Hlavní navigace

Google chce zachránit mobilní web. Naordinuje mu drastickou dietu

David Slížek 7. 10. 2015

Accelerated Mobile Pages od Googlu mají přinést mobilní stránky, které se budou bleskově načítat a zobrazovat a nebudou na nich zbytečnosti.

Mohla by to být tolik potřebná revoluce na mobilním webu. Konec pomalého načítání stránek na mobilních zařízeních, ušetření spousty dat, lepší použitelnost – win-win situace pro vydavatele, uživatele i pro Google a další platformy, které dnes obsah po internetu „rozvážejí“. 

Posloužit k tomu má projekt Accelerated Mobile Pages (AMP), jehož úvodní „demoverzi“ dnes Google představil. V kostce jde o nový opensourcový standard AMP HTML založený na současném HTML, který má zajistit, že mobilní stránky se statickým obsahem (hlavně tedy články, fotky, videa) budou mnohem menší, lepší a rychlejší. 

V testech simulujících 3G mobil připojený přes 3G prý Google s AMP dosahoval oproti standardním webům 15% – 85% zrychlení načítání stránek (ale počkejme si na nezávislé testy).

JavaScript? Zapomeňte

Základem AMP HTML je zásadní omezení všeho možného balastu. Standard proto vylučuje užívání některých částí HTML a CSS – a v podstatě úplně zakazuje používání JavaScriptu.

„Řada problémů s výkonem je způsobena integrací více javascriptových knihoven, nástrojů, embedů atd. do jedné stránky. To neznamená, že JavaScript sám o sobě okamžitě znamená problémy s výkonem, ale jakmile jej lze přidávat do stránky svévolně, může se stát cokoli a je těžké výkon jakkoli garantovat,“ vysvětluje vedoucí projektu Malte Ubl.

Výsledek? Stránky napsané v AMP HTML nesmí obsahovat žádné autorské JavaScripty, kromě těch, které obsahují samotné knihovny standardu. S velkými omezeními musí vývojáři počítat také při používání dalších webových technologií. 

Jak taková stránka postavená na AMP HTML vypadá, se můžete podívat zde

Měření a reklama

Omezení se tak týkají i různých měřících kódů a reklam, které obvykle na JavaScript hodně spoléhají. Měření návštěvnosti bude v současné první verzi AMP HTML možné jen prostřednictvím „trackovacího pixelu“, který je možné vkládat do stránek (podobné řešení se obvykle používá v noscript verzi stránek).

Podobné je to s reklamami. Z výkonnostních a bezpečnostních důvodů je AMP HTML nepovoluje umisťovat přímo přes JavaScript, ale do stránek se vkládají pomocí samostatně fungujících (sandoxovaných) iframů (mimochodem – pouze přes HTTPS). Jejich načítání má zároveň nižší prioritu, než obsahová část stránky.

První verze AMP HTML podporuje jen pětici vybraných reklamních sítí: A9, AdReactor, AdSense, AdTech a Doubleclick. Google vyzval další firmy, aby se přihlásily ke spolupráci.

Důležité je, že provozovatel webu si bude reklamu dále prodávat sám – pokud tedy reklamní síť, kterou používá, bude AMP HTML podporovat.  

Ve jménu rychlosti

Kromě drsné diety slibuje Google i další podstatné vylepšení: stránky založené na AMP HTML mají být uzpůsobeny k tomu, aby je prohlížeče dokázaly chytře před-nahrávat. Mají také usnadňovat distribuci prostřednictvím CDNek (Content Delivery Network). A Google nabízí, že je bude zdarma pro všechny přenášet přes svou vlastní CDN.

Vytvoření AMP HTML stránky má být podle Googlu jednoduché: stačí se ke standardu přihlásit připojením AMP JS knihovny a několika značek do hlavičky webu. A samozřejmě vyhovět podmínkám standardu, které firma zveřejnila na GitHubu.

AMP JS knihovna přitom obsahuje scripty, které se starají o načítání jednotlivých částí stránek, a také AMP validátor, který ověřuje, že vyhovují specifikaci. 

Vkládání různých objektů do stránek (obrázků, animací, videí, zvukových souborů, tweetů…) je možné prostřednictvím speciálních značek (elementů). Důležité je, že u všech objektů se musí uvádět jejich velikost. AMP JS se pak postará o prioritizaci jejich načítání – v úvahu přitom má brát různé faktory, jako je rychlost připojení, výkon zařízení, velikost a natočení displeje atd.

Co z toho má Google

Projekt AMP hned na startu podporuje řada velkých světových vydavatelů a médií, včetně BBC, BuzzFeedu, Economistu, Guardianu a dalších velikánů. Jedním z partnerů je i Wordpress, který bude framework AMP HTML podporovat. 

CIF16

Navíc jde – na rozdíl od podobných směrem mířících Apple News nebo Facebook Instant Articles – o zcela otevřený systém. Ne že by Google projekt spouštěl jen z charitativních důvodů – počítá zřejmě s tím, že na rozvoji mobilních stránek vydělá svými reklamními systémy. Ale nepotřebuje si vydavatele uvazovat do svých „walled gardens“ tak, jak to dělá konkurence.

Navíc jde o opensource, takže se do vývoje platformy může zapojit kdokoli. Že by se mobilní web dočkal tolik potřebné revoluce?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma