Hlavní navigace

Google bude ve Španělsku zřejmě platit za indexaci webů tamních novin

 Autor: Isifa
Daniel Dočekal 30. 7. 2014

Nový španělský zákon, který prošel Kongresem a čeká na schválení v Senátu, nařídí Googlu platit tamním novinám za indexaci a zároveň je indexovat. Vítejte v absurdistánu.

Francie, Německo, Portugalsko či Belgie už dlouho zkoušejí cesty, jak z Google vyždímat více peněz. Ale až Španělsko objevilo takřka dokonalou cestu. Nově navrhovaný zákon efektivně nařizuje Google indexovat tamní noviny a zároveň jim platit. Onu maličkost v podobě povinné indexace můžeme označit za zásadní španělský vynález, protože to Googlu znemožní noviny přestat indexovat.

Zákon nařizuje placení za každý odkaz i citaci nebo úryvek, který se týká jejich webu. Dojde k tomu za předpokladu, že se návrh zákona promění ve skutečný zákon.

Je zřejmé, že španělští vydavatelé se poučili z posledního neúspěchu v Německu. Tam vzniklo něco podobného, ale Google to bezproblémově obešel tím, že tamní noviny z indexace odstranil. Vydavatelé se potom museli k indexaci aktivně přihlásit a zároveň se vzdát finančních kompenzací.

Španělský návrh zákona paradoxně dokonce nařizuje vydavatelům přijmout kompenzace. A to i v případě, že by nechtěli. Svým způsobem tak ošetřuje vše, co se doposud nepodařilo ošetřit v předchozích pokusech. Podle některých výkladů se teoreticky netýká jen novinových vydavatelů, ale obecně indexace jakéhokoliv obsahu.

Pokud se bude Google chtít placení ve Španělsku vyhnout, stále má možnost vypnout tamní verzi Google News. Zůstává však otázkou, jestli se zákon nakonec nerozšíří (či prostě nebude vztažen) i na běžné vyhledávání.

Nový zákon?  Možná bude schválen už září

Samotný návrh zákona už prošel tamním Kongresem a v září bude velmi pravděpodobně schválen i Senátem a stane se platným zákonem. Je výsledkem aktivit Španělské asociace AEDE a do schvalovacího procesu se ho podařilo prosadit jakou součást poněkud problematické reformy zákonů týkajících se intelektuálního vlastnictví.

Asi příliš nepřekvapí, že nový zákon počítá s tím, že vyplácení bude řešit třetí strana, tedy něco jako RIAA v USA či OSA v Česku a v souvislosti s tím je pravděpodobné, že na novém zákonu vydělají pouze členové AEDE.

Zákon se netýká specificky Googlu, ale obecně jakýchkoliv systémů na elektronickou agregaci zpráv. Do problémů tam může dostat vedle Google i další společnosti (Flipboard, Zite, Pocket, Facebook či Twitter).

Kritici se v souvilosti se schvalováním zákona podivují na tím, že jeho průchod Kongresem byl nejen bezproblémový, ale také nestandardní. Bez odpovídající diskuze a prostřednictvím Výboru pro kulturu a nikoliv na klasickém jednání.

V opozici proti zákonu je Coalición Pro Internet, mezi jejímiž členy najdete Google, španělský agregátor Menéame, ale také AEEPP, největší španělskou novinovou asociaci, Adigital (asociace internetových společností) a některé další společnosti a organizace. Mezi odpůrce patří i španělská IAB a zákon rozporuje i tamní antimonopolní úřad.

MIF16

Horkokrevní Španělé navíc přistoupili i k dalším formám boje a Menéame zahájila bojkot webů AEDE a nepřivádí jim žádnou návštěvnost. Uživatelé si mohou stáhnout pluginy pro Chrome a Firefox, které jim zabrání v nechtěné návštěvě webu, který provozují členové AEDE. Pro WordPress si můžete pořídit plugin, který odstraní existující odkazy na weby členů AEDE.

Jak to nakonec dopadne

Podle The Story of Spain’s Google Tax se v případě schválení zákona může Španělsko těšit na ukončení Google News (Zprávy Google) a další zbytečné a problematické reakce. Menéame zvažuje opuštění Španělska a přesun do jiné země, některé další služby zvažují ukončení činnosti. Ve výsledku noviny žádné peníze nezískají a přijdou o návštěvnost.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz