Hlavní navigace

Google bude ve Španělsku zřejmě platit za indexaci webů tamních novin

 Autor: Isifa
Daniel Dočekal 30. 7. 2014

Nový španělský zákon, který prošel Kongresem a čeká na schválení v Senátu, nařídí Googlu platit tamním novinám za indexaci a zároveň je indexovat. Vítejte v absurdistánu.

Francie, Německo, Portugalsko či Belgie už dlouho zkoušejí cesty, jak z Google vyždímat více peněz. Ale až Španělsko objevilo takřka dokonalou cestu. Nově navrhovaný zákon efektivně nařizuje Google indexovat tamní noviny a zároveň jim platit. Onu maličkost v podobě povinné indexace můžeme označit za zásadní španělský vynález, protože to Googlu znemožní noviny přestat indexovat.

Zákon nařizuje placení za každý odkaz i citaci nebo úryvek, který se týká jejich webu. Dojde k tomu za předpokladu, že se návrh zákona promění ve skutečný zákon.

Je zřejmé, že španělští vydavatelé se poučili z posledního neúspěchu v Německu. Tam vzniklo něco podobného, ale Google to bezproblémově obešel tím, že tamní noviny z indexace odstranil. Vydavatelé se potom museli k indexaci aktivně přihlásit a zároveň se vzdát finančních kompenzací.

Španělský návrh zákona paradoxně dokonce nařizuje vydavatelům přijmout kompenzace. A to i v případě, že by nechtěli. Svým způsobem tak ošetřuje vše, co se doposud nepodařilo ošetřit v předchozích pokusech. Podle některých výkladů se teoreticky netýká jen novinových vydavatelů, ale obecně indexace jakéhokoliv obsahu.

Pokud se bude Google chtít placení ve Španělsku vyhnout, stále má možnost vypnout tamní verzi Google News. Zůstává však otázkou, jestli se zákon nakonec nerozšíří (či prostě nebude vztažen) i na běžné vyhledávání.

Nový zákon?  Možná bude schválen už září

Samotný návrh zákona už prošel tamním Kongresem a v září bude velmi pravděpodobně schválen i Senátem a stane se platným zákonem. Je výsledkem aktivit Španělské asociace AEDE a do schvalovacího procesu se ho podařilo prosadit jakou součást poněkud problematické reformy zákonů týkajících se intelektuálního vlastnictví.

Asi příliš nepřekvapí, že nový zákon počítá s tím, že vyplácení bude řešit třetí strana, tedy něco jako RIAA v USA či OSA v Česku a v souvislosti s tím je pravděpodobné, že na novém zákonu vydělají pouze členové AEDE.

Zákon se netýká specificky Googlu, ale obecně jakýchkoliv systémů na elektronickou agregaci zpráv. Do problémů tam může dostat vedle Google i další společnosti (Flipboard, Zite, Pocket, Facebook či Twitter).

Kritici se v souvilosti se schvalováním zákona podivují na tím, že jeho průchod Kongresem byl nejen bezproblémový, ale také nestandardní. Bez odpovídající diskuze a prostřednictvím Výboru pro kulturu a nikoliv na klasickém jednání.

V opozici proti zákonu je Coalición Pro Internet, mezi jejímiž členy najdete Google, španělský agregátor Menéame, ale také AEEPP, největší španělskou novinovou asociaci, Adigital (asociace internetových společností) a některé další společnosti a organizace. Mezi odpůrce patří i španělská IAB a zákon rozporuje i tamní antimonopolní úřad.

Horkokrevní Španělé navíc přistoupili i k dalším formám boje a Menéame zahájila bojkot webů AEDE a nepřivádí jim žádnou návštěvnost. Uživatelé si mohou stáhnout pluginy pro Chrome a Firefox, které jim zabrání v nechtěné návštěvě webu, který provozují členové AEDE. Pro WordPress si můžete pořídit plugin, který odstraní existující odkazy na weby členů AEDE.

Jak to nakonec dopadne

Podle The Story of Spain’s Google Tax se v případě schválení zákona může Španělsko těšit na ukončení Google News (Zprávy Google) a další zbytečné a problematické reakce. Menéame zvažuje opuštění Španělska a přesun do jiné země, některé další služby zvažují ukončení činnosti. Ve výsledku noviny žádné peníze nezískají a přijdou o návštěvnost.

Našli jste v článku chybu?

30. 7. 2014 11:49

MoB (neregistrovaný)

... a může se zdát normální jenom pitomcům, kteří si myslí, že Google musí své služby poskytovat zdarma i jiným komerčním subjektům.

To, že vydavatelé novin mají problémy, se ví. Že je celé odvětví na rozcestí, to se taky ví. Že se vydavatelé snaží řešit své problémy penězi někoho jiného, to taky není žádná novinka.

Jde jenom o to, jak daleko jsou ochotní zajít.

30. 7. 2014 11:08

chlasta (neregistrovaný)

Něco takového by mělo být absurdního všude, ten zákon má prostě za úkol vykrmit AEDE.

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů