Hlavní navigace

Google Books: Knihovna v problémech?

 Autor: 74287
Michal Černý 27. 8. 2009

Možnost vyhledávat a číst knihy online patří mezi nejvýznamnější služby, které Google nabízí. Kromě pozitivních přínosů jako je dostupnost jinak složitě dosažitelných knih, snadné hledání či citace se ale objevují problémy s autorskými právy. A tak nejen Evropská komise si chce na Google posvítit. Proti ambicióznímu projektu se společně postavily Microsoft, Yahoo a údajně i Amazon.

Google Books nabízí možnost vyhledávání mezi 7 milióny knih (asi 1 milión je v plném rozsahu přístupný) a každou hodinu přibývá až 1000 stran naskenovaných tiskovin. Mezi knihami je možno poměrně intuitivně vyhledávat – kromě hledání podle autora či názvu knihy a dalších obvyklých „knihovních“ parametrů je k dispozici také fulltextové vyhledávání ve zveřejněném obsahu. Což je vlastnost, která zásadním způsobem usnadňuje vyhledávání vědeckých či technických faktů, umožňuje najít knihu, která bude mít kapitoly, jež právě chcete studovat nebo jen najít dobrý zdroj citací pro odborný text.

Projekt přivítala také knihovnická veřejnost, která v něm spatřuje další kanál, kterým lze získávat jinak nedosažitelné informace a texty. Mohou (knihovny) teď snadno s pomocí ISBN svému čtenáři nabídnout nejen informace o daném titulu na stránkách „Google Books“, ale také informaci, zda je k dispozici částečný nebo plný text. Je zřejmé, že díky tomu mohou knihovny výrazně rozšířit nabídku online dostupných plných textů a lépe tak uspokojit své uživatele. Ani čeští vydavatelé nezůstávají pozadu, v „Google Books“ tak můžete najít plné texty např. z produkce vydavatelství Grada nebo Baronet, říká na adresu Google Books Martin Vojnar.

Stejně tak ho oceňují studenti, kterým výrazným způsobem usnadní psaní různých prací. S Google na budování obří digitální knihovny pracuje celá řada universit, převážně z USA. Jejich seznam je k dispozici například na Wikipedii.

Roy Blunt, prezident Cechu amerických autorů, komentoval dohodu s Google již notoricky známým výrokem: „Napsat knihu je těžké a ještě těžší je dostat za ni zaplaceno. Coby čtenář a badatel jsem nadšen tím, že se nyní budu moci zastavit v naší místní knihovně a odsud procházet sbírky nejlepších knihoven světa. Na druhé straně coby autor ocením honorář, který dostanu, pokud někdo mé dílo použije. Přijde mi, že toto řešení je logické.”

Google v nedávné době musel řešit především řešit spory se dvěma organizacemi, zaštiťujícími americké autory; jednak je to již zmiňovaná Authors Guild a jednak Association of American Publishers. Výsledkem jednání byl vznik fondu Book Rights Registry, do něhož by Google měl vložit 125 miliónů USD. Z těchto peněz by pak byly vypořádávání autoři, jejichž díla jsou na Google Books zveřejněna. Tato dohoda je zástupci Association of American Publishers považována za přijatelné řešení jak pro čtenáře, tak pro autory a publicisty. Je založena na poplatcích z vystavených děl, rent z prodeje i příjmů z reklam. Dohodu ještě ovšem musí potvrdit soud. V případě, že se tak stane, bude Google (alespoň na americkém trhu) téměř bezkonkurenčním hegemonem a velice brzy se bude moci stát nejen největší knihovnou, ale také největším prodejcem knih.

Dohoda tedy ještě čeká na schválení soudem, a to se ale zřejmě neobejde bez komplikací. Dohoda má celou řadu kritiků. Části zainteresovaných se nelíbí příliš vágně sestavená smlouva a ne zcela spravedlivý přístup ke všem vydavatelstvím a autorům. Jiným se nelíbí kolektivní vyjednávání a argumentují tím, že by s Google měl smlouvu svobodně podepsat každý autor. Rozhodovat o zveřejnění díla, podle mnohých, nemají mandát profesní organizace. Schválení dohody soudem je přitom v zájmu (alespoň krátkodobém) čtenářů, kteří tak budou mít přístup ke knihám, vydavatelů, kteří vyinkasují část zisků a budou mít dobrou reklamu na své produkty, výhodná je samozřejmě i pro samotný Google, který bude moci v klidu generovat zisk. Jak celý spor (nebo dohoda?) nakonec dopadne, není ale zatím vůbec jisté.

Problémům se Google Books asi nevyhne ani v Evropě. Evropská komise chce prozkoumat, zda zveřejněním některých děl nebude porušen zákon v evropském právním prostředí. Úředníkům se nezamlouvá především to, že Google zveřejňuje celé texty knih, které jsou chráněny copyrightem. A to i přes to, že k tomu dali sami autoři (či vydavatelství) smluvní souhlas, od kterého mohou odstoupit. Zdá se, že politici ani úředníci sami nemají ve věci zcela jasno, a tak debatu chtějí nasměrovat také k obecnějším otázkám ochrany duševního vlastnictví. Sám za sebe podporuji přístup k informacím či k věcem, které jsou málo dostupné, ale nemůže být porušováno právo. Musí se najít akt, který by chránil autory, prohlásil ministr kultury ČR Václav Riedlbauch.

To ale nejsou jediné nepříjemnosti, kterým musí služba Google čelit. Potenciálně silnou konkurenci v prodeji knih si uvědomil i Amazon, který spolu s upadajícím Yahoo a softwarovým gigantem Microsoft se snaží se dát dohromady společnou stížnost. Tvrdí, že dohoda Googlu s Autorským sdružením a s Asociací amerických vydavatelů zavání monopolem. Je pravdou, že v současnosti přes mnohé pokusy neexistuje žádná rozumná alternativa ke Google Books, kterou navíc podporují dva největší autorské svazy v USA. Společná iniciativa se jmenuje Open Book Alliance a kromě uvedených firem se k ní připojily také některé univerzity.

MIF16

Google Books představuje jeden z nejkontrover­znějších projektů Google vůbec. Na jednu stranu je cestou k příjmu z reklam a prodeje knih přes Internet, rozšíří možnosti vyhledávání a usnadní mnohým lidem spoustu práce, na stranu druhou je zde spor o monopolní postavení a porušování autorských práv.

Na závěr snad ještě jeden rozměr kritiky; někteří komentátoři se domnívají, že služba je bojem proti národním jazykům a písemnictví. Google bude velice efektivně prodávat velké množství knih a dělat jim patřičnou reklamu. A největší šance na prodej i popularitu je právě pro knihy anglicky psané. To prý bude tlačit autory ještě více do psaní anglicky a podle některých kritiků to může mít neblahé následky pro kulturu neanglofonních stá­tů.

Anketa

Souhlasíte s názorem, že aktivita Google v oblasti elektronckých knih může poškodit literární tvorbu v jiných jazycích než je angličtina?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: Studie porovnávala efekt homeopatie

Studie porovnávala efekt homeopatie

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní