, kdy byl firmou s místním dosahem.

Google se o tomto známém pravidle znovu přesvědčil minulý týden, kdy nečekaně (jak už to v podobných případech bývá) doplatil na zdánlivě drobný nedostatek svého překladového nástroje. Ten totiž anglický výraz „gay“ překládal do arabštiny jako „luti“, což je v cílovém jazyce ponižující označení (vycházející z pověsti o Lotovi a hříšných městech Sodomě a Gomoře), přiřazující homosexuály k sodomitům.

Politická korektnost ještě stále není sprosté slovo a s globálním dosahem svých služeb si můžete být jisti, že sebemenší záminku k povyku někdo obratem zužitkuje. Tak se stalo i nyní, když autor blogu The Middle East Gay Journal Al-Fil poslal Googlu otevřený dopis s žádostí o nápravu. Googlu bohužel v ten moment příliš nepomohla ani automatická odpověď, která Al-Filovi na oplátku dorazila, a která byla faktickou kopií nápovědy u překladače. Rozhořčený Al-Fil (Google doesn't care if it's homophobic) poté rozeslal výzvy svým blogerským kolegům a na Google začaly pršet rozčilené e-maily (v angličtině, a tedy patrně plné obecně známých výrazů, které si zaměstnanci Googlu nepotřebovali překládat).

To již zřejmě bylo dost i pro spícího obra, který se probudil a konečně začal jednat. Sherif Iskander, business manager pro Střední východ a severní Afriku se bryskně vyjádřil, že problém bude vyřešen „v rámci dnů“ a věren etice své firmy poděkoval všem uživatelům služeb Googlu za zpětnou vazbu (která snad brzy dovede všechny ty, které jsou ještě betaverze, do konečného stádia – dodejme).

MIF16

Ponaučení je opět prosté. Google by se mohl utěšovat tím, že není jedinou IT velmocí, která má stále potíže s automatickým překladem, ale nebylo by mu to nic platné. Není mu nic platné dokonce ani to, že stejnou chybou trpí spousta dalších online slovníků a překladačů – jakmile totiž něco podobného provede Google, jde o úplně jinou kategorii problému. A přesvědčit se o tom mohl už dávno předtím: platit musel za odkazy na imitace zbožíAdWords, za indexovaná privátní data i za blog s překladem knížky Milana Kundery – za cokoliv, co jeho webový pavouk na síti nalezl a přinesl domů v bláhové naději, že lidé na celém světě ocení možnost konečně cokoliv rychle a spolehlivě najít.

Lidé a jejich pravidla na celém světě však zjevně dosud nejsou na informační propojenost dostatečně připraveni (resp. nejsou připraveni nacházet všechno to, co jsou sami schopni napáchat), a tak Googlu a jemu podobným nezbývá, než na sebe vzít „transformační náklady“, spojené s přechodem na informační společnost. Buďme rádi, že to zatím ochotně dělají, ale kdo ví, jak dlouho ještě vydrží. Menšin a problémů, nepřipravených na převod do nul a jedniček, tu máme hromsky dost i na takový obrat, jaký Google generuje…

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Náhrada mzdy 2017 se výrazně zvýší

Náhrada mzdy 2017 se výrazně zvýší

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017